Bee282

Jak se dělá vejce na tvrdo?

Já to dělám tak, že si do malého hrnce dám studenou vodu a vajíčka. Osolím a když začne trochu bublat od té doby to beru, že se to začne vařit. Dělám to tak cca 5–7 minut vypnu a chvíli je tam nechám. No a pak samozřejmě dám studenou vodu, ale bylo mi řečeno, že to, co říkám je blbost, že bych měla vědět, že vajíčka se dělají 10 minut. Mé to přijde docela dlouho samozřejmě hledala jsem na internetu, ale každý to dělá jinak. Tak by mě zajímalo od kolika berete, že se vajíčka vaří? Když jemné bublají nebo když už je jasné že se vaří?

Nejlepší odpověď
ahold

Tak já je vařím takto: Vejce vkládám do studené vody do které přidám ocet. Ten je proto, že i kdyby vejce prasklo, tak nevyteče.
Na mírném ohni přivedu k varu. Od té doby stačí 7 minut a je to.

Další odpovědi
Kepler

Solit vodu k vaření vajec je nesmysl. Pokud chceš, aby ti vejce během varu nepraskla, musíš propíchnou skořápku na tupější straně, kde je vzduchová bublina. Prostě přivedu vodu k varu a vejce vložím nejmíň na 15 minut. Delší doba není nutná, vejce na měkko, ani ještě tvrdší se takhle udělat nedají.

Mc Merkurion

… vo něco dýl než na měkko, vejce varem tvrdne, na rozdíl od masa …

… já si jedno vyndám a sním na měkko, a až ho spapám, tak vypnu plotnu a nechám vejce dojít …

nyjono

Čas neměřím.
Po pár minutách varu vyjmu vejze na lžíci a pokud skořápka osychá, je vejce uvařené.
Pokud neosychá, pokračuju ve vaření.

da ny

Říká se, že čas varu vajec 10 a více minut je bezpečný pro případnou likvidaci salmonel.
Některé prameny uvádí alespoň 15 minut.
Často se po delším varu vajec vytvoří na žloutku šedomodrozele­ný okraj…

Nevypadá to po rozkrojení hezky 🙂
Když „zapomenu“ hlídat čas varu, mám sice jistotu, že salmonela je fuč, ale
děti a partner říkávali: „Maminka zase neumí uvařit vejce.“ – mají po tom dlouhém varu onen šedavý povlak kolem žloutku. 😁
Já před vařením vejce vyndám, pokud jsou v lednici, aby nebyla studená.

Do kastrolu dám ohřát vodu, přidám ocet (někdy jen sůl).
Do již teplé vody lžící naskládám vejce.
Na mírném plameni přivedu k varu. Podle velikosti vajec vařím 6 – 8 minut.
Vypnu a nechám „dojít“ asi 3 minuty.
Pak vejce schladím studenou vodou (aby šla dobře oloupat).

da ny

..... Do již téměř vroucí vody lžící naskládám vejce......

Dochy

My vaříme 10 minut – vkládáme do vroucí osolené vody (netvrdím, že to má výrazný efekt, ale přesto to tak dělám a popravdě mně ty vajíčka vytékají méně často než manželce)

Bacha: Na uvaření bude mít vliv velikost vajec a teplota vody. V ČR se bude teplota varu vody měnit pravděpodobně v rozsahu 95–99°C

led

Podľa tlaku, nadmorskej výšky a čistoty vody sa posúva aj bod varu.