vvaasseekk

Jak se dá zvýšit kvalita obrazku ?

Doplňuji:
Tak jinak : Jak se dá obrázek zvětšit aniž by se zmenšila kvalita ?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Ne, jakým koliv zásahem např. přidáním efetu, zvětšením, dojde k přepočítání pixelů a následnou kompresí při uložení se kvalita zhorší

Teoreticky jo, ale prakticky se kvalita vždy zhorší

Další odpovědi
beer

Zvětšit obrázek aniž by se zmenšila jeho kvalita
se zkrátka NEDÁ..

DDarent

jedině následným zaostřením, protože když ho zvětšíte, tak zůstane počet pixelů stejnej takže dojde k pixelizaci, takže to bude větší ale rozmazanější!!!

mosoj

Je to docela složitá otázka. tak jenom stručně.

1.Zvětšit obrázek se dá pouze do určité míry. Potom je to již kvalitativně neúnosné.

2. Zvětšení provádět jedině přepočtem ( sampling).

3. Na přepočet exitují různé algoritmy. Na př. supersampling, bikubický, s – spline atd. atd. Každý editor jich má několik na výběr.
Je třeba vyzkoušet který algoritmus vám dává nejlepší výsledek.

4. Změnu rozměrů je dobré provádět ne najednou ale tak na dva až tři kroky. Po každém kroku přiměřeně doostřit.

5. Výsledek ale odpovídá skutečnosti, že z jednoho pixelu vznikají dva a více pixelů.
Kvalita ( hlavně ostrost) se musí zásadně zhoršovat. Výsledek je potom úměrný kvalitě algoritmu , doostření a poměru zvětšení.
Stejný problém je i u televizorů. Všichni se chlubí že mají full HD, ale hlavně přijímají pozemské vysílání. Televize pak musí udělat totéž.

Kvalitnější výstup lze získat při opačném postupu, zmenšování ( reasampling ).

Co se týká komprese JPG při uložení, pokud je to jenom jednou až dvakrát zpracováno a uloženo oko změnu kvality nepozná. Proto se doporučuje mít vždy originál obrázku uložený a neupravovat jej. Tím je umožněn přístup vždy k výchozí kvalitě. Upravené obrázky uchovávat zvlášť !!