Daniela333

Jak se da ukoncit DPP? Jde to i driv nebo musim dodrzet 15 denni vypovedni lhutu?

Ukonceni DPP

Nejlepší odpověď
led

DPP se dá zrušit:

1 – Dohodou smluvních stran ke sjednanému datu (domluvíte se se zaměstnavatelem, že skončíte například k prvnímu v novém měsíci).
2 – Výpovědí danou z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpověď můžete podat vy nebo ji zaměstnavatel může doručit vám. V obou případech platí, že je třeba dodržet 15tidenní výpovědní dobu.
3 – Okamžitým zrušením, ale jen v případech, kdy je možné okamžitě zrušit i běžný pracovní poměr, tedy například pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu.
https://www.pra­ce.cz/poradna/prav­ni-radce/detail/ar­ticle/jak-ukoncit-dohodu-o-provedeni-prace-dpp/

V připadě bodu 1 a 3 není třeba dodržet 15tidenní výpovědní dobu.

a – Vypovědět dohodu o provedení práce je možné pouze písemně.
b – Výpověď dohody o provedení práce může být podána bez udání důvodu nebo z jakéhokoli důvodu.
c – Výpovědní doba je 15 dnů a začíná běžet dnem, kdy byla prokazatelně doručena druhé straně.

Další odpovědi
Filip84

Pomineme-li okamžité zrušení dohody v případech, ve kterých může zaměstnanec na HPP okamžitě zrušit pracovní poměr, to jest, 1. na základě lékařského posudku zaměstnanec nemůže nadále vykonávat práci podle dohody bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu do 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku neumožnil jiné, pro něj vhodné práce a 2. zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci i jen část mzdy, nebo náhrady mzdy, ve lhůtě 15 dnů po uplynutí její splatnosti (ale zákonné splatnosti, nikoli smluvní, či určené zaměstnavatelem, to jest, za leden do 15. března, protože zákonným datem splatnosti je 28. únor), tak jedinou jinou cestou intra leges je dohoda obou smluvních stran.

Pokud, prostě a jednoduše, do práce nepřijdeš, zaměstnavateli z toho povstává škoda. Zaměstnavatel málo kdy unese onus probandi např. za to, že za Tebe musel zaplatit někoho jiného, protože Ty můžeš, vcelku pregnantně, namítat, že v zásadě není žádný rozdíl v tom, když bys nepřišla pro zákonnou překážku v práci, takže do toho, až na výjimky, ani nejdou, ale docela časté je vymáhání po zaměstnanci odvodů na veřejné zdravotní pojištění a státní politiku zaměstnanosti za dny od nezákonného přerušení výkonu závislé činnosti do dne, kdy se podařilo zaměstnavateli intra leges ukončit takový pracovněprávní vztah. Což může být i docela dlouhá doba, s ohledem na úpravu doručování danou občanským zákoníkem.

Takže, velice jednoduše řečeno: jestliže se Ti nepodaří docílit dohody se zaměstnavatelem, nemusíš dodržet 15 denní výpovědní lhůtu, nicméně pak musíš být srozuměna s tím, že poneseš odpovědnost za škodu, která povstala zaměstnavateli v příčinné souvislosti s tím, že jsi do té práce, prostě a jednoduše, ultra vires nepřišla.

Zbytek už Ti napsala led. 🙂