Avatar uživatele
Irma Sp.

Jak se bránit pachům pronikajícím do bytu z šachty?

Do bytu mi intenzivně proniká s bytu/ů v nižším patře obtěžující zápach (nejčastěji výpary z kuchyně). Jedná se o více než 40 let starý činžovní dům, kde kuchyně sousedí se stoupačkami, z druhé strany stoupaček jsou odvětrávací mřížky do WC, kudy se mi právě pachy valí do bytu. Zvažovala jsem ventilátor se zpětnou klapkou, ale z důvodu umístění plynového kotle to není možné. Pokoušela jsem se řešit situaci na schůzi vlastníků bytů, ale na můj dotaz se samozřejmě se k vypouštění pachů z kuchyně do stoupaček nikdo nehlásí. Jaké mám možnosti obtěžující pachy vnikající do mého bytu řešit?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dudu před 1996 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
dudu

Žádná z větracích mřížek by neměla volně ústit do šachty se stoupačkami, nýbrž do společného potrubí vzduchotechniky ústícího ve střeše. Řešením je dosáhnout, aby soustava zásluhou podtlaku vzduch z budovy odsávala. Vhodná pro odvětrávání střešních plášťů a stoupaček bytových domů je např. ventilační turbína. Tu pohání jen a pouze vítr – její provoz je tedy zcela „zdarma“. Velmi nízké jsou i náklady na instalaci – turbína se jednoduše osadí a hotovo

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Vmontovat zpětnou klapku do odtahu z vlastní kuchyně. Ale jde o to, jestli je stoupačka přetlaková, nebo podtlaková, aby to správně fungovalo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

V postatě je jen jedna možnost:
Průduch na WC zaslepit a odvětrávání řešit jinak. Třeba ventilátorem a vzduchovodem do větrací mřížky špajzu. Neznám ale dispozice.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Problém podtlakových odsávání v činžovních domech je, že kde kdo si namontuje aktivní digestoř. To pak může vyvrcholit tím, že se podtlak změní v přetlak a na problém je zaděláno. Proto tu zpětnou klapku. Podtlakový systém zase může mít takový tah, že rovnoměrně rozdělí tah na všechny vstupy, nebo v nějakém poměru podle vzdálenosti ve vedení. Ale nejsem vzduchař, takže jen vačím z vody jak si představuju, že to asi funguje.

před 1996 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek