Irma Sp.

Jak se bránit pachům pronikajícím do bytu z šachty?

Do bytu mi intenzivně proniká s bytu/ů v nižším patře obtěžující zápach (nejčastěji výpary z kuchyně). Jedná se o více než 40 let starý činžovní dům, kde kuchyně sousedí se stoupačkami, z druhé strany stoupaček jsou odvětrávací mřížky do WC, kudy se mi právě pachy valí do bytu. Zvažovala jsem ventilátor se zpětnou klapkou, ale z důvodu umístění plynového kotle to není možné. Pokoušela jsem se řešit situaci na schůzi vlastníků bytů, ale na můj dotaz se samozřejmě se k vypouštění pachů z kuchyně do stoupaček nikdo nehlásí. Jaké mám možnosti obtěžující pachy vnikající do mého bytu řešit?

Odpovědi
dudu

Žádná z větracích mřížek by neměla volně ústit do šachty se stoupačkami, nýbrž do společného potrubí vzduchotechniky ústícího ve střeše. Řešením je dosáhnout, aby soustava zásluhou podtlaku vzduch z budovy odsávala. Vhodná pro odvětrávání střešních plášťů a stoupaček bytových domů je např. ventilační turbína. Tu pohání jen a pouze vítr – její provoz je tedy zcela „zdarma“. Velmi nízké jsou i náklady na instalaci – turbína se jednoduše osadí a hotovo

Edison

Vmontovat zpětnou klapku do odtahu z vlastní kuchyně. Ale jde o to, jestli je stoupačka přetlaková, nebo podtlaková, aby to správně fungovalo.

Kepler

V postatě je jen jedna možnost:
Průduch na WC zaslepit a odvětrávání řešit jinak. Třeba ventilátorem a vzduchovodem do větrací mřížky špajzu. Neznám ale dispozice.

Edison

Problém podtlakových odsávání v činžovních domech je, že kde kdo si namontuje aktivní digestoř. To pak může vyvrcholit tím, že se podtlak změní v přetlak a na problém je zaděláno. Proto tu zpětnou klapku. Podtlakový systém zase může mít takový tah, že rovnoměrně rozdělí tah na všechny vstupy, nebo v nějakém poměru podle vzdálenosti ve vedení. Ale nejsem vzduchař, takže jen vačím z vody jak si představuju, že to asi funguje.