_136

Jak se bránit, když fabrika okrádá zaměstnance o celkové výdělky, hod. mzda je v 13. – 14. třídě + výkonnostní bonus?

Samotnému mi nejde na rozum jak nás může fabrika neustále okrádat na penězích když fabrika vydělává ale i tak nás /okrádá/ jako kmenové zaměstnance o celkové výdělky a to o režijní/hodinovou mzdu13. – 14.plat,výkonnostní bonus a také o výrobní prémie nebo daňové přiznání ale přesto to nikomu nedochází ani to nikdo neřeší ani odbory 🙂

Jak se bránit když fabrika okrádá zaměstnance o celkové výdělky hodinová mzda,13. – 14.plat,výkonnostní bonus..

Nejlepší odpověď
hapiky

Okrádat je dosti silné slovo. O okrádání by se jednalo, kdyby jsi měl v pracovní smlouvě všechny tyto bonusy přiznané. Když zaměstnavatel dává něco navíc, není to jeho povinnost, spíše dobrá vůle. Nemusí to být ale napořád.
V praxi je špatné to, že někteří zaměstnavatelé dávají nízký plat a slibují bonusy, které ovšem nemusí dát, potažmo dává jen když se plní plán, nebo fabrika prosperuje. Pak je těžké něco reklamovat.

Další odpovědi
mosoj

A co máš v pracovní smlouvě? To je rozhodující. Nevím jak dnes, ale dříve odbory uzavíraly tzv. Kolektivní smlouvu s vedením fabriky. Do ní se kotvily bonusy, které šly mimo pracovní smlouvu. Pokud ji nemáte a dostáváš to co máš v pracovní smlouvě, nikdo tě neokrádá!!

cukrar

Vyjasnit si to s odbory, třeba se zjistí, že ten problém máte jen Vy.

nyjono

Můžeš si stěžovat svému přímému nadřízenému nebo si najít práci jinde.

Drap

Změnit to jde poměrně snadno. Staň se majitelem fabriky a vše můžeš změnit. Pokud to takto nechceš a nelíbí se ti to, najdi si jinou práci.

Emefej

Pokud tě někdo okrádá, dopouští se trestného činu. Jsi povinen to bez odkladu oznámit!

viz Trestní zákoník 40/2009 Sb. – § 368 Neoznámení trestného činu

ivzez

Chtělo by to si ujasnit pojmy.

Daňové přiznání není mzda ani bonus od zaměstnavatele, daňové přiznání si každý podává sám.
Máte-li na mysli roční zúčtování daně z příjmu a vrácení přeplatku daně z příjmu,
musel byste o jeho provedení zaměstnavatele písemně požádat po skončení kalendářního roku.

Okrádání je, když někdo někomu něco ukradne > něco, co dotyčný už vlastnil.
Pokud jste si se zaměstnavatelem sjednal hodinovou mzdu v určité výši a zaměstnavatel ji vyplácí,
není to okrádání.
(Měl jste si sjednat takovou výši, která by Vám vyhovovala (třeba i u jiného zaměstnavatele).

Bonusy zaměstnavatel vyplácí pouze za splnění určitých kritérií. Je třeba si uvědomit, že bonusy
jsou dobrá vůle zaměstnavatele. Něco jiného by bylo, kdybyste je měl písemně sjednány.

hapiky

Drap: Už nepamatuji, kdy jste podal nějakou užitečnou odpověď. Jen si tady léčíš své roupy.

Hufnágl

hapiky, souhlasím s tebou.