autacek

Jak rychle se lze točit na kolotoči, aby to bylo ještě bezpečné?

Nejlepší odpověď
led

Odpovedal ste si sám v otázke: Tak rýchlo, aby to bolo bezpečné.
Každý človek má inú hodnotu znášania preťaženia.
Pre bezpečie netrénovaného človeka nemožno použiť kritériá stanovené pre pilotov stíhačiek.
Teoreticky rýchlosť (zábavného) kolotoča by nemala prekročiť úroveň bezpečnosti a zdravia osôb na ňom, čo je približne na obvode 15km/hod

Pokiaľ chcete počítať, stiahnite si PDF „riešenie Mravenisko“ od Martina Murina
 https://fks.sk/a­ko_riesit/_plu­gin/attachmen­ts/download/103/

Další odpovědi
Edison

Přetížení 20G je velmi často smrtelné. Trenovaní piloti stíhaček astronautí zvládají přes 9G. Běžný člověk omdlívá při 4–6G. Opomíjím mechanické odolnosti zařízení, které rovněž omezují dosažitelné přetížení. Důležitý je také vektor přetížení, kterým přetížení půdobí vůči lidskému tělu.

mosoj

Všichni hned o pilotech.
Prosím zde!! Zde je názorně vidět co způsobí i mírné přetížení, když působí delší dobu. Podle vypouklých očí a otoku obličeje byl chlapec zřejmě otočen zády proti směru pohybu kolotoče.
https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-pribehy/564937/ch­lapce-roztocili-na-kolotoci-skoncil-s-poranenimi-jako-maji-astronauti-z-pretizeni.html

Přetížení může být horizontální, vertikální, kladné a záporné.
Každé působí na člověka v jiné míře. Také záleží na celkovém zdravotním stavu dotyčného člověka. Třeba pilotům formule 1 při intenzivním brždění vylézají oči z důlků!!!
Na kolotoči působí na člověka převážně boční boční přetížení ±Gy, které lidské tělo snáší nejlépe. Také záleží na době po kterou je tělo přetížení vystaveno. Viz. odkaz.

led

mosoj, možno vám neušlo v mojej odpovedi:
„Teoreticky rýchlosť (zábavného) kolotoča by nemala prekročiť úroveň bezpečnosti a zdravia osôb na ňom, čo je približne na obvode 15km/hod“