Galka

Jak rychle musím vybrat náhradní volno za přesčasy?

Dobrý den, pokud během 4 měsiců – březen, duben, květen, červen mám napracováno 80 hodin přezčasů, mohu je vybrat všechny najednou jako náhradní volno v červenci?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zatím ani jedna správná odpověď.

Ve skutečnosti se to má tak, že čerpání náhradního volna určuje zaměstnavatel.
Neurčí-li čerpání náhradního volna do 3 měsíců po vykonané práci přesčas, náleží zaměstnanci příplatek za přesčas, který by měl zaměstnavatekl vyplatit následující (čtvrtý) kalendářní měsíc.

Tzn., že náhradní volno můžete v červenci čerpat za měsíce květen a červen,
za měsíce březen až duben už Vám náleží příplatek za práci přesčas ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku.

Poznámka: Povolení čerpání dvou týdnů náhradního volna v červenci → měsíci, který bývá nejnáročnější z hlediska zástupu dovolených apod., se mi nejeví moc reálné.

Nicméně není vyloučeno, že se Vám podaří se zaměstnavatelem nějak dohodnout.

Další odpovědi
Drap

Pokud ti to umožní zaměstnavatel, tak ano.

elkon

Po dohodě se zaměstnavatelem.

Dochy

Tak rychle jak rychle Ti to umožní zaměstnavatel.

Galka

Takže není stanovena žádná lhůta kdy mám vybrat náhradní volno, nemohu to najit v zákoníku.

Drap

Ne, zákonný předpis na to neni. Znám firmu, kde se pracuje celé léto v přesčasech, často i soboty a neděle a volno si vybírají v zimě. Vše záleží na dohodě.

Galka

Děkuji