Kazatel

Jak rozumět vyroku soudu, že nemorálnost není trestná?

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=nemorálnos­t+není+trestná&oq=ne­morálnost+není+tres­tná&aqs=chrome­..69i57.8902j1j9&cl­ient=ms-android-samsung&source­id=chrome-mobile&ie=UTF-8

A jak poznat hranici, mezi tím, co je jen nemorální a co už trestné?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Nemorálnost je odsouzeníhodná, ale nenaplňuje znaky trestného činu, které jsou dané zákonem (viz odkaz).
Co je trestné rozhoduje v rámci své činnosti soud (čl. 40 odst. 1 Listiny základních práv a svobod).

Zdroj: https://wiki.i­urium.cz/w/Tres­tn%C3%BD_%C4%8Din

Další odpovědi
Dochy

Co je trestné je uvedeno v zákoně. Co je morální je dáno kulturou… Lhát je obecně nemorální (existují široce akceptované vyjímky), ale nikoli trestné (i tady existují vyjímky – nejčastěji může být lež trestána jako podvod – ale jen „některá“ lež).

Edison

Dochy, nemať lidi! Lež u soudu je trestná podle zákona! A není to vyjímka! Lež je trestná i v dalších případech, např. křivé obvinění. To není „některá lež“.

Klaproth

Edison > Lež u soudu je trestná podle zákona? Odkdy nesmí obžalovaný před soudem lhát?

Dochy

I u soudu je lež trestná jen v některých případech a v jiných ne.. A promiň, z hlediska běžného lidského života je jednání u soudu vyjímečná událost… Pokud se nepletu, tak v obhajobě lež trestná není.. A pak třeba „V trestním právu využívá lež přímo státní aparát – policie může klamat o své totožnosti či činnosti,
3 a použití agenta není ničím jiným než vysoce sofistikovanou lží.4 Tolik jenom budiž řečeno na úvod, aby bylo zřejmé, že lež nerovná se protiprávní čin.“
http://www.iu­setsocietas.cz/fi­leadmin/user_u­pload/Vitezne_pra­ce/Kotlan_Pra­vidla_lzi_pro_­web.pdf