JájsemRaibek

Jak rozpoznat nemoc – bolest kolene?

Ano, vím že tu nejsou lékaři a všichni mě budete posílat k lékaři, který to ví moc dobře, ale já bych chtěl jen vědět, zda s tímto nemá někdo z vás zkušenost, popř. jakou.
Takže pravé koleno mám o něco větší než levé. Na dotek to nebolí, když poklepu, tedy spíše pobouchám, tak to opravdu jen mírně zabolí. Nohu však s obtíží ohnu, protože vzadu (za kolenem) mě to tahá a bolí.
Dá se to rozchodit, nyní však kulhám. Teplé, tedy zanícené to není. Kleknout na obě kolena si můžu, nemohu si však dále sednout, protože to bolí a přes tu bolest nejde noha v koleni ohnout.
Neupadl jsem, nebouchl jsem se.

Co by to mohlo být? Má nebo mělto někdo z vás? Jak jste to léčili? Mohu to nějak léčit sám – obklady (studené, teplé), zavázat, nechat být?

Už v počátku dotazu jsem psal, že vím o tom, že nejlepší je lékař. Zajímá mě však v případě,že jste toto někdo měl, jaké jsou vaše zkušenosti, případná lčba apod.

Nejlepší odpověď
da ny

Dost těžko, …... (zkušenosti v rodině bohaté). :)

Dnešní mladí lidé (nejen 15 letí, ale i 25, 30, 40 letí) velmi trpí na problémy kolenního kloubu, Často je to patella, meniskus, vazy). Antropologové tvrdí, že málo chodíme a nepřirozeně zatěžujeme klouby nevhodnými sportovními aktivitami.
Kolena se operují u mladých jako na běžícím páse….. (ne vždy s trvalejším úspěchem)

Mnohdy je noha o něco kratší (nerovnost v kyčlích), z toho pramení skoliozy a nerovná zátěž na klouh kolona při chůzi.
Výše zmíněné obtíže mohou pramenit z nevhodných sport. aktivit a svou roli hraje i dědičnost.
Např. hyperlaxicita vazů je dědičná, z toho dochází k přílišné hypermobilitě kloubů. Např. vyskakuje čéška, bývá bolestivé, někdy otéká (většinou nemá operabilní řešení).

Jindy je v kloubu vápníková „krajka“, po odstranění obtíže mizí.
Opotřebované, artritické nebo revmatické koleno, výměny kloubů popisovat nebudeme.

Náš ortoped (ortodoxní sportovec) tvrdí, že např. pro dívku/ženu po 25. roce věku je naprosto nevhodné klečet na kolenou.
Takže od 25. Ne na kolena! 😁

Ortopedie díky RTG snímkům a dalším zobrazovacím metodám rozpozná, zda se jedná o mechanickou příčinu. Pokud ne, nezajímáte je. Po doplnění laboratorních výsledků pacienta odešlou na neurologii, revmatologii, případně na nefrologii. Pokud není zjevná mechanická závada v kolenním kloubu, může být problém v ledvinách!!!
Za zmínku stojí i alergici, ti mívají podobné i „stěhovavé“ bolesti kloubů jako revmatici…
Pokud ani jeden z odborných lékařů neshledá závadu, zbývá ještě zvážit, kolik máte v životě „naloženo“. To pak jde i do kolen…. Je třeba něco v životě změnit (někdy i zaměstnání či partnera), zvolnit.
Někdy končí pacient s obtížemi, bolestmi, však bez zjevných příčin jako: „obtížný hmyz“, „hypochondr“ či na psychofarmaku.

Napovědět “ tedy o příčině obtíží s kolenem/ny může jen lékař.

Další odpovědi
elkon

Zbytečná otázka, jedině ortoped a rentgen. Vím o čem píšu, také jsem to zažil. Popisovat to nebudu. Každé tělo je jiné.

paroh77

Může to být třeba voda v koleni, zánět tíhového váčku nebo cokoli jiného. Doporučuju koleno prozatím mazat hořčíkovým olejem a hlavně ho nezatěžovat. Pokud budou problémy přetrvávat, jít s tím k lékaři.

led

Nebudem vám fúkať na kolienko, ani dávať (ježi)babské rady, tobôž miešať sa lekárom do ich práce.
Pre základnú informáciu len úryvok z verejných odpovedí MUDr. Jána Majáka, lekára Ortopedického oddelenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, a.s.

"ČO SPÔSOBUJE BOLESTI KOLENA?
Najčastejšou príčinou bolesti kolena je opotrebovanie kolenného kĺbu tzv. artróza. Druhou je poúrazová bolesť, kedy dochádza k násilnému poškodeniu jednotlivých štruktúr kĺbu. Tie potom tlačia na okolité súčasti kolena, čo vyvoláva pocit bolesti.

AKO POPISUJÚ PREJAVY BOLESTI PACIENTI V ORTOPEDICKÝCH AMBULANCIÁCH?
Artróza je charakteristická nočnými bolesťami. Ďalej je typická ranná stuhnutosť, ktorá ustúpi po rozhýbaní, no objavuje sa opäť, keď pacient oddychuje po dennej aktívnej činnosti. Poúrazové bolesti sú pichavého charakteru. Pacient ich vie presne lokalizovať. Bolesť vedie k obmedzeniu určitých pohybov, pacient sa
vyhýba chôdzi po schodoch alebo podrepu a čupeniu. Inokedy je prítomný pocit
podlamovania v kolene.

KEDY TREBA VYHĽADAŤ ODBORNÚ POMOC?
Ak pri športe alebo inom úraze dôjde k bolesti s následným opuchom kolena a obmedzením hybnosti, treba čo najskôr vyhľadať pomoc špecialistu, ortopéda príp. chirurga. Aj dlhotrvajúca bolesť po úraze, ktorá obmedzuje kvalitu života pacienta, patrí do rúk špecialistu. V prípade dlhotrvajúcich chronických bolestí,
ako sú opísané vyššie, je najprv vhodná konzultácia s obvodným lekárom.

AKO SA LIEČIA ARTROTICKÉ BOLESTI KOLENA?
Pre mierne až stredne ťažkú artrózu je vhodná pohybová aktivita (plávanie, rehabilitácia) a odľahčovanie chôdze pomocou barle. Dôležitá je redukcia hmotnosti, pretože nadváha zvyšuje záťaž na kĺby. Podávajú sa lieky, ktoré tlmia
nielen bolesť, ale súčasne bojujú proti zápalu. Lokálne sa do kolena aplikujú podporné injekcie spomaľujúce degeneráciu chrupaviek. Pri artróze ťažkého stupňa, kedy bolesť liečbou neustupuje, je voľbou operačný výkon. Vtedy sa
starý opotrebovaný kĺb vymení za umelý kolenný kĺb, hovoríme o endoprotéze kolena." http://www.ns­pskalica.sk/fi­les/Lekar%20ra­di/majakboles­tkolena.pdf

Edison

Vystudovat medicínu…

mosoj

Zánět středního ucha.