Habča

Jak řešit kouření se školou?

Dobrý den, ve škole se dozvěděli, že můj syn kouří (15 let). Nikdy nekouřil ve škole, před školou ani na školním pozemku. Cigerety do školy nenosí ani je u něj nenašli, když mu prohledavali batoh. Syn se přiznal, že kouří, ale jen doma. Má škola právo řešit jeho kouření? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
elkon

Máte podivné metody, místo abyste řešili jeho kouření jako takové (v jeho věku), tak máte starost aby „mazánek“ neutrpěl ve škole újmu.

Další odpovědi
Pepa25

Škola má právo řešit kouření ve škole (+před školou, za školou, prostě v okolí školy) a na akcích pořádaných školou, protože zákaz kouření je předpokládám ve školním řádu a škola musí řešit jeho porušování.
Nepíšete, jak se škola o kouření dověděla – logicky asi nebyl tak důsledný, jak říká … (samozřejmě je možné, že to na něj nějaký kamarád hodil)

Justin1

Myslím, že škola může řešit jenom takové kouření a nošení kuřiva, které porušuje školní řád, jinak to musí řešit rodiče. Když syn kouří doma, tak tím školní řád neporušuje, ale škola získala podezření, že by mohl porušovat školní řád nošením kuřiva i do školy, a potřebovala se ujistit, že nenosí kuřivo i tam, kde to školní řád zakazuje, a že o jeho kouření víte a budete to řešit, protože v jeho věku mu nemůžete dovolit, aby kouřil.

Filip84

Osoba, která je mladší osmnácti let a kouří, je zavilý reakcionář, nepřítel lidu, kulak, příživník a sabotér, protože žije zahálčivým životem. Pokud se to kdokoli dozví, může to „prásknout“ na orgán péče o dítě. A ten to řešit bude.

Osoba, která je starší osmnácti let a kouří, je dobrodinec národa, protože si tím zkracuje život („víc sežere, dřív zhebne“ – erár ušetří na nemocenské a důchodu), odvádí velké odvody do státní kassy (cena krabičky cigaret je kolem Kč 20.00, zbytek jsou daně), a navíc tím generuje odpad (vajgle se válejí všude možně), takže dává méně přivilegovaným práci (jinými slovy: spousta slušných lidí se živí tím, že ti neslušní dělají bordel).

Takže ano, škola to řešit může, jak to můžu řešit já, Aranka, Dežo Lakatoš, soudruh Miloš Virosa, Zeman z a na Vysočině, sousedka, domovní důvěrník, nebo školník, protože výchova dítěte je res publica.

P. S. Absolutně nejlepším řešení je koupit karton žlutých STARTek, popelník a velkou krabičku zápalek. „Jo, mladej, tak ty kouříš, jo!? Tak kuř!“ Mladej se poblije, zesere, dva dny mu bude „blbě, že ani nebude mít tužku“, a je mnohem větší pravděpodobnost, že bude s tabákem Schluss na věky, než skrze nějaké „výchovné působení“ učitelstva, rodičů nebo orgánu péče o dítě.

paul1

V 15-ti (i dříve) to zkouší skoro každý, já už ve 14-ti. Když se syn přiznal, že kouří, tak (možná) má škola z výchovných důvodů si rodiče do školy zavolat na pohovor.

Dochy

Prodávání a podávání alkoholu a tabákových výrobků dětem je pokud vím trestné. Takže škola podle mně má právo podat podnět k prošetření policii nebo sociálce. Podle mně nemá právo sama dále kázeňsky řešit chování žáka v soukromí domova.

Dochy

Ještě bych se zaměřil na to prohledávání batohu – to je poněkud sporný úkon…

Filip84

Dochy: Ano, je to přestupek, a to nejen prodávání, ale i podání, předání, cokoli. Stejně tak je přestupek dát někomu cigaretu, protože cigarety je povoleno prodávat jenom v celém balení.

Theoreticky tam platí objektivní odpovědnost, protože držitel licence je povinen zajistit, že se tabák a pomůcky ke konsumaci tabáku neprodají osobě mladší osmnácti let, tj. je lepší, když bába v trafice bude chtít ID po „vousatém nemluvněti“, než že si myslela, že už na osmnáct vypadá. V kšeftě se tohle docela řeší, protože když přijde kontrola, jsou za to docela nepříjemné sankce.

Jenže mezi theorií a praxí je rozdíl. Ty kontroly až tak moc nejsou, nebo ne, že by nebyly vůbec, ale je jich relativně málo. Potom, doslova a do písmene musí kontrolní orgán chytit bábu za ruku, jak fakanovi cigára prodává, jinak se to moc nedá prokázat. A policie to neřeší vůbec, to by musel někdo „prásknout“, jako jiné, podobné věci, protože v té komunitě ten policajt taky žije.

Dochy

Mýlíš se. Dát někomu jednu cigaretu klidně můžeš. Prodávat můžeš jen celá balení (rozdíl mezi kšeftem a pozorností k přítei, kolegovi apod.). Obojí ale jen osobě nad 18.

Filip84

paul1: Je jiná doba, „host vyhazuje vrchního“. Dříve se takové věci řešily tak, že když fakana učitel chytil, tak buďto mu kuřivo zabavil (ať taky z toho něco má, že jo), vlepil facku, nebo tak něco, a fakan byl rád, že to tak dopadlo. Dneska, kdyby se něco takového stalo, tak minimálně to kuřivo by musel učitel žákovi zaplatit, protože ho „okradl“, a, v lepším případě, by dostal facku od jeho fotra, v horší případě by z toho byla causa, přijela by „naše vaše veřejnoprávní televise“, „BLESKy“, nebo něco podobného a učitel by dostal zákaz působení na všech ústavech v celém mocnářství!

Pepa25

Filip84: uznávám vaše odborné odpovědi, neberu vám vaše názory, ale je dost trapné, když ze sebe děláte honoraci házející latinou a knižními výrazy a pak se vyjádříte takto jako kretén (sorry za výraz, ale příhodnější mi nenapadá).

Filip84

Já ze sebe nic nedělám, nemám to za potřebí. Ego sum, qui sum. Ale, samozřejmě, mysli si, co chceš.