Mishanka

Jak psát velká písmena?

Moc děkuji za odpovědi :) Ještě mám jeden dotázek. Vratislavský mír – malé nebo velké „v“? V knize se píší s malým „v“, ale něco mi říká, že by tam mělo být velké „v“. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
annas

vodítkem jsou Pravidla českého pravopisu:

Významné dějinné události a období

S malým písmenem se píšou spojení obsahující slovo válka (rozlišovací přívlastky k jejich identifikaci jsou postačující): první světová válka, druhá světová válka, třicetiletá válka, atp.,

dále např. červnové povstání (v r. 1848), národní obrození, vestfálský mír,, postupimská konference, jaltská konference

Takže správně se píše malé písmeno, tedy vratislavský mír = mírová dohoda uzavřená dne 11. .6. 1742 ve Vratislavi. .

Další odpovědi
zzzzz

🙂Já bych napsala velké V, takže tam na 100% patří malé 🙂

annas

Ad marci1. Z vašeho odkazu se nedá jednoznačně určit, zda je správné velké nebo malé písmenko"v".

Podobný příklad bez dalšího vysvětlení.

Bible kralická i Kralická bible, stejně tak Dekret kutnohorský i Kutnohorský dekret.