Kelt

Jak provádět pravidelné cvičení, když mám střídavé směny?

Všude doporučují provádět pravidelné rituály, cvičení například ráno po probuzení. To je možné pro ty, co vstávají pravidelně ráno. Já mám střídavě 2 ranní směny, kdy vstávám kolem 4:00 a jsem rád, že se nachystám a odejdu , takže na cvičení nemám klid a pohodu, a přijdu kolem 18:00 nebo kolem 20:00 pak 1–2 dny volna a pak 2 noční směny, kdy vstávám později a z práce se vracím ráno kolem 6:00. To se mi cvičit nechce, rád bych šel co nejdřív do postele.
Ono stačí cvičit denně 15 minut, ale nevím, kdy ten čas najít? Pokud byste měli mi navrhnout termín, kdy by to bylo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Malvína

Co takhle vyzkoušet nějakého poradce, který Vám přímo sestaví cvičební plán?

Další odpovědi
ivzez

„Všude doporučují“ → nesouhlasím.
Člověk by měl věci dělat tehdy, kdy mu to vyhovuje.

Práce ve směnném provozu je náročnější
než v běžném režimu, myslím, že kvůli tomu
Vám nezbývá energie ani chuť k cvičení.

Pohyb je důležitý, ale je potřeba si k němu najít vhodnou
dobu (ne všechna doporučení „sedí“ každému).

Co třeba v těch dnech volna zařadit aktivit více a ve dnech,
kdy pracujete (ty směny se mi jeví moc dlouhé) zase méně.

marci1

Nejvhodnější dobou na cvičení je ráno 7–9 hod. a odpoledne 17–19 hod., tudíž cvič podle toho jakou máš směnu. Vyzkoušej si svůj biorytmus a uvidíš, jak Ti to bude vyhovovat. 🙂
„Podle biorytmů je nejvhodnější dobou na cvičení ráno od sedmé do deváté hodiny a pak odpoledne mezi 17. až 19. hodinou. „Pomineme-li fakt, že ne každý má v tuto dobu možnost cvičit, je potřeba vědět, kdy je to pro vás vůbec vhodné,“ vysvětluje trenérka a koučka životního stylu Aneta Procházková.“
https://www.pro­zeny.cz/clanek/je-lepsi-cvicit-rano-nebo-vecer-16012

aliendrone

Pokud tou pravidelností je myšlen stejný časový termín nebo stejná cvičební skladba, je to parádní nesmysl. Ideální pro efektivitu je naopak RŮZNORODOST, jinak si tělo na STEJNOU OPAKOVANOU zátěž rychle „zvykne“ – přizpůsobí se a efekt cvičení výrazně klesne. To je jednou z hlavních zásad maximalizace tréninkového efektu. (ne že by pravidelnost nefungovala, ale nedosahuje se při ní takových výsledků – typicky např. při hubnutí)

Takže to ber jako požehnání, ty můžeš „oblafnout tělo“ naprosto jednoduše už díky primárně nestandardnímu režimu.

Ale… pokud nejsi už naučená vyjímka (kdy tělo doslova VYŽADUJE zátěž), tak se ti cvičit nechce zcela přirozeně – a je úplně jedno, jestli jsi odpočatý, či unavený z práce. Musíš se prostě přinutit – to je celé. A právě zde je důležitá ta pravidelnost – nezáleží, jestli to je pokaždé ve stejném čase, ale ZÁLEŽÍ na tom, aby si tělo denně máklo. A těch 15. minut je jen pro stařečky, aby se jim rozproudila krev v kornatějících cévách, tam už stejně žádné zázraky nelze čekat. (U lidí vyššího věku či nějak nemocných je ABSOLUTNĚ NUTNÉ skladbu cvičení, nejen dobu, ale především zátěžnost přizpůsobit jejich stavu, jinak by si mohli podepsat vlastní neodvolatelný ortel!!) Podle mne je minimum denně 45min jednorázově NEBO 2× 30minut – pokud chceš zvyšovat kondici.

BTW – cvičit (pokud ovšem CHCEŠ CVIČIT, ne jen navléknout reflexní šponovky a producírovat se parkem, jak je často k vidění ;):D :D) se dá i za „běžného provozu“. Místo výtahu použij schody (chůze/běh do schodů [a ještě lépe se zátěží] je EXTRÉMNĚ účinný aerobní cvik, ale JEN pokud je ti 30 nebo méně – jinak je to vražda kloubní výstelky!!), na parkovišti zaparkuj co nejdále od vchodu nákupáku a celý „velký nákup“ dones do auta najednou atd. atd. – pokud chceš, tak cvičení se dá udělat i ze soulože [která sama o sobě je vynikajícím cvičením, které ti každý lékař doporučí!] – zkrátka je to pouze na tvé invenci, možností je MNOHO a stačí je jen hledat/nacházet/vy­užívat. K tomu se ale musíš přinutit – jinak to nejde.

Pokud budeš intenzivně „cvičit“ tímto způsobem, můžeš dokonce vynechat „normální cvičení“ – tedy v případě, že jde jen o kondiční udržování. ;) :) Na ZVYŠOVÁNÍ kondice chca nechca budeš muset pořádně máknout, no. Tady žádné „fígle“ nepomohou. :)