Avatar uživatele
Registrovaný

Jak probíhá insolvence?

Jsem v insolvenci, je tam navrhovatel a jeden, co podal přihlášku. Mám ještě tři věřitele, kteří se zatím nepřihlásili. Co se s nimi stane, když se nepřihlásí do určené doby? To budu pět let splácet ty dva a potom se přihlásí ti ostatní? Nebo když se nepřihlásí k mé insolvenci, tak mají smůlu a já jim nic nemusím platit? Vůbec tomu nerozumím. Díky moc za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Matesax, nemáte pravdu. Stát s žádnými dluhy nepomáhá. Věřitelé se opakovaně nevyzývají, žádných 50 % dluhu se neshazuje. Nezavádějte prosím mylné informace.

Ergeti, předpokládám, že máte schválené oddlužení. Od usnesení soudu, kterým se schvaluje oddlužení a ustanovuje insolvenční správce, mají věřitelé 30 dní na to, aby svoji pohledávku za dlužníkem přihlásili. Pokud tak neučiní a následně proběhne oddlužení tak, jak má (dlužník tedy během 5 let uhradí alespoň 30 % všech svých nezajištěných závazků), může dlužník požádat soud o osvobození od povinnosti platit zbytek svých závazků. Mezi tento zbytek se počítají jak pohledávky věřitelů přihlášené nad rámec alespoň těch 30 %, tak i pohledávky věřitelů, kteří se přihlásit zapomněli. Pohledávka těchto věřitelů však nezaniká (to jednoduše nelze), stává se však tzv. naturální obligací. To znamená, že pokud dlužník plnit nechce, nemusí; nic mu však na druhou stranu nebrání v tom, aby dluh uhradil (a věřiteli nevzniká bezdůvodné obohacení).

Pokud by tazatelka měla jakékoliv podrobnější dotazy, poprosím o soukromou zprávu, jde o problematiku značně složitější, než aby ji bylo možno postihnout v krátké odpovědi ;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ergeti,

jak můžete být v oddlužení, když tomu vůbec nerozumíte?
Požádala jste o oddlužení, aniž byste se seznámila s legislativou
a s podmínkami oddlužení?

V takovém případě doporučím web Justice.cz, kde najdete
všechny podstatné informace k průběhu oddlužení: http://insolvencni-zakon.justi ce.cz/…

°°°°°°°°°°°°
Souhlasím s Hansem, stát za nikoho žádné dluhy nehradí.

Matesaxi, měl byste svá tvrzení podložit odkazy na věrohodné
zdroje, nikoliv na společnost s webem u Webnode.

Doplňte odkazy na zákon, vládní nařízení nebo judikáty.


Avatar uživatele
Bronzový

Však to je na tom to pěkné - když se věřitel nepřihlásí, ztrácí nárok. Dále pak stát může pomoci s 2/3 dluhu. Proto se opakovaně vyzývají věřitelé - dá se tak shodit až 50 % dluhu. (Pouze banky a podobné instituce se vždy 100 % přihlásí.)

"Všichni věřitelé by si měli uvědomit, že se o své peníze musí aktivně starat a pravidelně si hlídat, jestli jejich dlužník nepodal žádost o osobní bankrot. „Praxe je zatím bohužel taková, že velká řada věřitelů v případě osobního bankrotu dlužníka nestihne svoji pohledávku přihlásit včas. Ve většině případů to znamená nejpozději do třiceti dnů ode dne rozhodnutí soudu o úpadku. Jestliže věřitel svoji pohledávku v této lhůtě neuplatní, pak se taková pohledávka v rámci insolvenčního řízení neuspokojuje a věřitel může v konečném důsledku o své peníze nadobro přijít. Nejde-li o případ zajištěného věřitele či jiný zákonem stanovený případ.“ Vysvětluje Mgr. Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu poradnaveritele.cz.
Procházková vysvětluje, že pokud je dlužníkovi povolen osobní bankrot, musí být schopen během následujících pěti let zejména plnit splátkový kalendář a jiné povinnosti a to v závislosti na schváleném způsobu oddlužení. Nejčastěji to znamená uhradit alespoň 30 procent z dlužné částky. Aby na tuto podmínku s ohledem na výši svého příjmu vůbec dosáhl, pokouší se leckdy před soudem zatajit své další dluhy a tudíž i věřitele.


Více zde: http://www.poradnaveritele.cz/…"

A ani se státem se nemýlím - ten za určitých okolností splatí 2/3 dluhu:

"Nelze tedy oddlužení chápat jako automatické odpuštění části dluhů,“ upozornila Báčová. Výhoda pro dlužníka spočívá ovšem v tom, že v momentě, kdy soud povolí oddlužení, přestanou nabíhat například úroky z dluhu či úroky z prodlení. Dluh tak již dále nenarůstá."

"Pokud projdete a za pět let splatíte alespoň 30% dluhu, zbytek pohledávek vám bude odpuštěn!"

Vím o čem píši - nepsal jsem, že 100 % se vše zdaří, jen pokud ano, pak stát s částí dluhu pomůže.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Hans: Stát nic nedoplatí. Věřitelé maj smůlu... Na druhou stranu... v jinak beznadějných případech kdy se může stát, že už se dlužník vys... na všechno a na všechny to dlužníkovi šanci že se z problémů vykřeše a může ho to motivovat k tomu že věřitelům splatí alespoň část.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Sorry, samozřejmě na Hanse směřováno mylně. Odpovídám na Matesaxe.

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

Stát nikomu 2/3 dluhů nesplatí, můžete mi prosím říci, kde jste na toto tvrzení přišel?

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.