dust8

Jak přesně funguje osvícení a jak se jej naučit?

Nejlepší odpověď
annas

Osvícenství je filozofické, kulturní, ale také politické a hospodářské hnutí osmnáctého století. Vychází z přesvědčení, že člověk by se měl řídit spíše vlastním rozumem nežli vírou (upřednostňuje víru v lidský rozum). Nevidí smysl lidského života pouze v posmrtné spáse, jak tomu bylo dříve, ale také v důstojném životě na Zemi.

Definici si pamatuji z češtiny v souvislosti s českým národním obiozením a panovníiky Marilí Terezií a jejím synem Josefem II a jejilch reformami – zavední povinné školní docházky, zrušení trestu smrti, zrušení nevolnctví, toleranční patent. atd,.

Současný osvícenec by měl být tolerantní k názorům, nebýt lhostejný k problémům jiných, hlásat pravdu, uplatňovat kritické i logické myšlení. Nezdůrazňovat své ego, nevyvyšovat se nad ostatní,, uvědomovat si sám sebe., starat se o své zdraví.

"Osvícenství je vykročení člověka z jeho jím samým zaviněné nesvé-
právnosti. 2 Nesvéprávnost je neschopnost používat svého rozumu,
aniž bychom byli vedení někým jiným. Tato nesvéprávnost je zavi-
něna námi samými, jestliže její příčina netkví v nedostatku rozumu
(Verstand), nýbrž v nedostatku odhodlání a odvahy používat jej bez
vedení někým jiným. Sapere aude! měj odvahu používat svého vlast-
ního rozumu! je tedy heslem osvícenství.
lenost a zbabělost jsou příčinami, proč lidé z velké části, ačkoli je
příroda dávno osvobodila od cizího vedení (naturaliter maiorennes), 3
přesto rádi po celý život zůstávají nesvéprávní, a proč je pro jiné tak
snadné vydávat se za jejich poručníky. Jak pohodlné je být nesvépráv-
ný! mám-li knihu, která má za mne rozhodnout za mne svědomí, lékaře, který pro mne stanovil dietu atd., nemusím se aspoň sám namáhat. Nemusím myslet, jen když mohu zaplatit; jiní již za mne převezmou tu mrzutou záležitost.

https://dl1.cu­ni.cz/pluginfi­le.php/459071/­mod_resource/con­tent/1/Co%20je%­20osv%C3%ADcen­stv%C3%AD.pdf

Osobně si myslím, že je třeba změnit myšlení, způsob života, rozhodování, mít vůli vyhnout se určitým nectnostem, které církev považuje i považovala za hlavní hříchy. Ale určitě platí i pro nevěříící, . protože ubližují jejich tělesnému i psychickému zdraví.
Hlavní hříchy
Pýcha – Lakota – Závist – Hněv – Smilstvo- Obžerství – Lenost .
Když něco dělám, chci to dělat, můžu to udělat, pokud nejsem v něčem omezený,

Určitě je to dlouhá cesta, ale je třeba vynechat myšlenku, že něco nejde.

"Osvícení znamená převzít plnou odpovědnost za svůj život.“ William Blake

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/2012063-william-blake-osviceni-znamena-prevzit-plnou-odpovednost-za-svuj/

„Osvícení můžeme dosáhnout jen cvičením v meditaci. Neexistuje žádný jiný způsob, jak transformovat svou mysl.“ Dalajláma

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/2012063-william-blake-osviceni-znamena-prevzit-plnou-odpovednost-za-svuj/

Další myšlenky, tedy dooporučení v odkazu

Osvícení a buddhismus
„Dotaz novináře: „Jak se má člověk chovat, aby dosáhl vnitřního osvícení?“ Odpověď dalajlámy: „Dobře se najíst a pořádně se vyspat. Vstanete pak jako rybička a přejde vás zlost na celý svět.““

Zdroj: https://citaty­.net/temata/os­viceni/
https://www.ter­ton.cz/cil-buddhismu/

„Buddha Šákjamuni učil, že stavu osvícení může dosáhnout jakákoli „cítící bytost“, neboli bytost s individuálními pocity, emocemi a uvědomováním si sama sebe.“

Ještě jeden odkaz
https://www.joga-online.cz/cla­nek/praxe-jogy/5-mytu-o-osviceni

Osvícení je uvědomění si toho, čím jsme a čím jsme vždy byli, tedy plné a jasně sebe-uvědomění. Že nejsme představou, kterou sami o sobě máme, ani svými myšlenkami, nebo dokonce svým tělem. Naše originální nepodmíněná podstata je nekonečné nadčasové vědomí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o stav, který v sobě od narození máme zakořeněný, nejde o žádnou cestu, kterou musíme ujít, abychom se k osvícení dopracovali. To znamená, že cesta k osvícení nemá žádnou vzdálenost. Analogie by byla asi taková: Jak daleko musí jít oceán, aby našel vodu? Odpověď zní: žádnou. Jen je třeba jasně rozpoznat daný stav věcí.

.

Další odpovědi
paul1

Něco jsem našel, snad to pomůže.