Mirek Darvas

Jak pracuje truhlář na živnostenský list u firmy?

Firma nabízí práci, která má plat 50 000 až 90 000 v hrubém, kdy si živnostník musí hledat zákazníky a oni mu budou platit.
Byl by tak někdo hodný a odpověděl mi na otázku?
Zdroj: https://kuchyne-oresi.jobs.cz/vypis-pozic?f_custom_ka­tegorie=montaz

Nejlepší odpověď
elkon

Nebaví mě odkaz luštit, ale pokud kdokoli pracuje ve firmě na živnostenský list, tak je to „Švarc systém“ a je to trestné. Ve firmě musíš pracovat jako zaměstnanec, ne jako podnikatel.

Další odpovědi
Tomáš1234

Pokud je to reálná nabídka práce, pak by se hodil zdroj. Bez něj se asi moc nepohneme…

Smysl by to dávalo, pokud by tomu truhláři poskytli třeba špičkové zázemí a pak by si zkrátka vzali část z jeho výdělku. Jinak mi to přijde jako nesmysl. Ale jak jsem psal, chtělo by to znát kontext.

Justin1

To mi moc nedává smysl. Pokud vím, tak když pracuje jako živnostník, tak nedostává peníze jako plat, jako kdyby byl zaměstnancem, místo toho dostává peníze, které nafakturuje tomu, pro koho dělá zakázku. Pokud hledá zákazníky, pro ně dělá zakázky, jim vystavuje faktury a od nich přijímá platby, nechápu, jakou roli v tom hraje ta firma.

Drap

Každá firma to může mít nastavené jinak. Nejlépe se informovat přímo u konkrétní firmy. V tomto případě budeš zřejmě montovat a sestavovat kuchyně a budeš fakturovat firmě. Může to být však i jinak. Konkrétní podmínky zde nikdo nedokáže odhadnout. Podle toho kolik toho smontuješ tolik budeš firmě fakturovat.

Speed77

Tak předně mzdu a nikoli plat (ten dává stát, dostávají ho zaměstnanci státní správy, státních firem). Byl bys OSVČ, kterého by si ta firma najímala (nemusí za tebe pak nic odvádět atd.). Z toho ale asi zase vyplývá víc povinností pro tebe a míň práce (a větší zisky) pro zaměstnavatele/pos­kytovatele té práce. Ale i ten člověk, který by pro ně dělal jako živnostník, by měl asi větší příjmy, než jako jejich zaměstnanec (ale pořád to není ono, jako dělat sám za sebe a na sebe, když už je člověk OSVČ).
Já osobně bych pracoval přímo na sebe, když už bych byl OSVČ. Lidi jsou živnostníky/pod­nikateli, aby u někoho nebyli zaměstnaní a byli svými pány, takže tohle mi moc nedává smysl. Hlavní výhody plynou hlavně tomu poskytovateli práce, který by si tě najal na prac. smlouvu přes živností list a v podstatě by s tebou zacházeli jako s běžným zaměstnancem (jen ten formální vztah na základě smlouvy by byl jiný)… To fakt nechápu, proč nedělat rovnou přímo na sebe. Takové částky (i vyšší) vydělá běžný řadový, drobný živnostník.
Nemluvě o tom, že kromě (možná) trochu vyšší mzdy tomu člověku z toho vyplývají povinnosti a jistá úskalí.. Nejde o dohodu práce, kterou poskytuje zaměstnavatel, totiž neřídí se to zákonem práce. Tzn, že si pak zodpovědný sám za sebe, nemáš různé benefity, nároky a když budou nějaké potíže, škody, jsi v tom sám a je to plně na tobě, protože si OSVČ, kterého si najali na dlouhodobý pracovní vztah… Jak říkám, hlavní výhody má ta firma. Do toho bych nikdy nešel.

https://www.go­ogle.com/url?sa=t&sou­rce=web&rct=j&ur­l=https://www­.prace.cz/porad­na/pravni-radce/detail/ar­ticle/prace-na-zivnostak-ano-nebo-ne-1/&ved=2ahUKEwj23u-Vn6HwAhXslYsKHd6iD­cYQFjAAegQIAxAC&us­g=AOvVaw2K--yRPrW_zIfPpO03s6WO&cs­hid=1619623514596
https://www.go­ogle.com/url?sa=t&sou­rce=web&rct=j&ur­l=https://m.fi­nexpert.e15.cz/pra­covni-smlouva-nebo-zivnostensky-list&ved=2ahU­KEwj23u-Vn6HwAhXslYsKHd6iD­cYQFjABegQIFhAC&us­g=AOvVaw2-GxEsH1utc9ZD0zsk4zUX­&cshid=1619623514596
https://www.go­ogle.com/url?sa=t&sou­rce=web&rct=j&ur­l=https://www­.manpower.cz/man­power/cs/prace-na-hpp-a-status-osvc-vyhody-a-nevyhody/&ved=2a­hUKEwj23u-Vn6HwAhXslYsKHd6iD­cYQFjACegQIGRAC&us­g=AOvVaw2rbpNLWcv­QM2Hu8P3oJ-Z8&cshid=1619­623514596

Hlada

Někdo ve firmě Oresi zadal vytvoření reklamního textu hlupákoví, který nezná ani základní pojmy a ten pak zplodil bohapustý blábol.
Nemá smysl hledat smysl v nesmyslu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Nevím, co všichni mají s tím odkazem… Prostě otevřete a rozklinete jednu z těch nebídek v seznamu… liší se jen lokalitou. A těm je všechno vypsané.
Každopádně je to spíš švarcsystem, jak uvádí elkon, ne nezbytně, ale ASI jo (protože nabízejí mzdu, jinak normálně může pracovat podnikatel pro podnikatele, ale jen na základě zakázky, ve vztahu dodavatel, odběratel).

Mirek Darvas

Justin1 podíval jste se na dokaz?

Mc Merkurion

… já jo, a nic jsem tam neviděl, ani o živnostníkách, ani o práci … podívej se schválně sám …

Mirek Darvas

Pane Tomáš1234 odkaz byl přidán

Mc Merkurion

… ale je k ničemu …

Mirek Darvas

jakto oresi a tam se píše práce na živnostenský list