Dochy

Jak pracuje redukční ventil na vodu?

Zdar. Máte někdo zkušenosti jak funguje redukční ventil k vodě? Máme problémy s novým kotlem, je dost pravděpodobné, že je to kvůli vyššímu tlaku vody, instalatéři tvrdí, že redukční ventil spíše ne, že už je někde v baráku na přívodu (mám jisté pochybnosti) a že naše problémy vyřeší přidaná expanzka (podle mně už je expanzka v kotli – u zásobníku TUV i na topném okruhu). Tvrdí že s redukčním ventilem je potíž, že při nižším tlaku vody by nám ji redukční ventil zas zcela zastavil. Měl jsem za to, že při vyšším tlaku vody by ventil měl tlak snižovat, při nižším by měl být průchozí.

Nejlepší odpověď
mosoj

Diagnostika by byla 100% kdyby byly známé tlaky, za redukčním ventilem a na teplém okruhu. Je také možné že pojistný ventil je vadný nebo má pod kuželkou nečistotu. Zkuste u pojistného ventilu nadzvednout kuželku k odplavení nečistot.
V přívodu by měl být filtr, Bývá před redukčním ventilem.

Nyní k redukčnímu ventilu. redukční ventil porovnává tlak na membráně na kterou z jedné strany působí síla pružiny a z druhé strany tlak vstupní neredukované vody. Redukční ventil pracuje cyklicky a pokud není odběr na redukované straně je uzavřen. Pokud se odběr obnoví redukční ventil začne propouštět a nastaví se tlaková úroveň daná přepětím pružiny na membráně a průtokem. Tudíž světlost red. ventilu musí být dimenzována s ohledem na daný průtok.
A nyní to hlavní! Tlak na vstupu do redukčního ventilu musí být vždy vyšší než na výstupu!! Jinak je ventil uzavřen.

file:///C:/User­s/Josef/Downlo­ads/Principy%20a%20dru­hy%20hydr.%20ven­tilu%20(1).pdf

Další odpovědi
Kepler

Ventilů je mnoho druhů jak z hlediska konstrukce, tak použití. Redukční ventil se používá pro plyny pod vysokým tlakem, kdy se sníží tlak na trvale nižší úroveň. U kapalin se jedná vždy o přiškrcení průtoku průchodem přes snížený průřez potrubí, např. kuželkou a sedlem. Více: zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ventil#Ven­tily_podle_pou­%C5%BEit%C3%AD

Hlada

Redukční ventil tlaku funguje na principu omezení průtoku.
Nejdřív je potřeba změřit tlak vody a porovnat s údajem na pojistném ventilu.
Co je to za kotel? Není problém v t.zv. komfortním režimu, kdy se nahřívá zásobník TUV i při zavřením odběru?

Opravuji se. Věřím, že Mosoj má pravdu. Některé redukční ventily se musí nastartovat. Nákres bych si rád prohlédl. Takhle je ten soubor nedostupný.

elkon

Redukční ventil nemá s topným systémem nic společného. Topení se napustí a pak už je od vodovodu odděleno. V systému si nastavíte tlak, který odpovídá výšce budovy. Pak už vše záleží na čerpadle.

Dochy

Hlada: Je to kondenzační kotel se zásobníkem TUV, takže by měl udržovat zásobník teplý (nicméně má dost velkou hysterezi, bez odběru nastartuje třeba jen jednou nebo 2× za den). Pokud myslíš že pojišťák odkapává při častém nahřívání tak to není ten případ. občas rychle kape, jindy učůrává, není to závislé na aktuálním provozu kotle. Kotel je v záruce, moc se mi do něj hrabat nechce.

Dochy

Mosoj: Neměl by ten ventil snímat spíš tlak výstupní vody a podle toho buď otevřít, nebo zavřít? Podle mně by i při příliš nízkém tlaku na vstupu zůstat otevřen, ale podle instalatérů, pokud tlak klesne, já za redukčním ventilem budu bez vody – to by fungovalo, pokud by redukční ventil byl konstruován tak, aby vždy snižoval tlak třeba o 2 atm. Podle mně by ale měl být konstruován tak, aby udržoval konstantní tlak na výstupu. Popravdě řešení snižující tlak třeba o 2atm by zřejmě bylo konstrukčně jednodušší a tím i spolehlivější – např snáze utěsnitelné. Ale já jen spekuluju, do instalatérství se moc nemontuju.

mosoj

https://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=&ved=2a­hUKEwjIscDbhY­frAhUNGuwKHfo­yARIQFjAPegQI­AxAB&url=https%3A%2­F%2Fwww.vutbr­.cz%2Fwww_base%2Fzav_pra­ce_soubor_verej­ne.php%3Ffile_id%3D6453­1&usg=AOvVaw1zU­vuBUSBA47itb6PH_is4

Něco si opamatuji ještě z práce, nicméně diplomové práci snad věříš.

Dochy

tam samozřejmě porovnává tlak výstupní vody se silou pružiny…
(mimochodem i v diplomové práci mohou být pěkné hovadiny… 😉 )

mosoj

https://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=&ved=2a­hUKEwjIscDbhY­frAhUNGuwKHfo­yARIQFjAPegQI­AxAB&url=https%3A%2­F%2Fwww.vutbr­.cz%2Fwww_base%2Fzav_pra­ce_soubor_verej­ne.php%3Ffile_id%3D6453­1&usg=AOvVaw1zU­vuBUSBA47itb6PH_is4

Dochy

elkon: To není nic nového, řeším TUV, o expanzce na topném okruhu jsem se zmínil jen „pro úplnost“

Prosím pokuste se řešit to na co se ptám. Mohl bych napsat vše přesněji, ale tak dlouhý text by tu zas nikdo nečetl. Zajímá mně jak je to s charakteristikou redukčního ventilu a případně zda má smysl dát před kotel další expanzku. Konrétní problém, který se snažím vyřešit je, že prakticky pořád i přes dvojí opravu protéká pojistný ventil na nádrži TUV a mám jisté pochybnosti o informacích od instalatérů. Po „opravě“ je klid na pár dní a pak to teče zas. Někdy víc, někdy míň, ale teče.

Hlada

Na redukční ventil i expanzní nádrž bych se vykašlal. Nejdřív je potřeba změřit tlak na vstupu. Když bude větší, než 0,6 MPa, je to potřeba reklamovat u vodáren, když bude menší, je vada v kotli.

mosoj

https://www.vut­br.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=5800

Hlada tak snad takto.

mosoj

Koukám, že ne. Omlouvám se. Boha jeho já to sem snad nedostanu.

mosoj

https://www.go­ogle.cz/search?sxsrf=A­LeKk03eiw6fcyS­njND31-0QmSaq-6s0Zg%3A15967­15193444&source=hp&e­i=ufArX_7dF4nJgwfg­2I-YBg&q=princip+fun­kce+reduk%C4%8Dn%C­3%ADho+ventilu&oq=&gs_lc­p=CgZwc3ktYWI­QARgAMgcIIxDqA­hAnMgcIIxDqAhAn­MgcIIxDqAhAnMgcI­IxDqAhAnMgcIIx­DqAhAnMgcIIxDqA­hAnMgcIIxDqAhAn­MgcIIxDqAhAnMgcI­IxDqAhAnMgcIIx­DqAhAnUABYAGC7R2gBcAB4A­IABAIgBAJIBAJ­gBAKoBB2d3cy13aX­qwAQo&sclient=psy-ab

mosoj

https://www.go­ogle.cz/search?sxsrf=A­LeKk03eiw6fcyS­njND31-0QmSaq-6s0Zg%3A15967­15193444&source=hp&e­i=ufArX_7dF4nJgwfg­2I-YBg&q=princip+fun­kce+reduk%C4%8Dn%C­3%ADho+ventilu&oq=&gs_lc­p=CgZwc3ktYWI­QARgAMgcIIxDqA­hAnMgcIIxDqAhAn­MgcIIxDqAhAnMgcI­IxDqAhAnMgcIIx­DqAhAnMgcIIxDqA­hAnMgcIIxDqAhAn­MgcIIxDqAhAnMgcI­IxDqAhAnMgcIIx­DqAhAnUABYAGC7R2gBcAB4A­IABAIgBAJIBAJ­gBAKoBB2d3cy13aX­qwAQo&sclient=psy-abVepište odpověď…

Je to pod ČVUT Brno jako diplomka. přímo to po aktualizaci W10 neumím.

Hlada

https://www.vut­br.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=64531

Dochy

Jo o tom uvažuju. Zřejmě změřím na vlastní pěst. K té zvolené instalatérské firmě mám čím dál menší důvěru. Zaplatil jsem za kotel a když jsou potíže tak už se moc sehnat nedají.

Nevím ale jak je to s tlakem na přívodu – resp. zda za to vodárny nějak ručí. Vím že na TZB proběhla k tomuto nějaká diskuse, ale s takovým neslaným nemastným výsledkem.

Hlada

Můžeš k tomu kotli najít servisní dokumentaci?
Musí tam být popsané, kam jde tlak při nahřívání zásobníku bez odběru.

Dochy

Mno k tomu je tam ten pojistný ventil, prý 8bar. Asi jsem se spletl, když jsem tvrdil, že je tam expanzka i u TUV, jen menší zásobník (8l).

Hlada

Je potřeba změřit tlak na vstupu a porovnat ho s otevíracím tlakem pojistného ventilu. Rozumím tomu tak, že by měl téct při nahřívání. Jestli teče furt, tak je vadný nebo je vysoký tlak na vstupu.

Dochy

Kepler: Jde mi specificky o REDUKČNÍ VODOVODNÍ ventil. Chápu že ventilů existuje mnoho druhů, ale pro dané použití jich zas tak moc dostupných a používaných není. A vzhledem k použití a k tomu co mně zajímá není ani tak důležité fyzické provedení samotného ventilu jako spíše jakým způsobem je řízen.

Dík za snahu, jen ses mi netrefil „do vkusu“ 😉

mosoj

file:///C:/User­s/Josef/Downlo­ads/Principy%20a%20dru­hy%20hydr.%20ven­tilu%20(1).pdf

Dochy

Bohužel nejsem tak dobrý hacker abych si tohle mohl přečíst 😉

mosoj

Kepler jako obvykle nic neřekl. Je to pouze sběratel bodů!

Dochy

Neřekl bych, ale tentokrát se netrefil