jirka F

Jak poznat závažnost epileptického záchvatu? Kdy je třeba volat sanitku a kdy to ještě není nutné?

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Problematika i projevy epilepsie jsou velmi široké Obecně je transport do nemocnice je indikovaný v těchto případech:

  • Jedná se o první záchvat v životě
  • Došlo k poranění
  • Záchvat přetrvává nebo dochází ke kumulaci (nakupení) záchvatů – mimo

    typické kumulace, které pacient nebo rodina běžně zvládají

  • Status epilepticus (až půlhodinové trvání záchvatu)
  • Neodeznívá zmatenost.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Epilepsie#Prvn%C3%AD­_pomoc_p%C5%99i­_epileptick%C3%A9m_z%C­3%A1chvatu

Další odpovědi
annas

Těžko říct.

Dva roky jsem se setkávala s dívkou, která pravidelně omdlévala,. objevily se u křeče těla – přivolaný lékař konstatoval epileptický záchvat.

Spolužáci už byli tak vychovování, že když se dotyčná zrhoutila, dali jí mokrý ručník na hlavu, hned zavolali sanitku. Ta ji odvezla do nemocnice, ale za 2 hodiny ji propustili. Tyto záchvaty se objevovaly vždy, když se dívka z předmětu nenaučila, bála se ústního zkoušení. Domnívala jsem se, že sehrála roli psychika.

Dokonce jednou stále vedle mě , zavrávorala a spadla na mě, takže její pád jsem tak tak zadržela.

Prošla všemi vyšetření, ale při nahlášení záchvatu sanitka vždy přijela. Od rodičů jsem se nedověděla, co jí opravdu bylo. Prý nic.

Bohužel, po letech jsem se od dívky dověděla, že záchvaty částečně sehrála, vypadaly tak věrohodně, že vždy skončila v nemocnici.

Měla psychické problémy, velmi přísnou matku, která ji peskovala i za chvalitebnou známku. Když se odstěhovala, záchvaty se neobjevily.

Je to už dlouho, ale nebylo to příjemné.

--
Jednou jsem se setkala s v obchodě se známou dívkou, která se na mě tlačila, vyvedla jsem ji ven, zeptala jsem se jí, co potřebuje. Prý jí chyběl vzduch, cítila, že by mohla dostat záchvat. Kousek dál byla pohotovostní služba, , pro jistotu jsem tam dívku odvedla a předala lékařce. Spojila se matkou.

Dochy

Podle mně to mohou rozhodnout jen ti nejbližší, kteří znají zdravotní stav postiženého a mají instrukce od lékařů. Pokud dostane cizí člověk záchvat někde na ulici, tak hned záchranku. Můj názor, jen částečně podložený zkušenostmi.

Smack

Jakmile nereaguje na oslovení, tak volat 155.

L.G.

To nemusíte zkoumat, v případě, že epileptický záchvat je závažný, sanitku si nezavoláte, bude se to blbě číst, ale musíte se spolehnout na kolemjdoucí, že posoudí správně to o čem mají povědomí zpravidla neověnčené vlastní zkušeností, v ideálním případě půjde kolem epileptik a ani to ještě nemusí ve finále stačit, když z jakéhokoliv důvodu nebude chtít, a i když teda půjde epileptik ozdobený i vůlí sanitku zavolat, a přesto děsná smůla tvářící se jako štěstí, sám epileptik nejtvrdšího zrna ve skutečnosti není Váš člověk, protože neví nic, protože ztratí vědomí, když má záchvat ten vážnější průběh, snad nebudete obětí toho co se říká, ale kdoví, třeba se to jen říká… (Když chce Bůh ztrestat člověka, splní mu jeho přání), jenže se sluší dodat, že se tím sám neřídím, a co si přeju, si přeju a budu přát dál, dokud nebudu vědět dost na to, abych si nemusel nic jinýho myslet 😜Autor příspěvku má za sebou epileptický záchvat a sanitku mu „někdo“ musel zavolat, protože byl trošku mimo, a to ten kolemjdoucí třeba strašně nechtěl a pak to nakonec udělal proti své vůli 👍😁👎.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Smack: Myslím, že při epileptickém záchvatu nebude nikdo nikdy reagovat na oslovení.