Avatar uživatele
Matesax

Jak poznám, zda kompas není ovlivněn?

Sleduji slunce, vegetaci atp. -> umím se orientovat i bez kompasu. Ovšem kompas je přeci-jen přesnější, což znamená větší šanci kupříkladu k trefení se mezi dvě hory. Především pak, pomocí přírodních ukazatelů se dozvím o velkých výchylkách, nikoliv o těch drobnějších. Neznáte tedy nějaké dobré triky s orientací?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2069 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Kompas je problém ovlivnit. I když bude magnetka (hmmm nevím jak jinak nazvat... zkrátka magnetický materiál té střelky) mít orientaci trochu bokem vůči tvaru střelky, tak tvar střelky (hodně protáhlý) se z hodně velké části postará o to, aby mag. pole té střelky bylo orientováno správně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Vždy bude nějaká úchylka. Kompas ukazuje na magnetický pól, který však neni totožný s pólem zeměpisným. I když v Evropě je úchylka téměř nulová, jinde na světě můře být značná. Úchylky kompasu bych se nebál, zvláště v přírodě. Zde by tě mohlo ovlivnit snad jen elektrické vedení. Určování severu za pomoci přírodních pomůcek je vždy s jistou úchylkou, kterou nelze předem, zvlaště v neznámém prostředí odhadnout. Samotné určení světové strany je stejně bez mapy téměř k ničemu. Pukud máš mapu, je idealní určení polohy pomocí tří pevných, dobře viditelných bodů. Poměrně velice přesné určení dosáýhneš za pomoci hodinek, pokud ti ovšem jdou správně a nezapomeneš na letní čas.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Neznáte tedy nějaké dobré triky s orientací? Ano, použij turistickou navigaci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Na každé slušné mapě je uvedena aktuální místní hodnota magnetické deklinace.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

Koleso ty to vidíš. Leckdo se tě snaží napodobit nebo zaujmout tvé místo na vrcholu... Michal Kolesa forever!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce