Jak poznám druh vagónu?

Dá se nějak třeba z jízdního řádu zjistit, jaké na vlaku jedou vagóny – zda s kupéčky nebo ty s řadami sedadel za sebou? Nedávno jsem cestoval dlouhou trasu po noční směně, tak jsem si koupil 1. třídu, abych měl klid a soukromí na vyspání. Ale když jsem do vlaku nastoupil, byla tam 1. třída jen ta s řadami sedadel. Takže jsem se za dražší peníze vůbec nevyspal, protože ve vagóně pořád někdo kecal.

Nejlepší odpověď
KOLMIX

Mám několik podobných zkušeností a právě velkoprostorové uspořádání je jedním z důvodů, proč třeba nejezdím Pendolínem (i když z časového hlediska bych jím kolikrát jet potřeboval). Ale představa, že bych měl jet z Olomouce až do Prahy ve velkoprostoru mně vyloženě děsí. Na dlouhé cesty jedině kupéčko!

Jinak ty velkoprostoro­vé/oddílové vozy jsou vždy vyznačeny na panelech s řazením vlaků ve stanicích a je to i v IDOSu, stačí si vedle čísla (jména) konkrétního vlaku rozkliknout ikonku „Řazení“ a máte tam i prostorové uspořádání každého vozu.

Nasazení vozů (velkoprostoro­vý/oddílový) dle řazení je u ČD dodržováno troufám si říct stoprocentně, takže nějaké seno nebo uhlí Vám rozhodně nehrozí. Samozřejmě se stává, že při závadě je někdy třeba jeden vůz nahradit jiným (mnohdy kvůli všeobecnému nedostatku vozů starším a méně pohodlným nebo třeba bez klimatizace), ale typ vozu, jestli velkoprostor nebo kupé je prakticky vždy dodržen, alespoň jsem se ještě nesetkal s tím, že by nebyl…

Další odpovědi
Hudler

No třeba idos to umí, ale nevím jak přesné to je. Někdy mohou být odchylky a České dráhy samy o sobě. Lepší je druhá třída a zamknout se v nějakém kupéčku.

Miroslavst

Buď rád, žes jel. Taky mohli připojit vagon pro zvířata, na uhlí apod. I když na tom seně by spalo krásně :D

kablik

my tam obvykle hrajeme mariáš…