neferka

Jak postupovat při rozvodu a na co mám nárok?

Dobrý den, prosím o radu. Rozhodla jsem se ukončit manželství z důvodů věčných neshod. Máme s manželem tříleté dítě. Vůbec ale nevím, jak při rozvodu postupovat a kam se obrátit. Jestli mám žádost napsat sama, nebo požádat o pomoc právníka, popř. kolik taková právní pomoc bude stát. Pobírám mateřskou 7600,– a tudíž nemám peněz nazbyt. Dále se chci zeptat, jestli mám nárok žádat od manžela po rozvodu výživné i na sebe a na jaké sociální dávky jako samoživitelka bych potom měla nárok a zda by mi vznikaly až po rozvodu,nebo už v průběhu něj. Moc Vám děkuji za rady a za pomoc.

Nejlepší odpověď
venkovan

www.portal.gov.cz – životní situace

Další odpovědi
anonym

To je dost dotazů v jedné otázce. Takže:
Návrh na rozvod můžete podat sama. Stačí si najít na netu vzor, nebo od někoho známého půjčit a upravit jeho návrh. Není to nic enormně složitého, jen je třeba dodržet úřední slovosled a nezapomenout, co po soudu chcete – čili napsat návrh na vydání rozhodnutí. Soud můžete požádat i o náhradu nákladů, t.j. správní ( soudní) poplatek (kolková známka) ve výši 2.000,– Kč, případně úhradu za právní služby advokáta. Vzhledem k mateřské můžete soud požádat o prominutí poplatku (2 tisíce Kč).
Dále je třeba uzavřít s manželem dohodu o svěření dítěte do péče matky, nebo otce, upravit otázku návštěv a stanovit výši výživného.
Totéž se týká společně nabytého majetku (byt, zařízení, finance, auto, půjčky, dluhy). Vše je nutno sepsat a dohodnout se, kdo si ponechá kterou součást majetku. Do Dohody musíte zahrnout vše, co jste nahospodařili společně. Majetek nabytý před uzavřením manželství, nebo nabytý během manželství ale darem nebo dědictvím jen jednoho z manželů patří tomu z manželů, který jej nabyl.
O stanovení výživného můžete požádat již nyní. Po rozvodu je tato situace složitější, protože se musí prokazovat z jakého důvodu nepracujete a soud by mohl trvat na Vašem nástupu do zaměstnání v nejkratším možném termínu. Na toto konkrétně bych se zašla zeptat na sociálku, stejně jako na rady ohledně uzavření dohody o péči o dítě.
Pokud se s manželem jedná obtížně, doporučuji Vám obrátit se na advokáta. Zřejmě se Vám jeho služby oplatí, ačkoliv píšete, že s ohledem na dávky mateřské máte malý příjem. Dobrý advokát by měl umět hodnotu svých služeb pro klienta vysoudit na protistraně.
Na sociální dávky se rovněž zeptejte na dávkovém oddělení sociálního zabezpečení.
Pokud budete potřebovat ještě něco vysvětlit, napište to do diskuze k této otázce.