Avatar uživatele
Pokročilý

Jak je to s rozvodem s cizincem (EU)?

Uff, když se žádost podává k soudu v místě trvalého bydliště.... Rozvod manželství se bude řídit tedy českým právním řádem a proto budou rozhodovat české soudy, i když svatba v ČR nebyla??? Nebo je možné (bylo by mi milejší) podat žádost tam, kde jsme oddáni??? Děti máme. U notáře jsme sepsali před lety smlouvu /SJM/,od jejího podpisu si každý řešíme své finance sám za sebe. Společně máme "jen" hypotéku na RD a exekuci na tento RD, ve kterém bydlím já a děti. To sice zní strašně, ale momentálně jsem na dobré cestě se i toho zbavit a domek si chci nechat já (s tím muž souhlasí) a proto chci i ten rozvod, abych mohla začít "žít". Uvítala bych nesporný rozvod, ale nevím jestli to bude možné :-( Mám tedy dotaz, kdo zažil podobnou situaci...??? jak mám postupovat, aby to bylo co nejrychlejší, nejlevnější a nejmíň bolestivé pro všechny zúčastněné? Musí se ta žádost dát tedy k soudu podle trvalého pobytu (mého)? Můžete mi odpovědět i mailem, za každý postřeh nebo vlastní zkušenost vděčím :o)
Doplňuji:
Hlada: no právě, dohoda o dětech... :-( Kámen úrazu. Dlouhodobě spolu nežijeme, majetkové bude v poho, protože je pro manžela výhodné, když refinancuji hypo sama na sebe (zbaví se dluhů) a já budu taky spokojena, zůstane mi RD, zbavíme se exekuce. Vše by znělo vcelku dobře, ale ouha! Nechce mi přistoupit na to, že děti budou se mnou :-( Takže velký problém, protože by to mohlo znamenat, že takhle budeme dál (NE)fungovat x dalších let :-( Střídavou péči nechci. Navrhovala jsem, že by děti mohl vídat jak by chtěl a ví, že to i dodržím, ale ne... Rozvod tam chci, protože si myslím (jen si to myslím :-)), že bych tam měla větší šanci získat děti já, když by nešel domluvit nesporný. Ale trvalé bydliště mám tady i tam (to jsem asi nenapsala) a manžel má trvalé bydliště úplně v jiné zemi (NE v jeho rodné), je to u nás trošku komplikovanější.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jestliže máte trvalé bydliště v Čechách, podáte v Čechách žádost o rozvod a ten se bude řídit českým právním řádem. Proč by vám byl milejší rozvod v cizině? Jestli nemáte spor, tak v Čechách se můžete rozvést dohodou na jedno stání. Podmínkou je dohoda o dětech a majetkové vyrovnání.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

ještě bych dodal k tomu nespornému rozvodu (viz Hlada), že manželství muselo trvat alespoň rok a již půl roku je oficiálně "rozvrtat manželství" - to musíte jen tvrdit, nebude se to muset dokazovat...

Ještě bych doplnil, že podle nařízení Brusel II se uznávají rozvody i v členských státech unie a pak je tady ještě Haagská úmluva, podle které se uznávají rozvody i z jiných států vázaných touto mezinárodní smlouvou.


Avatar uživatele
Registrovaný

Moje manželka vloni podala žádost o rozvod. Je slovenka a v česku se zdržuje pouze s pasem. Brali jsme se v česku. První soud na který se obrátila mi poslal předvolání, přišel jsem tam, prohlásil, že s rozvodem souhlasíma za patnáct minut jsem byl venku i s rozhodnutím.
Dnes ostatní spory nejsou podmínkou k rozvodu. Rozvod je patnácti minutová záležitost. O děti majetky a jiné se bojuje až pak.
Dokonce si myslím, že by u soudu ani žalovaná strana nemusela být, když předá písemný souhlas s úředně ověřeným podpisem advokátovy žalující strány.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.