Shady

Jak plynule přejít od současného systému kapitalismu a ideologie tržního fundamentalismu ke zdrojové ekonomice?

Podle mě by se muselo opatrně(aby se to nedomrvilo podobně jako např. Říjnová revoluce v Rusku, kde se v podstatě jen vyměnili prasata u koryt) prostřednictvím vzdělávaní přecházet ke spravedlivější společnosti,Jedním z kroků by mohl být všeobecný základní příjem, ale to samo osobě stačit nebude.Než se z lidi podaří udělat osvícenější bytosti tak to potrvá i sto let.
Doplňuji:
Zapoměl jsem že techno. pokrok jde proti kapitalismu, protože časem bude stačit aby pracoval třeba jen 1/10 lidí.To povede buď k nějakému „neofeudalismu“ kdy pár vyvolených bude vlastnit všechno a ostatní budou živořit, nebo právě k nějaké spravedlivější společnosti podobné na zdrojovou ekonomiku.

Odpovědi
arygnoc

to je kravina, zdrojová ekonomika je ideológia krista a komunistov.

a na to bohatí (ľudia, štáty, cirkvi, vojenské konglomerácie, …) nikdy nepristúpia.

na také niečo by sa musela zmeniť ľudská povaha, a kým sa tak stane, ľudstvo vyhynie, najpravdepodob­nejšie vlastnou rukou v honbe za mamonom a mocou.

;-Q

marci1

Myslím, že se tak asi nestane. Lidé by museli být jiní, ale dnes to asi už nelze. Je to trochu jako komunismus. 🙂

MK44

Na otázku Vám samozřejmě odpovědět neumím. Ale je dobře, že o takových otázkách, v nejširším smyslu slova, uvažujete. Trh je něco jako fyzikální nebo přírodní zákon. Funguje automaticky, strojově, někdy v prospěch lidí, někdy má za následek humanitární katastrofu. Je nutno ho korigovat, kultivovat. Tak jako kultivujeme divokou řeku stavbami přehrad, kanálů a zátopových oblastí. Kolega Arygnoc má pravdu v tom, že kdo je u koryta, nemá zájem něco měnit. A komu „tržní fundamentalismus“ vyhovuje, nedá na něj sáhnout. Takže aby to zas nedopadlo tak, že to nepůjde jinak než „revoluční“ cestou a bude se „kácet les, až třísky lítají“ …

Pepa25

Nějak se mi nezdá ten předpoklad, že 9/10 lidí nebude mít časem do čeho píchnout … To se průběžně tvrdí od průmyslové revoluce – a zatím to nějak nevychází 😉 Samozřejmě dlouhodobě přirozená míra nezaměstnanosti roste, ale nejen vlivem technického pokroku, ale také vlivem sociálních opatření typu minimální mzda …