Anonym*

Jak oslovovat v žádosti, když vím pouze, že píšu na městský úřad, ale neznám přesné jméno?

Dobrý den. Píšu žádost na městský úřad, chtěla jsem se zeptat, jaké mám dat oslovení, když nevím jméno. Přijde mi katastrofální tam napsat „dobrý den“, ale zase nevím co jiného. Prosím o radu.

Nejlepší odpověď
Justin1

Napsal bych „Vážená paní, vážený pane“.

Další odpovědi
Pepa25

Nebudu vymýšlet vymyšlené, proto cituji:
„Každý oficiální dopis (a rovněž e‑mail) je náležité začít oslovením v 5. p. (i v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáme, např. Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení, Vážení obchodní přátelé, Vážení partneři, Vážení klienti…). Povšechný pozdrav Dobrý den je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický, někdy také pro neformální, neoficiální nebo vnitřní e‑mailovou korespondenci (např. s kolegy).“

Zdroj: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850

annas

Potvrzuji, že správnou odpověď má Pepa25. Jen doplním že nejvhodnější je oslovení Vážení.

Vážený paní/pane, je rovněž nevhodné, když nevíte, zda je jen o ženu, nebo muže. To připomíná letáky.

Nikdy nezačínejte dopis výrazem Dobrý den. I když je to časté, není vhodné.

"Povšechný pozdrav Dobrý den je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický, někdy také pro neformální, neoficiální nebo vnitřní e‑mailovou korespondenci (např. s kolegy).

Vážený paní/pane, je rovněž nevhodné, když nevíte, zda je jen o ženu, nebo muže. To připomíná letáky.
I

Na toto téma je v archivu několik vysvětlení.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=osloven%C3%AD%20­v%20%C3%BA%C5%99ed­n%C3%ADm%20di­opise%20

písemností platí ĆSN 01 6910.

http://www.uj­c.cas.cz/exper­tni-cinnost/csn016910/

Vzpomínám si na jeden dotaz, když tazatelka považovala za nevhodné Vážení pánové a paní, , když byly v oddělení jen samé ženy.

Proto oslovovat imuže i ženy v jednom není rovněž správné, když dopis dostanou jen ženy, nebo jen muží.

Sice se říká, že papír snese všechno, ale je to projev neúcty. Je pravda, že každý nezná normu, neučil se ve škole úpravu písemností, proto je lepší prověřit.

Kdy píši úřední dopis, nebo žádost, pokusím se zjistit, zda na uvedeném oddělení pracují jen ženy nebo muži.

elkon

Když toho člověka neznám, tak píšu Dobrý den, pokud jej znám, tak napíšu třeba Dobrý den pane (paní) XY.

JežíšKristus

Viz odpovědi ostatních. Napsat “Dobrý den” je skutečně špatně.

Hlada

V normě ČSN 01 6910 v příloze D se doporučuje oslovení Vážené paní a pánové.

paul1

Kdysi se psávalo P.T. do adresy, ani nevím co to vlastně znamená. Já jsem jeden čas psával Vážení, a pokračoval v textu. Vypadlo to „soudruzi“, jak se všude psávalo.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Justin1

Zkratka „P. T.“ v adrese znamená „plným titulem“. Nahrazuje tituly adresáta, pokud je neznáme.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/PT