roxilox

Jak oslovovat někoho s více tituly?

Pokud má někdo tituly : doc. MUDr. Antonín Novák, Ph.D. jak takového člověka oslovit při psaní dopisu? Pane docente? nebe pane doktore?

Nejlepší odpověď
annas

Několik otázek je v archívu, mohl jste mít odpověď.

Co na to etiketa a Ladislav Špaček?

"Akademické tituly doktor, magistr, inženýr, docent, profesor, při oslovování používáme zejména v prostředí, kde jsou obvyklé. Nebo víme-li, jak jsou důležité pro osloveného. Vždy musíme znát titul s jistotou přesně. A ještě něco, s titulováním to nepřeháníme.

Oslovujeme tedy akademickými tituly, ne vědeckými hodnostmi, k rozlišení nám pomůže fakt, že akademické tituly doktor, inženýr jsou na vizitkách před jménem. Kdežto vědecké hodnosti kandidát nebo doktor věd bývají za jménem. Titul užíváme jen jeden, i kdyby jejich nositel jich měl pět.

Oslovujeme vždy titulem, hodností nebo funkcí nejvýznamnější:
pane senátore, i když je doktor práv, pane generální řediteli, i když je inženýr.

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-oslovovani/203522165­250006/?tema=de­tail

Psaní dopisu – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850

Postupujete takto:

"Při oslovování má pracovní funkce,

např. Vážený pane ministře, poslanče, rektore, starosto, předsedo, řediteli, jednateli, primáři, redaktore, a vojenská/policejní hodnost, např. Vážený pane plukovníku, majore, kapitáne, poručíku,

zpravidla přednost před akademickým titulem

např. Vážený pane profesore, docente, doktore, inženýre, magistře."

Takže u uvedeného příkladu záleží oslovení na tom, zda docent není primářem.

Další odpovědi
Quimby

Měl by si vždy oslovovat nejvyšším dosaženým titulem. Myslím, že je docent je vyšší než doktor, takže pane docente.

abendsbrot23

Někdy záleží na tom, z jaké pozice dotyčného oslovuješ. Pokud jako jeho student, tak pane docente, pokud jako jeho pacient, tak myslím, že vhodnější je pane doktore (v tomto případě).
Doplňuji:
Docent je vědecko-pedagický titul a MUDr. je akademický titul. To jen pro pořádek.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­kademick%C3%BD_ti­tul

Emefej

Podle nejvyššího titulu, v tomto případě je to „velký doktorát“ Ph.D. , čili pane doktore.