tony2412

Jak opravit pouze část povrchu smaltované vany?

Jde o to, že vana není poškozena tak že by se smalt někde poškodil až na plech, ale pouze ve spodní části je v některých místech drsný a drží se tam nečistoty, nebo když s prádla kape voda tak se to obarví lehce apod a nejde to už zcela vyčistit, natírat celou vanu se mi nechce a měnit jí také ne.Objevil jsem barvu ve spreji, nemáte s tím někdo zkušenosti? Asi povrch nejdříve vyhladit jemným skelným papírem a pak nanést barvu…
http://www.au­todesignplus.cz/cham­pion-color-ceramics-sprej-profesional-barva-na-smaltovane-predmety-400-ml?utm_source=zbo­zi.cz&utm_medi­um=cpc&utm_cam­paign=zbozi.cz //// Tak jsem použil běžný přípravek na vodní kámen (takovou tu kachnu), nechal působit asi 20 minut a pak houbičkou drhnul a fakt to zbělalo do původní běloby a i je to méně drsný, nechám působit přes noc a pak to přeleštím houbičkou a bude to asi v pohodě, nenapadlo mě že by to mohl být vodní kámen,zkoušel jsem všechny možný čistidla a pořád nic moc. takže díky za radu!!!

Odpovědi
Kepler

Jestli je povrch drsný, nemusí to znamenat, že je poškozený smalt, může to být jen vodní kámen. Nejdřív bych se to pokusil vyčistit zředěnou HCl (nechat působit přes noc). Pokud drsnost zůstane, pak je způsobena mechanicky. Nejhorší co můžeme smaltu udělat je čistit je abrazivními prostředky. S lakováním zkušenost nemám. U nás jeden borec renovuje vany tak, že novou vsadí do staré.

HCl z drogerie je daleko účinnější a levnější než všelijaké ty srágory marketů. Jen je třeba zachovat základní bezpečnostní opatření – gumové rukavice, ochranu očí aj. Opatrnost je na místě.

mistonosp

Ahoj. A jakou přesně máš vanu? Já si chci teď pořídit novou a líbí se mi tahle vana https://yesby­dleni.cz/vany/526710-vana-volne-stojici-ferrano.html jenže stojí docela dost. Budu rád za doporučení :)

mosoj

Keplere, tvoje rady s HCl jsou opravdu k nezaplacení. No nic, jestli nebyl povrch poškozený tak po HCl bude.

Kepler

Ano, tyto moje rady k nezaplacení jsou, protože jsem VŠ chemik a rady jsou založeny taky na základě mnohaletých osobních zkušeností. Smalt, jako vypalovaný email rozhodně zředěnou HCl poškozený nebude. Jde o sklokeramický povlak. Tak nemudruj v oblasti, o které nic nevíš. Protože mě neustále zpochybňuješ, tak rozcupuj taky Wiki: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Smalt