Kelt

Jak odstranit drát po regulaci systému v domě? Nestane se něco?

Bydlíme v družstevním bytě. V domě je celkem bytů. My bydlíme v přízemí, nad námi jsou 3 byty a pod námi sklep. Bydlíme zde od roku 1990 a v té době se namontovaly do všech bytů přístroje na odečítání tepla, vody a pod. Bylo to umístěno v jádře. Jednalo se o krabičku s displejem a klávesnicí. Od krabičky šly dráty na přístroj a dráty byly vedeny do další plastové krabičky a do boční lišty, která prostupuje všemi byty. Včera se vyměnilo měřící zařízení, bude to řízeno dálkově, takže to v bytě je zbytečné. Ti pracovníci, kteří prováděli výměnu, vyměnili pouze krabičku s displejem a odřezali dráty. Zbývá mi pár trčících drátů, krabička s označením KA 138741 na 12 V. Krabičku mohu demontovat, a odstřihnout z ní dráty. Pořád mi ale zůstane lišta, ve kterou se drát vede od sklepa do horních pater. Co se stane, když odstřihnu ten drát u sebe v bytě, abych odstranil tu lištu. Navíc lišta má zarezlé šrouby a je problém ji odstranit.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Vš co ti vadí, uřízni! Brácha bydlel v paneláku, ve stupačce mu ze zdi trčely 4 šrouby a štvaly ho, tak je flexou uříznul a sousedovi spadla kuchyňská linka.

Další odpovědi
Edison

Informujte se u družstva. Ti jsou majitelem a provozovatelem systémů měření a i HW je jejich.

Kepler

Nevím, asi by bylo lepší zeptat se na firmě, která výměnu dělala. Měřiče na radiátorech se odečítají dálkově, odečítač ani nemusí do bytu. Teplá a studená voda se měří rovněž bezdrátově místními vodoměry. Nevím jaký tam máte systém vytápění, ale jestli jsou měřiče tepla napojeny na systém kvůli jeho regulaci, tak bych to radši neodstřihoval. Koneckonců ty měřiče nejsou součástí a vlastnictvím bytu.

ivzez

Na otázku, jestli se něco stane, nedokáže nikdo z nás odpovědět.
Vyzvěte písemně (!) majitele → bytové družstvo k odstranění lišty a drátu.

Pepa25

Dráty vedoucí lištou přes všechny byty jsou součást domu, ty nemáte co odstraňovat (měli jsme jednoho experta, co ufikl drát společné antény – „dyť jsem v přízemí“ – přitom kabel vedl z antény dolů do krabice ve sklepě a pak teprve nahoru).
Správný postup je upozornit správce vašeho domu, že realizační firma u zakázky na výměnu odečítačů neostranila přebytečnou lištu, krabičku atd. – buď to neměli v zadání a pak by to měl dům zajistit dodatečně nebo to ještě přijdou dodělat.