Avatar uživatele
bezi

Jak odeslat dopis, pokud znám adresu adresáta?

Zdravím, potřebuji poradit. Budu odesílat dopis v klasické obálce, koupila jsem k tomu známku B. Bohužel jsem dopis nikdy neposílala, k čemu slouží poštovní schránky? Jsou určené pouze pro firmy? Musím tedy s dopisem a známkou k přepážce, nebo mohu využít poštovní schránky? Jaký je mezi tím rozdíl? Děkuji za odpověď

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? help7 před 1248 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Ne, poštovní schránky nejsou jen pro firmy. I fyzická osoba do nich může dopis hodit, jen si dejte pozor, aby schránka byla oranžová.
Stejně tak můžete hodit dopis na poště u přepážky, je to jedno, jen to zabere víc času (vystojíte si frontu).
V praxi je krom stráveného času rozdíl jen ten, že u přepážky máte jistotu, že zaplatíte prostřednictvím známek správnou částku (při nalepení nesprávné známky nebo známky nedostatečné hodnoty vás pracovník pošty upozorní a rozdíl doplatíte).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Justin1

Poštovní schránky nejsou jenom pro firmy. Slouží k odesílání obyčejných listovních zásilek (ne doporučených) opatřených poštovní známkou potřebné hodnoty. Pokud dopis nemá víc než 50 gramů, je jedna známka B v pořádku.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Pepa25 Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Ach jo, někdy si říkám, jestli je tato stránka pro některé jedince zdrojem
zábavy a „trollingu“. Nebo je mladá generace opravdu tak neznalá/neschopná,
s nedostatkem základních informací (od rodičů, ze školy apod.)
🙂
Česká pošta má své stránky, s podrobnými informacemi:
I u dopisů je zohledněna jejich hmotnost:
Způsob platby
V hotovosti při podání nebo poštovními známkami (písmenovými či v nominální hodnotě):
Písmenová známka A (Obyčejné psaní prioritní),
Písmenová známka B (Obyčejné psaní ekonomické),
Podání
Obyčejné psaní nelze ocenit (Udat cenu) a ani využít doplňkové služby.
Obyčejné psaní prioritní musí být vždy výrazně označeno poznámkou D+1.
Zásilky musí být podány roztříděné podle zvoleného režimu dodání (netýká se zásilek vhozených do poštovní schránky)
Podání lze uskutečnit na kterékoliv poště, u pověřených pracovníků pošt nebo vhozením přímo do poštovn
https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/cr/o­bycejne-psani

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Hodíš ho do schránky nebo můžeš odnést na poštu. Co si vybereš, je na tobě.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kazatel

Ty budeš známá firma. S nadepsáním obálky a vhozením do schránky si tedy nedělej starosti. Dokonce i kdyby byla zásilka nedostatečně ofrankována, doplatí to případně příjemce, pokud tedy bude na psaní od trolla zvědavý.

A jestli je dotaz myšlen vážně, rovnou si kladu otázku, co to je za rodinu, že takové základní věci nebyli schopni dítěti vysvětlit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
help7

Tvl, jak se můžete navážet do rodiny, že jí něco takového nenučili. Která rodina učí, jak se odesílá dopis?
da ny a Kazatel jí přímo mohli napsat, že je blbá. To jako sorry, ale blbí a omezení jste tady vy. asi nějaká potřeba si něco dokazovat a povyšovat se nad ostatní.
quentos, Justin1 a elkon odpověděli normálně a bez zbytečných keců, urážek a povýšenosti.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… každý rodič připravuje dítě pro život, jestliže ne, asi bude chyba i u rodičů …

před 1246 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

To chce klid. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=TsuHYpKby­oE

před 1247 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bezi

Wau, debilita některých lidí mě vážně nikdy nepřestane udivovat. Ptám se na odesílání dopisu, ne na to, kdo by co měl znát od rodičů. Ne, toto se opravdu na školách neučí a ne, pokud se mě daná služba celý život netýká, nevidím důvod ji dopodrobna znát. Takže děkuji všem, kteří odpověděli na můj dotaz a těm ostatním vzkazuji, ať se příště radši nevyjadřují 🙂

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
help7

Souhlasím. Kecat a soudit někteří umí, ale kdo ví na co jiného jsou platní.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JežíšKristus

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… nevim, nevim, ale učilo se to ve škole, a trolling bylo prnví, co mne napadlo …

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Gonfaloniér

Tak já ještě nenarazil na školu, kde by se učilo, jak odesílat poštu…
Náležitosti v dopisu, jako adresa, podpis, datum, oslovení atd. je o něčem jiném a i tak se tohle probere jen letmo a to ještě spíš v cizím jazyce > jak se to píše např v AJ.
Já když odesílal balík poprvé, tak jsem si to zjišťoval až na internetu a jednal přímo za pochodu. Taky nás to ve škole neučili.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tak u nás na základce ano. Možná ve 4. třídě. Že by to někdy někdo mohl zjišťovat na internetu v té době ještě nikdo netušil.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… tak je to chyba školství, nás jo, i jak poslat telegram …

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Mc Merkurion,

učilo se vše podrobně ekonomické škole, později obchodní akademii. Samozřejmě každý ji nenavštěvoval.

Telegram se nevyplatí posílat, dnes je to služba ojedinělá, velmi drahá.

Ale mělo by se to učit v češtině ve stylu administrativním. Ale až na SŠ.

Ale nechápu, že se nezeptá rodičů. Nebo když jde kolem schránky, nezajímá ji, k čemu to je.

Není to jen vina škola, ale to by dítě měli naučit rodiče.

Nebo báseň J. Wolkera – Poštovní schránka, i když už dnes není modrá. Také nevím všechno, ale dívám se kolem sebe.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@annas: musím odporovat, učilo se to na základce (na vyjmenované jsem nechodil, možná dřív, za mne už na základce) …
… telegram dnes už nepošlete, služba byla již dávno zrušena, neexistuje …
… souhlasím s Dochy, že to bylo spíš na obecný …
… myslím si, že to není tak složité, aby děti, co zvládaj mobil, nepochopily už na základce, jak poslat dopis, mělo by se to vrátit …
… s ostatním, co se týče školy, rodičů a schránek souhlasím … u Wolkera si nejsrm jistej, jestli už zase nejni modrá …

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Mc Merkurion,

není třeba odporovat. Vaši reakci nevyvracím. Zda jsem se to sama učila na ZŠ nevím, stejně ani dětí si to neuvědomuji.

Ale mám samozřejmě v paměti CJL na SŠ v 1. ročníku.

Protože děti ovládají mobil, zřejmě si neuvědomí, že se dají dopisy psát i rukou na papír.

před 1247 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Nekrmte trolla!

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Gonfaloniér

Co je na tom trolling? Neví = tak se ptá… Ne každý tu hned musí být troll.

před 1248 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek