Avatar uživatele
Pokročilý

Jak na grafologický výzkum?

Kdyby vám někdo řekl, že máte výzkumem ověřit, zda je grafologie uznatelná jako vědecká metoda, jak byste na to šli? Jak byste postupovali a jak by se poznalo, že to doopravdy funguje (anebo naopak, jak byste to udělali, abyste dokázali opak a tu domněnku vyvrátili)?
Doplňuji:
Ani tak nejde o to, aby byl někdo grafolog. Člověk, mající mozek a ochotný přemýšlet (kdosi si tu stěžoval, že tu je nuda), je schopný nad věcmi myslet teorieticky - jak by se to asi dalo udělat. Když vím, co je grafologie, mohu o tom dál přemýšlet. Google už mám projetý, četla jsem literaturu.
Ptám se proto, že takový výzkum dělám a zajímalo by mně, jestli je možné tam najít něco, co mě nenapadá. Ptám se schválně lidí mimo obor, protože ti, neovlivnění stereotypy teorie, mohou vidět věci úplně jinak.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

já tedy nejsem grafolog a nevím, proč pokládáš tuto otázku, protože tu jistě není nikdo z nás grafolog, ale je to věda co se zabývá psychickými vlastnostmi pisatele..
a jestli "to" funguje asi ano..viz článek :
http://www.grafolog.estranky.c z/…
Doplňuji:
a tobě někdo takový řekl, že máš zjistit něco o písmu ? já akorát studovala na Grafické škole písmomalířství a to je jiný obor, kdybych se pak dostala k tomu co jsem vážně chtěla dělat, a to bylo opravovat a restaurovat staré knihy, tak tam bych se jistě setkala s něčím zajímavým, ale to bylo dávno, v druhém ročníku to bylo o něčem jiném a 100% jsem nechtěla vyrábět obaly na zboží v nějaké papírně, ze školy jsem odešla..

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jelikož jsem "z oboru", zaujatá asi budu. Osobně se řadím k těm psychologům, kteří grafologii považují za jakousi pavědu s mizivou validitou. Podle mnohých výzkumů (ale při požití prosté logiky) je více, než jasné, že pokud grafologové dostali indicie o zkoumané osobě, jejich výsledky se daly přirovnat (skoro) k vypečeným věštcům z TV nebo ke kartářům. Naproti tomu bez informací se - kromě základních znaků (jež se ale také dají napodobit, "zfalšovat" apod.) se skoro vůbec netrefili.
Tvůj zájem o práci na toto téma ti nicméně neupírám ani nezatracuji, protože je to jistě lukrativní obor, o který bude stále mezi laickou veřejností velký zájem.
Btw - Spolehlivost grafologických prací prověřovali psychologové Efrat Neter a Gershon Ben-Shakar z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Analyzovali 17 grafologických studií, v nichž bylo obsaženo přes 1200 textů, které zkoumalo 63 grafologů a 51 laiků. Podle výsledků metaanalytické studie z roku 1989 dosahovali grafologové nejpřesvědčivějších výsledků ve chvíli, kdy ve zkoumaném textu měli k dispozici životopisné údaje o pisatelích, v ostatních případech (například u opisovaných textů) byla úspěšnost rozboru podle písma mizivá. Statistik Geoffrey Dean z Perthu v Austrálii v roce 1992 metaanalyzoval více než 200 grafologických studií a došel k podobným závěrům jako Neter. K podobným závěrům došli i další.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

tak jo :))

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.