Jak může vlastník domu měnit cenu vody za jednotku a ještě za draho rozpočítat rozdíl z paty mezi byty?

Místo 60 kč platíme 78,03Kč za kubík.Čím vyšší mám vlastní spotřebu, tím více kubíků za tuto vyšší cenu platím z rozdílu na patě domu.Za celý dům je rozdíl cca 98 kub.Jak postupovat, když se zjistí vada na vodoměru?(měs­tský dům)

Nejlepší odpověď
anonym

Vlastník cenu měnit nemůže, mění ji vodárny, ale vlastník je povinen vám každoroční vyúčtování služeb doložit do konce června následujícího roku. Zažádejte o podružné vodoměry ke každé bytové jednotce.
O reklamaci vodoměru (nebo netěsnosti přípojky z uličního řadu) žádá ten, kdo na dodavatelské smlouvě. Bývá to zdlouhavé a sysifofské, běžně rok a déle.
Teoreticky máte právo rozporovat placení ztrát či přeplatků zaviněných porušením povinností vlastníka či dodavatele, ale to je také nelehké. Jak říkával náš podnikový právník, „Zákon zvítězil, ale spravedlnost zaplakala“.

Další odpovědi
Deli

Vodoměry jsou na patě domu – fakturační a pak v jednotlivých bytech – dle nich se celková fakturace dělí.
Obojí ale musí být pravidelně (tuším, že 1× za 2 roky) vymontovány a ocejchovány.
Nejsou-li vodoměry cejchovány, nebo máte-li podezření, že měří špatně, můžete požádat o nové cejchování. Vyúčtování můžete u majitele reklamovat.

S tou dvojí cenou – napadá mě jedině to, že vodárna vyfakturuje nějakou částku za kubík a majitel do ceny za vodu započítá ještě právě ta cejchování a další náklady, které s distribucí st.vody v domě má. Můžete chtít vidět vyúčtování a rozúčtování.