Rokio

Jak může být potrestán finančně zaměstnanec pobírající minimální mzdu?

Pokud pracovník vydělává 12.200 Kč hrubého měsíčně a dopustí se nějaké chyby, jak ho může jeho nadřízený potrestat, pokud jde o finanční postihy?

O prémie přijít nemůže, nemůže dostat druhou šanci při snížené mzdě, nemůže mít nižší mzdu a pokud jde o pokuty, tak u nich také pochybuji.

Může snad dostat jenom vyhazov a písemné varování, případně být trestně stíhán, pokud spáchá trestný čin během konání pracovního poměru.

Může dostat ale nějaký finanční postih? Co myslíte?

zdroj obrázku: pixabay.com – 3dman_eu

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… za a) pokuty se nesmí dávat žádnému zaměstnanci, bez ohledu na příjem (https://www.no­vinky.cz/kari­era/238441-poradna-pokuty-zamestnancum-za-poruseni-povinnosti-lakave-ale-zakonem-zakazane.html )…
… za b) dopustí-li se škody, po rozhodnutí soudu opět platí, bez ohledu na to, že má minimální příjem (https://www.e­uro.cz/byznys/jak-potrestat-spatneho-zamestnance-876534 ) …
… nemyslím, nekalkuluju, pročtu si zákoník (https://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast11h2.aspx ) …

Další odpovědi
led

Mladý muž, aby ste neboli prekvapený.je to otázka pre právnika a súd,
Ako odborníka cez ekonomiku, viď vaše vyjadrenie v niektorom z predchádzajúcich príspevkov si vás dovoľujem upozorniť, že
minimálna mzda nie je to isté ako životné minimum.
Zrážky z platu môžu ísť až po životné minimum.

ivzez

Rokio,
už jsem zde u více otázek napsala, že zaměstnavatel není oprávněn
udělovat zaměstnancům žádné pokuty, že kromě zákonných srážek nesmí zaměstnanci bez písemné dohody o srážkách ze mzdy nic strhávat.

Přemýšlím, k čemu ti naše odpovědi jsou, jestli je vůbec někdy čteš.
(Kdyby ano, nemohl by ses takto zeptat.)

zjentek

Pokud ti nabídli práci za min. mzdu a tys přijal, dobrovolně a bez nátlaku jsi tímto také přijal břemeno trestu, které si sám (a možná i tvá rodina) poneseš až do doby, než ti upraví plat o cirka 10tis. kč směrem nahoru. Do té doby jsi v této zemi trestán (zdůrazňuji dobrovolně) a nějaký jiný „žebrák“ toutéž dobou žije z tvé práce. Tento princip se automaticky uplatní, protože ty netoužíš po vzdělání a ziskuchtivé jednání je ti zcela cizí. Jinými slovy- VINEN! ;)