Kelt

Jak může 40W žárovka vyhodit jistič v celém bytě?

Pěkně jsem spal, když mne kolem 5:30 vzbudila manželka, že vyhodila jistič a nemůže se dostat do skříňky, která je na chodbě. Tak jsem musel vstát, otevřít to a nahodit. Pak jsem hledal závadu. Byla to 40W žárovka na kuchyňské lince. Kromě zapojené ledničky, televizoru a počítačů v pohotovostním stavu nešel žádný spotřebič. Jak to, že zapnutí světla mělo tento efekt? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Justin1

„Při hoření vlákna žárovky vznikne oblouk, který má tak velký proud, že stačí i na vypnutí hlavního jističe.“

Dej si tam radši nějaký modernější zdroj světla, třeba LED,

Zdroj: https://disku­se.elektrika.cz/in­dex.php/topic,16645­.0.html#msg114­037

Další odpovědi
Dochy

Kdyby oblouk vzniknul jen mezi přehořenými konci vlákna tak se samozřejmě nic nestane. Zřejmě dochází ještě k něčemu dalšímu. Možnosti:

  • Kus vlákna škrtne o druhý přívodní vodič
  • Přepálením vlákna vznikne v nově vzniklé mezeře oblouk a ten pak „doputuje“ k elektricky zajímavější pozici na přívodech
  • Přepálením vlákna vznikne kvůli indukci na vodičích napěťová špička, která stačí na zažehnutí oblouku někde na přívodních drátkách

elkon

Žárovky bývají nekvalitní a často se stane, že při provozu, jak se vnitřek žárovky zahřeje, prohnou se ty dvě „tyčinky“, mezi kterými je vlákno a může tak dojít ke zkratu, který pak vyhodí jistič.

paul1

Předtím to nebývalo. Žárovky se vypálily, ale bez vyhození pojistek a v podstatě se to událo potichu. Už se nám něco podobného jako je v otázce stalo, ale někdy s doprovodným výbuchem, jednou byl výbuch dokoce tak silný, že nám ve sklepě vybuchnutá žárovka rozbila skleněnou kouli, stěstí, že nebyl nikdo nablízku.

mosoj

Za tento jev může elektromagnetická indukce a okamžik sepnutí nebo vypnutí.
Při každém sepnutí nebo rozepnutí obvodu pod proudem nastává jev elektromagnetické indukce, který do vodičů indukuje mnohonásobně vyšší napětí než je to pracovní. Pokud se okamžik vypnutí nebo zapnutí trefí do napěťového maxima sinusoidy je indukované napětí ještě vyšší. Mezi drátky držící wolframovou spirálku vznikne oblouk a žárovku zničí. Oblouk ale častěji vzniká na kontaktech vypínače se stejnými následky. Vysoké napětí, proud a spálení vlákna. Ještě se stává že vypadne jistič nebo se spálí pojistka. Toto je důvod proč nastává porucha i na jiných el. zařízení právě při vypnutí nebo zapnutí. Hodně také záleží na konstrukci kontaktů vypínače.

ivzez

To „uměla“ i žárovka 25W…

Dochy

Mosoji:
„Při každém sepnutí nebo rozepnutí obvodu pod proudem nastává jev elektromagnetické indukce, který do vodičů indukuje mnohonásobně vyšší napětí než je to pracovní. Pokud se okamžik vypnutí nebo zapnutí trefí do napěťového maxima sinusoidy je indukované napětí ještě vyšší. Mezi drátky držící wolframovou spirálku vznikne oblouk a žárovku zničí. “

Tohle bude asi na dlouhou diskusi. Dokážeš mi vysvětlit jak na fungující žárovce se po připnutí síťového napětí 230V (v maximu tedy teoreticky asi 330V) vznikne to indukované ještě vyšší napětí, které vytvoří oblouk mezi drátky?

Vinpe

Žárovka je dobrá, není snad spálená?
Většinou to odnese i žárovka.
Můžou být také špatně dotažené šroubky na objímce, nebo jinde na vodičích. To může způsobit, že vypadává jistič.