kosikjenej

Jak mohlo USA poslat na křeslo čtrnáctiletýho kluka?

Jak moh bejt popravenej elektrickym křeslem kluk, kterýmu bylo teprve 14 let? https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/George_Stin­ney Může se to v USA stát i teď? Tady je i záznam z popravy ale je to více než děsivý! https://www.y­outube.com/wat­ch?v=L6vEcYSda­yo

To nemohl dostat doživotí? Ještě forma jakou to provedli je víc než děsivá. Prej ho museli vypodložit biblí, protože na něj křeslo bylo moc velký. Pak ho vedou ke křeslu v nejubožejších hadrech a nemá ani boty!

Otázka není chybně formulovaná, tazatel použil jazykovou či řečnickou synekdochu , která je častá, aniž si to mnozí uvědomují, že jde o o zmíněnou konstrukci.

Např. Praha rozhodla,. Německo odsoudilo dva muže …

Nejlepší odpověď
annas

To je nevýhoda trestu smrti, v USA je to časté. V celách smrti jsou desítky nevinných.

„V USA poslali na smrt desítky nevinných. Většinou končí v zapomenutí“

"Podle studie, kterou pomocí posledních statistických technik nedávno vypracovali profesoři práva a statistici z předních amerických univerzit, soudy mezi roky 1973 až 2004 poslaly na smrt přibližně 340 nevinných lidí. To je 4,1 procenta všech lidí odsouzených k absolutnímu trestu.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/usa-nevinni-odsouzeni-k-trestu-smrti.A140908_195­731_zahranicni_bse

Jak je to možné?: Proč se to stalo

1. Zřejmě kvůli rasové segregaci., která v roce 1944 ještě panovala. . Černoch mezi samými bělochy. Bělošská porota se s ním nepárala.

2. Ledabylá práce bílých soudců,. , kteří odsoudili černocha bez prověření důkazů.

"Stinney byl nejmladším odsouzencem poslaným na smrt ve Spojených státech od počátku 19. století. K tomu, aby ho desetičlenná porota složená ze samých bělochů poslala na elektrické křeslo, jí stačilo pouhých deset minut. Celý proces přitom trval méně než tři hodiny. Během té doby nebyl předvolán jediný svědek, ani předložen jakýkoli důkaz.

George a dalšího jejich bratra záhy policie odvedla v poutech, když nebyli jejich rodiče doma. Zatímco dalšího ze sourozenců vyšetřovatelé brzy propustili, George vyslýchali bez přítomnosti advokáta i rodičů a obvinili ho, že děvčata ubil k smrti. Podle Ruffnerové ale policie tehdy pouze hledala někoho, na koho by mohla svalit vinu. „Udělali z mého bratra obětního beránka,“ namítá.

Čtrnáctiletého černocha popravili neprávem, uznal po 70 letech soud v USA

Soudkyně Carmen Tevis Mullenová zrušení verdiktu odsuzující mladého černocha na smrt odůvodnila nestandardním postupem a porušením jeho práv. Poznamenala navíc, že poprava čtrnáctiletého chlapce byla krutým a neobvyklým trestem.

Trvalo tak strašně dlouho, než jsme se ho dočkali,“ poznamenala k osvobozujícímu verdiktu pro NBC, svěřila se osmdesátiletá Katherine Robinsonová, další ze sester popraveného."

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/soud-v-usa-zjistil-po-70-letech-ze-cernocha-george-stinneyho-popravili-nepravem.A141218_184­136_zahranicni_im

Ad kapitán,

Jak mohlo USA …. Toto vyjádření není chybné. Stejně tak “Německo odsoudilo dva muže za válečné zločiny v Sýrii“ Byl to soud ….

https://www.ty­den.cz/rubriky/zah­ranici/evropa/ne­mecko-odsoudilo-dva-muze-za-valecne-zlociny-v-syrii_497180.html

Podobně jako Praha rozhodla …. Neuvádí s, že její zastupitelstvo, vedení atd.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&channel=trow&q=P­raha+rozhodla

Jde o jazykový prostředek, tzv. synekdochu, která patří k metonymii. Tedy jazyková nebo řečnická figura. Jde o kvantitatiní záměnu části za celek, nebo naopak.

Další odpovědi
marci1

Jen pro informaci: Video na youtube není záznam popravy, ale „Toto video ukazuje část filmu z roku 1991 "Carolina Skeletons“, který byl natočen podle skutečných událostí."

Mechanich

Jo… měl to hodně krutě spočítaný chlapec. K jeho smůle podle všeho koloval v USA dost velkej rasismus, a to dokonce natolik, že malýho afroamerickýho kluka poslali na křeslo. Navíc se prokázalo, že byl nevinnej! Což je fakt strašný. Názorná ukázka toho, co dokáže rasová nenávist i v jinak „plně demokratickejch“ státech.

Nechápu lidi, co můžou vydat a vykonat tak hroznej rozsudek. Musela to bejt zvěř. On navíc asi podle všeho pocházel z dost chudejch poměrů a věznice žádný luxusní oblečení vězňům na jejich poslední cestu neposkytovaly. Proto to chudý oblečení. Zkrátka vzali to, co měl na sobě a nechali ho v tom. Je jasný, že v tý době byly i boty pro takový lidi vzácnost a tak proč je nechávat odsouzenci na nohou, když se mohli během výkonu trestu poníčit. Raději je poslali rodině, která je mohla nějak dál zužitkovat. Odsouzenci už k ničemu nebyli. Jde najít i víc takovejch záběrů z tý doby, kde odsouzenec na sobě nemá boty: https://i.pinim­g.com/original­s/93/85/9f/93859f02b955e­9f08f674b7e59675d52­.png Pro určitou část vězňů to bylo normální.

Kazatel

V USA se může zřítit sama do sebe budova rychlostí volného pádu, je to tudíž země neomezených možností.

led

Pokiaľ zákony budú umožňovať neobjektívny súd, bude dochádzať aj k neobjektívnym rozsudkom.