Avatar uživatele
Bronzový

Jak moc se film Troja zakládá na pravdě?

Troja, ten film, co dával včera =)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Illias a Odyssea
Homér je nejstarší známý řecký epický básník, žijící asi v 8. stol. př. Kr. Jeho jméno je spojováno s nejstaršími evropskými literárními texty, totiž epickými skladbami Ílias a Odyssea. Samotná doba vzniku těchto skladeb je předmětem dohadů.

Ilias:
Hlavní hrdina eposů, Odysseus byl král na ostrově Ithaka, což je řecký ostrov v jónských ostrovech. Hrdina trójské války, proslulý svou chytrostí, výmluvností i statečností. Trójská válka byla výprava předních válečníků z téměř celého Řecka proti městu Trója v Malé Asii. Příčinou byl únos manželky spartského krále Meneláa Heleny synem trójského krále Paridem. Na řecké straně se v obléhání Tróje vyznamenali zejména Achilleus, Odysseus, Agamemnón, z Trójanů vynikal zejména Hektór. Město dobyli Řekové lstí, když zhotovili na Odysseovu radu obrovského dřevěného koně, v jehož útrobách se schovali bojovníci. Tento kůň je dodnes znám jako Trojský kůň, podle něhož vznikla také přísloví jako "danajský dar" apod. Trójané vtáhli koně do města, v noci z něj vystoupili Řekové a otevřeli městské brány. Ze strašného krveprolití se ze všech Trójanů zachránil pouze Aeneas se svými druhy.(Net)
------------------------
Tak nějak to možná bylo.
Tehdy - když proti sobě bojovali dva kmeny,válčil celý svět.
Illias a Odyssea určitě nejsou literaturou faktu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Homér je nejstarší řecký básník, jemuž jsou připsány epické básně Ílias a Odyssea. Dodnes se vede spor, zda skutečně Homér žil a zda vůbec napsal dva nejúspěšnější a nejstarší eposy, které vznikly v rozmezí 50 let.

Zdroj:http://www.cesky-jazyk.cz/…

( Ílias, dosl. Ilijská, tj. báseň o Iliu ) ·2.pol. 8. stol. př. n. l.
·nejstarší v úplnosti dochovaný starověký řecký hrdinský epos, zpracovávající epizodu z okruhu pověstí o trojské válce.
·Ilias je odrazem skutečných událostí. Vypráví o bojích Řeků proti maloasijskému městu Tróji, jemuž se také říkalo Ilion, nelíčí však průběh celého válečného střetnutí, omezuje se jen na závěr boje.

Zdroj:http://www.velikani.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

film Troja (pravda + )
1 boj európskych grékov proti mestám v Malej Ázii +
2 vypálenie mesta (v oblasti Schliemannovej Tróje) -
3 spôsob boja +
ostatné by som brala ako umelecké spracovanie starej legendy, podľa podkladov Homérovej Illiady a Odysei, prispôsobené dnešnému vkusu umelcov a divákov.


Avatar uživatele
Pokročilý

Příběh o Trojské válce je součást řecké mytologie napsána Homérem tuším. Zda je to pravda, nebo neni, o tom si nedvoluju vynášet nějaké soudy.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ono je to hlavně o velké řecké legendě.Co vím tak to byl Homér kdo psal o trojské válce a o achilovi.Doporučuji knihu 100 knih,které otřásly světem.Je plná informací.Obě království nejspíš existovali a i trojská válka se odehrála.Ale jestli existoval Achiles,Odyseus,Helena a Paris a jestli se opravdu odehrál tento příběh nebo je to jen krásná legenda nevím.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pravda je, že Troja skutečně existovala - archeologické výkopy provedl Heinrich Schliemann. Do jaké míry je pravda vše ostatní toť otázka.


Avatar uživatele
Zlatý

Film jako takový je trochu upraven proti klasickým pověstem a bájím, které jsou tištěné.
Navíc mám pocit, že Homér tento příběh popsal několik století po události která se stala vzorem pro příběh.
Takže zas vše na základě tradic a vypravování.
Fakt ale je, že na místech kde měla být Trója se našlo (vykopalo) rozvalené město.

PS: Helena ve filmu není můj typ, rozhodně bych kvůli ní neválčil. Ale co si budeme nalhávat, kvůli ženské se chlapi mockrát prali. Například v Čechách je zaznamenáno válečné tažení císaře pána kvůli červené sukni u Jičína. Alespoň jsem o to viděl TV seriál (je kreslený, asi herci měli velké finanční nároky) - byl vysílán krátce před večerními zprávami na ČT.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 807
Zlatý annas 670
Zlatý briketka10 653
Zlatý quentos 536
Zlatý marci1 497
Zlatý Drap 479
Zlatý bolak 356
Zlatý led 353
Zlatý hanulka11 271
Zlatý gecco 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.