Natee

Jak moc se film Troja zakládá na pravdě?

Troja, ten film, co dával včera =)

Nejlepší odpověď
fcoop

Illias a Odyssea
Homér je nejstarší známý řecký epický básník, žijící asi v 8. stol. př. Kr. Jeho jméno je spojováno s nejstaršími evropskými literárními texty, totiž epickými skladbami Ílias a Odyssea. Samotná doba vzniku těchto skladeb je předmětem dohadů.

Ilias:

Hlavní hrdina eposů, Odysseus byl král na ostrově Ithaka, což je řecký ostrov v jónských ostrovech. Hrdina trójské války, proslulý svou chytrostí, výmluvností i statečností. Trójská válka byla výprava předních válečníků z téměř celého Řecka proti městu Trója v Malé Asii. Příčinou byl únos manželky spartského krále Meneláa Heleny synem trójského krále Paridem. Na řecké straně se v obléhání Tróje vyznamenali zejména Achilleus, Odysseus, Agamemnón, z Trójanů vynikal zejména Hektór. Město dobyli Řekové lstí, když zhotovili na Odysseovu radu obrovského dřevěného koně, v jehož útrobách se schovali bojovníci. Tento kůň je dodnes znám jako Trojský kůň, podle něhož vznikla také přísloví jako „danajský dar“ apod. Trójané vtáhli koně do města, v noci z něj vystoupili Řekové a otevřeli městské brány. Ze strašného krveprolití se ze všech Trójanů zachránil pouze Aeneas se svými druhy.(Net)

Tak nějak to možná bylo.
Tehdy – když proti sobě bojovali dva kmeny,válčil celý svět.
Illias a Odyssea určitě nejsou literaturou faktu.

Další odpovědi
Andělé

Homér je nejstarší řecký básník, jemuž jsou připsány epické básně Ílias a Odyssea. Dodnes se vede spor, zda skutečně Homér žil a zda vůbec napsal dva nejúspěšnější a nejstarší eposy, které vznikly v rozmezí 50 let.

Zdroj:http://www.cesky-jazyk.cz/zivo­topisy/homer.html

( Ílias, dosl. Ilijská, tj. báseň o Iliu ) ·2.pol. 8. stol. př. n. l.
·nejstarší v úplnosti dochovaný starověký řecký hrdinský epos, zpracovávající epizodu z okruhu pověstí o trojské válce.
·Ilias je odrazem skutečných událostí. Vypráví o bojích Řeků proti maloasijskému městu Tróji, jemuž se také říkalo Ilion, nelíčí však průběh celého válečného střetnutí, omezuje se jen na závěr boje.

Zdroj:http://www.ve­likani.cz/index2­.php?zdroj=ho­mer&kat=litos

led

film Troja (pravda + )
1 boj európskych grékov proti mestám v Malej Ázii +
2 vypálenie mesta (v oblasti Schliemannovej Tróje) -
3 spôsob boja +
ostatné by som brala ako umelecké spracovanie starej legendy, podľa podkladov Homérovej Illiady a Odysei, prispôsobené dnešnému vkusu umelcov a divákov.

Babe

Příběh o Trojské válce je součást řecké mytologie napsána Homérem tuším. Zda je to pravda, nebo neni, o tom si nedvoluju vynášet nějaké soudy.

BELA81

Ono je to hlavně o velké řecké legendě.Co vím tak to byl Homér kdo psal o trojské válce a o achilovi.Do­poručuji knihu 100 knih,které otřásly světem.Je plná informací.Obě království nejspíš existovali a i trojská válka se odehrála.Ale jestli existoval Achiles,Odyse­us,Helena a Paris a jestli se opravdu odehrál tento příběh nebo je to jen krásná legenda nevím.

suaeda

Pravda je, že Troja skutečně existovala – archeologické výkopy provedl Heinrich Schliemann. Do jaké míry je pravda vše ostatní toť otázka.

venkovan

Film jako takový je trochu upraven proti klasickým pověstem a bájím, které jsou tištěné.
Navíc mám pocit, že Homér tento příběh popsal několik století po události která se stala vzorem pro příběh.
Takže zas vše na základě tradic a vypravování.
Fakt ale je, že na místech kde měla být Trója se našlo (vykopalo) rozvalené město.

PS: Helena ve filmu není můj typ, rozhodně bych kvůli ní neválčil. Ale co si budeme nalhávat, kvůli ženské se chlapi mockrát prali. Například v Čechách je zaznamenáno válečné tažení císaře pána kvůli červené sukni u Jičína. Alespoň jsem o to viděl TV seriál (je kreslený, asi herci měli velké finanční nároky) – byl vysílán krátce před večerními zprávami na ČT.