Kepler

Jak mají vyřešeny pohon lodě s podvodními křídly?

Něco jako na obrázku nebo lodě typu Raketa. Křídla zvedají celý trup nad hladinu, takže klasický lodní šroub to asi nebude. Proč nejsou lodě tohoto typu více rozšířené, když jsou tak rychlé a pro pohon určitě nebude potřeba tak silný motor. Ta křídla kladou jen minimální hydrodynamický od­por.

Odpovědi
Hlada

Kdysi jsem se s tím svezl v Leningradu. Má obyčejný lodní šroub. Zadek se moc nezvedá. Myslím, že úsporné to není, protože spousta energie se spotřebuje na zvedání lodi. Praktické to také není, protože ve vnitrozemí se lidé přepravují rychleji a levněji po silnicích a železnicích. K rekreační plavbě není rychlost potřeba a obrovský hluk motoru není žádná pohoda.

Kepler

Jak teda proudový motor nasává vodu a šroub zabírá pod hladinou, když je celý trup nad vodou?

Edison

Šroub pod hladinu dostaneš snadno. S tím proudovým motorem je to horší. Ale nějak to vyřešeno určitě maj. A Hlada se kapku mýlí: Ne všechny „rakety“ byly na lodní šroub a není pravdou, že je to nezajímavé. Např. raketa jezdí mezi Blavou, Vídní a Peští a je hojně využívána, mj. turisty, bo se relativně rychle a zajímavě dostanou za jeden den do tří měst třeba na výlet.