Avatar uživatele
Registrovaný

Jak lépe odejít do důchodu.jestli ještě letos tj o půl roku spíše nebo řádně a tj 23.6.2011 děkuji Žaloudkova

odchod do důchodu
Doplňuji:
Ještě doplním otázku,mohu mít pracovní poměr pokud odejdu o půl roku do předěasného důchodu? Žaloudkova

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Odchod do předčasného důchodu si ale dobře rozmyslete. Jeho přiznání je totiž nevratné a vy se tak trvale připravíte o nárok na řádný starobní důchod. Ačkoliv je základní výměra pro výpočet předčasného důchodu stejná (2170 Kč), výše procentní výměry se za každé tři měsíce předčasného odchodu do penze snižuje.
Za každý celý rok doby pojištění vám náleží 1,5 % výpočtového základu. Tato částka se ale snižuje za každých i započatých kalendářních 90 dní o které jste odešli do důchodu dříve. O 0,9 % výpočtového základu se sníží za období prvních 720 kalendářních dnů a o 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne. Výše procentní výměry se ale po tomto krácení nesmí dostat pod částku 770 Kč.

Zdroj: http://www.mesec.cz/clanky/jak -odejit-predcasne-do-penze-s-n ekracenym-duchodem/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Za každých započatých 90 dní o které jdete do důchodu dříve se Vám krátí procentová výměra o 0,9 %. Do 180 dní to je tedy o 1,8 %.
Kolik je to peněz je odvislé z jakých mezd se to počítá. Pro představu pokud by se důchod počítal z průměrné mzdy tak to ten půl roku dělá tak - 300 Kč.
Ve skutečnosti je to o něco složitější. Záleží co by jste ten půl roku dělala a jak to vyjde celkově na dny, ale v každém případě je to nějaká finanční ztráta.

Samozřejmě je to za předpokladu, že se nezmění stávající výpočet důchodu.
Doplňuji:
V předčasném důchodu do dosažení doby normálního odchodu do důchodu, nemůžete mít normální pracovní poměr. Můžete pobírat jenom tu formu odměny která nezakládá povinost odvádět sociální pojištění.


Avatar uživatele
Bronzový

Záleží na tom, zda máte práci, nebo jste o ní přišel a pobíráte příspěvek v nezaměstnanosti, nebo zda jste o práci přišel již dávno a na podporu v nezaměstnanosti již nemáte nárok. Nebo jestli nepobíráte částečný invalidní důchod. To vše musí ovlivnit vaše rozhodování a pokud nechcete zveřejnit tyto udaje, potom vám mohu doporučit, ve vyhledávači Google zadat "Předčasný odchod do starobního důchodu" a tam si vybrat možnost která by vám mohla vyhovovat. Najdete tam i různé poradny kam můžete zaslat dotaz a právník vám na něj odpoví na váš e-mail.


Avatar uživatele
Bronzový

Pokud nemáte v plánu jiné aktivity, kde by vás práce omezovala, zůstaňte pracovat. Půl roku je zanedbatelná doba v lidském životě. Přes prázdniny to uteče jako voda. Pak je podzim a to jsou vánoce. Přes zimu je stejně hnusně a s jarem se můžete těšit na důchod. Jak mi říkala maminka: "Ještě se dvakrát vyspíš a dočkáš se..."

A berte ohled na to, že budete chtít žít ještě alespoň 20 let a důchod vám pak už nikdo nenavýší.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2239
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1004
Zlatý mosoj 686
Zlatý led 547
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 422

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.