agentpv

Jak kuřata ve vajíčku řeší své potřeby (toaleta, strava, dýchání…)?

Nejlepší odpověď
seraphico

„Skořápka vejce je hladká a chrání ji tenká vrstva vosku. Ale kdybychom si ji prohlédli pod mikroskopem, uvidíme kolmé vápenité krystaly. Mezi nimi se nachází systému kanálků, kterými k ptačímu zárodku proudí vzduch. Pod skořápkou leží papírové blanky, které se na širším konci vejce rozestupují a tvoří vzduchový polštářek. A dále žloutek chrání tekuté i hustší vrstvy bílku. Žloutek sám je opatřen poutky, která ho udržují ve správné poloze, i když sedící kvočna vajíčka pečlivě otáčí (u dnešních kuřat je to většinou umělá líheň, která je „vysedí“). Jak se zárodek zvětšuje, žloutek se zmenšuje – budoucí ptáče z něj krevními vlásečnicemi čerpá živiny. Zárodečné obaly schraňují odpadní látky, ale hlavně zprostředkovávají dýchání zárodku do doby, než začne používat vlastní plíce.“

Zdroj: https://www.i­receptar.cz/zvi­rata/jak-se-kure-klube-na-svet.html

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.