zjentek

Jak konkrétně hovoří zákon v tomto případě?

Dědické právo, čistě hypoteticky: Jediný vlastník rodinné nemovitosti tuto ještě za života daruje někomu cizímu mimo rodinu, aby finančně ublížil potenciálním pozůstalým (v tuto chvíli právoplatní dědicové se svými nároky tak říkajíc ostrouhali). Jenže obdarovaný za zády předchozího vlastníka z morálních důvodů daruje tuto nemovitost zpět jednomu z původních dědiců/rodiny a to ještě za života darujícího (který se z dědiců zjevně pokusil učinit bezprizorní), aniž ten by o tom věděl. No a otázka zní jednoduše: Vzniknou po smrti původního (zákeřného) vlastníka z pohledu práva při této nemovitosti nároky na jejich povinné díly všem ostatním pozůstalým po vychytralém předkovi? Doplňme, že všichni pozůstalí mají stejný příbuzenský vztah k vykutálenému „kouzelníkovi“ s nemovitým majetkem a všichni tři jsou plnoletí (jen jeden z nich však nyní vlastní nemovitost aniž by o tom vykutálený předek věděl). Tohle je pro pro mě docela oříšek a ta situace, jaxem ovšem psal, mě zajímá čistě z pohledu práva. Děkuju.

Odpovědi
Dochy

No co by? Nevidím v tom háček. Všichni zůčastnění převody udělali za plného vědomí a bez nátlaku, aktuální stav je, že se nedědí nic, jeden z pozůstalých vlastní barák, protože ho dostal od tehdejšího majitele.
Případné vyrovnání s ostatními „dědici“ je čistě na domluvě a dobré vůli a s dědickým řízením nemá nic společného.