dust8

Je na kuši třeba vlastnit zbrojní průkaz?

Nejlepší odpověď
Edison

Zákon č. 119/2002 Sb. Zákon o střelných zbraních a střelivu a o změně zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, (zákon o zbraních)

ČÁST PRVNÍ
ZBRANĚ, STŘELIVO A MUNICE

HLAVA II
ZBRANĚ A STŘELIVO

Díl 1
Kategorie zbraní a střeliva

§ 3
Rozdělení zbraní a střeliva
(1) Zbraně a střelivo se pro účely tohoto zákona rozdělují na

  1. ostatní zbraně – kategorie D (dále jen „zbraně kategorie D“),

§ 7
Zbraně kategorie D

Zbraněmi kategorie D jsou

  1. mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
  2. zbraně neuvedené v kategoriích A až C.

Díl 2
Nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraně a střeliva

§ 15

(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.

Podotýkám, že Zákon o zbraních je všeobecně závazný předpis a KAŽDÝ, kdo zachází se zbraněmi jakékoli kategorie, je povinen se jím řídit, bez ohledu na držení zbrojního průkazu.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-119#p7

Další odpovědi
Kepler

Ne, to náš zákon bohužel (nebo bohudík?) nepamatuje. https://www.wil­dgame.cz/zbra­ne-a-sebeobrana_k531891/z­brane-bez-zbrojniho-prukazu_k531839/k­use-luky-praky_k531292/

Klaproth

Ne. Silná kuš s napínací silou nad 15 kg je zbraň kategorie D, tedy bez zbrojáku, slabší kuše nejsou podle zákona zbraň.

Edison

Klaproth, opět se mýlíš… Viz výnatek ze zákona:
§ 7
Zbraně kategorie D

Zbraněmi kategorie D jsou

  1. mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
  2. zbraně neuvedené v kategoriích A až C.

Všimni si písmene k)…

Klaproth

Takže když udělám dvanáctiletému vnukovi luk nebo prak s napínací silou do 150N je to podle ustanovení písmene „k“ zbraň kategorie D? Dopustím se tedy přestupku na úseku zbraní a střeliva a příjdu o ZP? Takhle si snad v praxi nikdo zákon nevykládá, jsem držitelem ZP skoro 30 let a o takovém přépadu jsem neslyšel. I když u nás je možné všechno…

Edison

Ani já. Zákon ovšem může vykládat pouze soud. To bys taky měl vědět. Pokud totiž takovou kuší z ramínka s gumou ze spoďár pak někomu vystřelí voko, bude to vážné ublížení na zdraví s trvalými následky… A včil mudruj a přemýšlej, jak se k tomu soud postaví.

Klaproth

V sobotu přijedou, hned mu to seberu.

Edison

Keplere, než něco napíšeš, tak si o tom něco přečti. Náš zákon na to pochopitelně pamatuje.

Kepler

Bohužel se ten tvůj okopírovaný zákon, aniž by sis ho přečetl, týká jen palných zbraní. Je třeba rozlišovat mezi významy „střelný“ (kuš, prak) a „palný“. Že zákonodárci byli blbci a nerozlišovali to, to už je druhá věc.
Jen tak pro zajímavost: do které kategorie patří kuše?

Edison

A rozlišují to naporosto jasně:

Zákon č. 119/2002 Sb. Zákon o STŘELNÝCH zbraních

HLAVA II
ZBRANĚ A STŘELIVO

Díl 1
Kategorie zbraní a střeliva

§ 3
Rozdělení zbraní a střeliva

(1) Zbraně a střelivo se pro účely tohoto zákona rozdělují na

  1. zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní – kategorie A (dále jen „zbraně kategorie A“),
  2. zbraně podléhající povolení – kategorie B (dále jen „zbraně kategorie B“),
  3. zbraně podléhající ohlášení – kategorie C (dále jen „zbraně kategorie C“) a
  4. ostatní zbraně – kategorie D (dále jen „zbraně kategorie D“),
  5. střelivo do zbraní kategorií A až D, které není zakázané (dále jen „střelivo“).

Příloha č. 1 k zákonu č. 119/2002 Sb.
Vymezení zbraní a střeliva

ČÁST PRVNÍ
DRUHY ZBRANÍ

  1. Střelná zbraň – zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie při výstřelu, zkonstruovaná pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost.
  2. Palná zbraň – střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění chemické energie.
  3. Plynová zbraň – střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie stlačeného vzduchu nebo jiného plynu.
  4. Mechanická zbraň – střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění nahromaděné mechanické energie.
  5. Expanzní zbraň – palná zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou.
  6. Expanzní přístroj – pracovní zařízení, u něhož je primárním zdrojem energie výbušná látka obsažená ve střelivu pro expanzní přístroje.
  7. Kulová zbraň – palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň.
  8. Broková zbraň – palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu brokovými náboji, případně speciálními náboji pro brokovou zbraň.
  9. Kombinovaná zbraň – palná zbraň s hlavní (hlavněmi) pro střelbu kulovými náboji nebo kulovými střelami, případně speciálními náboji nebo střelami pro kulovou zbraň a s hlavní (hlavněmi) pro střelbu brokovými náboji, případně speciálními náboji pro brokovou zbraň.
  10. Krátká zbraň – palná zbraň, jejíž délka hlavně nepřesahuje 300 mm nebo jejíž celková délka nepřesahuje 600 mm.
  11. Dlouhá zbraň – palná zbraň, která není krátkou zbraní.
  12. Samočinná zbraň – palná zbraň, u níž se opětovné nabití děje v důsledku předchozího výstřelu a u které konstrukce umožňuje více výstřelů na jedno stisknutí spouště.
  13. Samonabíjecí zbraň – palná zbraň, u níž se opětovné nabití děje v důsledku předchozího výstřelu a u které konstrukce neumožňuje více výstřelů na jedno stisknutí spouště.
  14. Opakovací zbraň – palná zbraň se zásobníkem nebo jiným podávacím ústrojím, u níž se opětovné nabití děje v důsledku ručního ovládání závěru nebo mechanického otočení revolverového vál­ce.
  15. Jednoranová zbraň – palná zbraň bez zásobníku nebo jiného podávacího ústrojí, u níž se opětovné nabití děje ručním vložením náboje do nábojové komory, hlavně nebo nábojiště.
  16. Víceranová zbraň – palná zbraň bez zásobníku nebo jiného podávacího ústrojí, s 2 nebo více hlavněmi, u níž se opětovné nabití děje ručním vložením nábojů do nábojových komor, hlavní nebo nábojišť.

Edison

Jak vidíš, zákonodárci – zcela vyjímečně – v tomto případě vůbec blbci NEBYLI. Taky na tom zdaleka nepracovali sami, ale ve spolupráci s mnoha odborníky všech možných oborů, včetně policistů, výrobců i civilních uživatelů!!!

Edison

Takže znova: Ten, kdo by se měl s tímto zákonem seznámit jsi tu Ty.. Já ho znám velmi… VELMI(!!!) důkladně.

Edison

Kamaráde… Ty jsi držitelem ZP??? Já ano!!! Já s tímhle zákonem pracuji dooost často!!!

A je to v mém příspěvku jasně napsáno, ale pro zopakování:

§ 7
Zbraně kategorie D

Zbraněmi kategorie D jsou

  1. mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
  2. zbraně neuvedené v kategoriích A až C.

Kepler

Tak jo, ukecal jsi mně. Proč ale v mém odkazu nabízejí kuši, jako zbraň bez nutnosti mít ZP?

Edison

Čéče… Ty snad neumíš číst:

§ 15

(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům.

Edison

Chlape, zopakuju to ještě jednou: Zákon o zbraních je o zbraních a stanovuje jak se zbraněmi a střelivem zacházet. ZP je jen část týkající se jen některých zbraní, konkrétně kat. A-C. Kuše, jak jsme si ukázali, je kat. D. Kuličkovky, vzduchovky, plynovky, airsoftky… kat. D. Mimochodem i držitelé zbraní kat. D mají nějaké povinnosti a i se zbraněmi kat. D se musí zacházet nějakým stanoveným způsobem. I o tom hovoří Zákon o zbraních. Fakt je dobré si ten zákon přečíst pořádně… Kupodivu není složitý, dobře členěný, dobře čitelný. Jakoby vůbec nevzešel z dílny našeho padlamentu.

Edison

Je to trochu jako silniční zákon. Taky tam jsou stanovený pravidla pro chodce a cyklisty a další účastníky silničního provozu… Přitom ti taky nemusejí mít ŘP ale musejí se řídit tím zákonem. A se zbraněmi je to podobné, jen ještě jednodušší.

Ty kategorie zbraní jsou jednoduché: kat. A – zakázané. V zásadě to znamená mít příslušnou skupinu ZP a vyjímku na každou zbraň, tu NEMUSÍ orgán udělit.
Kat. B – Zbraně na povolení. To znamená mít příslušnou skupinu ZP, pro nákup je třeba povolení, které za splnění zákonných podmínek orgán MUSÍ udělit.
Kat. C – Na zbraň netřeba povolení, ale třeba příslušnou sk. ZP.

U všech těchto skupin zbraní se po pořízení zbraň vždy registruje.

No a kat. zbraní D. A na to už není potřeba ZP, jen nějaké výše popsané podmínky.

Zacházení s každou kategorií zbraní je popsáno samostatně, ale… po této drobné peripetii… to si už jistě v Zákoně najdeš, viď. 😉

Kepler

Takže odpověď na danou otázku zní: ne, na kuš není třeba ZP. Konec, bodka, finito! O čem jsme se celou dobu bavili?

Edison

O chybném… a opakovaně chybném… tvrzení, že to není zbraň ve smyslu zákona. Což ukazuje na neznalost některých.

Je ovšem zajímavé, že víte, že je od 18 let na OP. Asi jste se ani nezamysleli na základě čeho. On si to jen tak někdo totiž nazdařbůh vymysle nemůže. Na základě Zákona o zbraních. Takže opakuji: JE to ZBRAŇ ve smyslu zákona o zbraních stejně, jako spousta jiných „hraček“.