Jiří Bohumil

Jak je zajištěna nemožnost „fixlování“ při sčítání hlasů při volbách?

Zajímalo by mne, kdo a jak sčítá hlasy ve volebních okrscích a jak je zajištěno, aby nemohlo dojít k nějakému ovlivnění počtu hlasů tím, že někdo ze sčítací komise, zahrne volební lístky jedné strany straně jiné a rovněž vyřazení kandidátů pomocí „kroužkování“. Zda funguje, k omezení této možnosti, nějaká důslednější kontrola.
Ptám se vzhledem k tomu, že se mi nezdá trochu výsledek mezi Spolu a ANO a Pirátů a Starostů.
Vím že jde asi o základní neznalost, ale podotýkám, že jsem nikdy nebyl členem volební komise. 😉

Nejlepší odpověď
JežíšKristus

Je tam vždy kontrolní osoba z jiné obce. Také je spousta okrsků, takže fixlování v deseti obvodech by nic neovlivnilo.
Výsledky voleb odpovídají předvolebním průzkumům řady společností. Nejsou tak překvapením. Bylo zřejmé, že po tom, co vláda předváděla, musí jít „od válu“.

Další odpovědi
tvaruzekcz

Nijak. Nejvíc ironické je, že v samotných hlasovacích místnostech mají „náhradní“ hlasovací lístky… Avšak nemyslím si, že by někdo takto složitě „fixoval“, když lze jednoduše „fixovat“ při interpretaci výsledků. Je to asi stejný princip, jako když se hráčům loterie řekne, že v jihočeském kraji vyhrál „sázející“ 150 miliónů korun a celá republika tomu věří… Sranda je, že nedávno běžela v České televizi několik dní „masírka“ o zmanipulovaných volbách v Rusku kdy některé strany dosáhli jiné volební výsledky než naznačovali průzkumy. U nás kromě průzkumů před volbami nakonec neseděli ani odhady politologů…

Drap

Bezpečnost je podle mne velice dobře zabezpečena. Každá strana může vyslat do volební komise svého zástupce. Při sčítání je vždy celá, nebo alespoň většina komise. Počítá se na jednom velkém stole, kam se urna či urny po rozpečetění vysypou. Komise je bez tužek. Prvně lístky vytřídí a potom sčítají. Nakonec se sčítají preferenční hlasy. To že má komise náhradní lístky je v pořádku. Musí sedět počet obálek v urně a počet zapsaných voličů. Může jich být méně, protože všichni nemusí vhodit, ale nemůže jich být více, než přišlo k volbám. Je nepravdě podobné, že by někdo připisoval preference, nebo měnil celé lístky. Komise se vzájemně sleduje. Po sečtení a zapsání se vše roztříděné uloží a opět zapečetí a zůstane to tak až do ukončení voleb, kvůli případným reklamacím. Program do kterého se zapisují výsledky má celou řadu kontrolních prvků. Různé mezisoučty a podobně. Takovéto vyhodnocení se odváží do sběrného centra. Odtud potom vše putuje elektronickou cestou do statistického úřadu. Nejde to přes běžný internet kvůli napadení, ale po jiné, uzavřené cestě. Viděl jsem volby i několikrát velmi zblízka a možnost ovlivnění komisí považuji za téměř nulové. Že tam je osoba z jiné obce je nesmysl. Může tam být pokud ho deleguje některá z kandidujících stran. Jinak chodívají různé kontroly na několika úrovních, kteří sledují průběh voleb.

plebs

No podívejte se na kvalitu některých Čechů od velkého hedvábného sametu a bojovného řinčení dozickými klíči.
Většinou je to dle pokynů, ale může to mít také akci jak Slavná Karlovarská losovačka a k té losovačce dohlížela vážená vzdělaná notářka ovšem neprotestovala pouze jí to přišlo k smíchu.

orwell

tvaruzekcz: 100%ně nelze zajistit. Jak už jsem zde někde dříve psal, zachytil jsem na internetu zprávu po tuším minulých volbách, že kdesi to za občany dokonce odvolila volební komise. Jednalo se patrně o nějakou vesnici, podrobnosti si bohužel nepamatuji. Sice to prasklo, ale nějaký superprůšvih,co vím, se nekonal. Zřejmě to nebylo důležité. Nějaká „chybička“ se vždycky vloudí. Pochybuji, že někdy někde proběhly volby necinknuté, pouze jde o to, jak hodně byly cinknuté. Nejlíp se „cinká“, když jde o desetiny %. Pokud bys chtěl zmanipulovat volby o 10% a více, to už by mohl vzniknout problém.

Jiří Bohumil

Děkuji všem za názory a informace. Ovšem nějaká „pochybnost“ stále zůstává.:-)