mosoj

Jak je v současné době chápán čtyřrozměrný prostor?

Nejlepší odpověď
annas

Čtvrtá dimenze je místo, kam můžete cestovat, a to ve směru kolmém na třetí rozměr. Pro netrénované oko nemá tato informace žádný smysl. Jak může existovat směr, který je kolmý na trojrozměrný prostor?

  1. Nulový rozměr je ten, o němž často nepřemýšlíme. Body jsou jediná dimenzionální věc, kterou lze správně pochopit v nulové dimenzi. Nemají absolutně žádné rozměry, žádnou šířku, žádnou délku, žádnou výšku
  2. Přechod mezi nulovým rozměrem a prvním rozměrem zahrnuje vytlačování (extrúzii) v jakémkoliv směru. V první dimenzi vše existuje jako čára. Jediná věc, která se liší mezi prvky (objekty) v první dimenzi, je jejich délka. Všechny čáry (řádky) mají stejnou šířku a stejnou výšku, ale jejich délka se může měnit.
  3. Druhá dimenze

Transformace segmentu čáry ve směru kolmém na 1-rozměrný směr vás přivede do druhého rozměru. Rozšiřujeme znalosti o rozměrech a pozorujme, že se tato kolmá akce opakuje, když se pohybujeme přes rozměry.
Ve druhé dimenzi může naše krychle jen stěží vypadat jako krychle. vypadat jako krychle
4. Třetí dimenze
Krychle z druhého rozměru se nyní extruduje ve třetím kolmém směru na obě strany 2D čtverce..Podle kartézského způsobu existoval 2D čtverec ve směrech X a Y. Přesun( pohyb) do třetí dimenze vytlačil tento čtverec ve směru Z. Třetí dimenze je místo, kde se naše kostka (krychle) skutečně stává kostkou v našem tradičním definovaném smyslu. Objekt má rozměry šířky, délky a výšky.
5. Čtvrtá dimenze
Když přivedeme kostku do čtvrté dimenze, zažijeme jakousi neintuitivní matematiku. Extrudujeme kostku ve směru kolmém na všechny první tři. To je nemožné v rámci třetí dimenze, protože existují pouze tři rozměry, ve kterých existuje. Když přidáme čtvrtý rozměr, abychom udrželi vlastnosti krychle , tedy u všech úhlů 90 stupňů¨ a všechny strany byly stejné, musíme je v této nové dimenzi protlačovat.

Nadměrná síla (tlak) na objekt s uvedenými rozměry, vytvoří objekt v rozměrech zatížení 0 , nebo hodnotu , která je nekonečne malá.
Kostky ve čtvrtém rozměru jsou technicky nazývány tesseracts. Objekty v 4D se liší délkou, šířkou, výškou a pevností.
Atd.

Více v anglickém zdroji Porozumění čtvrté dimenzi z naší 3D perspektivy
autor Trevor English – 4. května 2017

https://interes­tingengineering .com/…

Z toho plyne toto

Nultý rozměr je tečka.

  1. První rozměr je nekonečné množství teček na sebe navazujících. Jednoduše řečeno je to opravdu dlouhá čára. Bytost žijící v tomto rozměru se může volně pohybovat z tečky na tečku, nazvěme tento pohyb dopředu nebo dozadu.
  2. Druhý rozměr je nekonečné množství čar na sebe navazujících, tvořící plochu. Bytost žijící v tomto rozměru se může pohybovat jak dopředu a dozadu (po jednotlivých pomyslných čarách), tak i doleva a doprava (skrz jednotlivé čáry)
  3. Třetí rozměr je nekonečné množství ploch na sebe navazujících, díky kterým vzniká prostor. Bytostem žijícím v tomto rozměru dává navíc možnost pohybovat se nahoru a dolů skrz jednotlivé plochy.
  4. Čtvrtý rozměr je nekonečné množství prostorů na sebe navazujících. Bytosti žijící v tomto rozměru můžou libovolně přecházet z jednoho prostoru do sousedícího a zároveň jejich tělo přesahuje do více prostorů najednou. Žijí z valné většiny úplně odděleně od nás – lidí. Náš vesmír je pouze zlomek jejich vesmíru. Jen občas bychom mohli zahlédnout, jak se zjeví zdánlivě z ničeho jejich „čtyřrozměrné tělo“ a hned zase zmizí pokračujíc do jiných prostorů. Výraz „čtyřrozměrné tělo“ je v uvozovkách velmi záměrně, protože ve skutečnosti lidé uvidí jen trojrozměrný výřez jejich čtyřrozměrného těla

http://www.stin­lidstva.cz/vy­let-ctvrteho-rozmeru/

Další odpovědi
aliendrone

Striktně – jako na každý jiný prostor s danými n-rozměry.

Jde o to, že otázka je příliš vágní – druhů prostorů jsou doslova mraky (např. všechny hilbertovské prostory jsou unitární banachovské prostory). Také záleží z jakého hlediska na prostor pohlížíš (např. z topologické­ho atd.).

Nejspíš máš na mysli Minkowského prostor (časoprostor popisující spec. relativitu), který používá 4 souřadnice z nichž jedna je časová. Geometrie Minkowského prostoru je tudíž značně odlišná od standarního Euklidova prostoru. Celkem obstojně je to popsáno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Minkowsk%C3%A9ho_p­rostor

led

Bežným človekom v súčasnej dobe je 4D priestor chápaný veľmi zjednodušene v štýle sci fi:
3D priestor poznáme všetci ako akýsi „plastický“ geometrický útvar,
za 4. rozmer považujme čas

Kepler

Je to složitější záležitost, pojednává se o ní zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Ctvrt%C3%BD_roz­m%C4%9Br

Pruzkumnik

lajcky bych to vysvětlil na příkladu
2D lidský svět jako placka jsi v zamčené místnosti a nemáš jak se dostat ven, jenže bytost z třetí dimenze tě dokáže vzít třetím prostorem nahoru a přenést tě před zavřenou místnost, takže jsi svobodný
čili teoreticky kdyby existoval třeba zločinec který by se dokázal pohybovat ve čtvrtém prostoru tak by na světě neexistovalo vězení které by ho dokázalo udržet v cele(je to málo známá věc, ale všechna vězení s čtvrtým prostorem nepočítají), takovej zloděj by v jeden den se dokázal nepozorovaně dostat z vězení a ještě ten den tě vykrást(vypadalo by to tak jako kdyby osoby/věci prostě zmizely

klumprt

Docela podobně jako o kus vedle.

zeeue

Mám svou teorii: řídící jednotka, která je schopná chápat rozměry (u nás náš mozek), dokáže pochopit pouze tolik rozměrů, ve kterých sama existuje. Náš mozek existuje ve 3 prostorových dimenzích a v jedné relativní časové, a proto si jen tyto také dokáže představit a pochopit.

Odpověď na otázku – v současné době (a nejspíš se to ani nikdy nezmění), je 4d pouze hypotetická představa, znázorňována pouze graficky (tedy ve skutečnosti pouze ve 2d). Nikdo vám nepředvede názornou ukázku ani ve 3d, natož aby vám ukázal 4d. Nikdy.

ivzez

Annas,
to byl překlad z nějakého translátoru online?
(Ten text je téměř nesrozumitelný.)

aliendrone

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Četla jsem vaši reakci, máte pravdu, neměla jsem reagovat, když neznám tak dobře anglicky stejně jako téma.

Zapomněla jsem na to, ale snažila jsem text upravit,srovnáním s překladem do slovenštiny. Zdá se mně, že ten je věrohodnější.

Doplnil jsem ještě shrnutím v češtině.

aliendrone

zeeue>>> relativní jsou i VŠECHNY 3 prostorové dimenze, nejen ta časová. (to ne já, to Einstein ;) :D :D)

zeeue

Přesně. To ne ty, to Einstein to řekl správně. Ale chápu, že Einsteina je těžké pochopit ;)

Takže zjednodušeně: v relativistické fyzice má časoprostor svou prostorovou část modelovanou jako strukturu hladké variety → hladká varieta je typem Riemannova prostoru → Riemannův prostor je typem úplného metrického prostoru → úplný metrický prostor je normovaný vektorový prostor → to je prostor, jehož (eukleidovská) norma udává, že se všechny jeho tři roviny vždy sbíhají v každém jediném bodě (v kartézké soustavě souřadnic na osách x,y,z je to v bodě [0;0;0]) → každý prostor, kde může existovat jakýkoli bod 0 je omezený prostor → omezenost je vždy absolutní

To, že prostor je absolutní, dokazuje i tzv. světelný kužel a to, že není neomezený, dokazují černé díry.

Relativní je pouze čas, který souvisí s rychlostí v absolutním prostoru.

Hypoteticky by mohla být neomezená a tudíž relativní taková uzavřená soustava (čili vlastně část prostoru), která by překonala rychlost světla. Dokázala by tak existovat na více (na všech) místech v jednom časovém okamžiku, světelný kužel by se stal singulárním světelným válcem.

aliendrone

led >>> Technická, předpokládám, že úmysl napsat byl: za 4.ROZMĚR považujme čas. Víš co se říká – zítra bude hezky, když svině ryjí… ;) :)

led

Ďakujem za opravu