Avatar uživatele
Zlatý

Jak je v současné době chápán čtyřrozměrný prostor?

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Čtvrtá dimenze je místo, kam můžete cestovat, a to ve směru kolmém na třetí rozměr. Pro netrénované oko nemá tato informace žádný smysl. Jak může existovat směr, který je kolmý na trojrozměrný prostor?

1. Nulový rozměr je ten, o němž často nepřemýšlíme. Body jsou jediná dimenzionální věc, kterou lze správně pochopit v nulové dimenzi. Nemají absolutně žádné rozměry, žádnou šířku, žádnou délku, žádnou výšku
2. Přechod mezi nulovým rozměrem a prvním rozměrem zahrnuje vytlačování (extrúzii) v jakémkoliv směru. V první dimenzi vše existuje jako čára. Jediná věc, která se liší mezi prvky (objekty) v první dimenzi, je jejich délka. Všechny čáry (řádky) mají stejnou šířku a stejnou výšku, ale jejich délka se může měnit.
3. Druhá dimenze
Transformace segmentu čáry ve směru kolmém na 1-rozměrný směr vás přivede do druhého rozměru. Rozšiřujeme znalosti o rozměrech a pozorujme, že se tato kolmá akce opakuje, když se pohybujeme přes rozměry.
Ve druhé dimenzi může naše krychle jen stěží vypadat jako krychle. vypadat jako krychle
4. Třetí dimenze
Krychle z druhého rozměru se nyní extruduje ve třetím kolmém směru na obě strany 2D čtverce..Podle kartézského způsobu existoval 2D čtverec ve směrech X a Y. Přesun( pohyb) do třetí dimenze vytlačil tento čtverec ve směru Z. Třetí dimenze je místo, kde se naše kostka (krychle) skutečně stává kostkou v našem tradičním definovaném smyslu. Objekt má rozměry šířky, délky a výšky.
5. Čtvrtá dimenze
Když přivedeme kostku do čtvrté dimenze, zažijeme jakousi neintuitivní matematiku. Extrudujeme kostku ve směru kolmém na všechny první tři. To je nemožné v rámci třetí dimenze, protože existují pouze tři rozměry, ve kterých existuje. Když přidáme čtvrtý rozměr, abychom udrželi vlastnosti krychle , tedy u všech úhlů 90 stupňů¨ a všechny strany byly stejné, musíme je v této nové dimenzi protlačovat.

Nadměrná síla (tlak) na objekt s uvedenými rozměry, vytvoří objekt v rozměrech zatížení 0 , nebo hodnotu , která je nekonečne malá.
Kostky ve čtvrtém rozměru jsou technicky nazývány tesseracts. Objekty v 4D se liší délkou, šířkou, výškou a pevností.
Atd.

Více v anglickém zdroji Porozumění čtvrté dimenzi z naší 3D perspektivy
autor Trevor English - 4. května 2017

https://interestingengineering .com/…

Z toho plyne toto

Nultý rozměr je tečka.
1. První rozměr je nekonečné množství teček na sebe navazujících. Jednoduše řečeno je to opravdu dlouhá čára. Bytost žijící v tomto rozměru se může volně pohybovat z tečky na tečku, nazvěme tento pohyb dopředu nebo dozadu.
2. Druhý rozměr je nekonečné množství čar na sebe navazujících, tvořící plochu. Bytost žijící v tomto rozměru se může pohybovat jak dopředu a dozadu (po jednotlivých pomyslných čarách), tak i doleva a doprava (skrz jednotlivé čáry)
3. Třetí rozměr je nekonečné množství ploch na sebe navazujících, díky kterým vzniká prostor. Bytostem žijícím v tomto rozměru dává navíc možnost pohybovat se nahoru a dolů skrz jednotlivé plochy.
4. Čtvrtý rozměr je nekonečné množství prostorů na sebe navazujících. Bytosti žijící v tomto rozměru můžou libovolně přecházet z jednoho prostoru do sousedícího a zároveň jejich tělo přesahuje do více prostorů najednou. Žijí z valné většiny úplně odděleně od nás – lidí. Náš vesmír je pouze zlomek jejich vesmíru. Jen občas bychom mohli zahlédnout, jak se zjeví zdánlivě z ničeho jejich „čtyřrozměrné tělo“ a hned zase zmizí pokračujíc do jiných prostorů. Výraz „čtyřrozměrné tělo“ je v uvozovkách velmi záměrně, protože ve skutečnosti lidé uvidí jen trojrozměrný výřez jejich čtyřrozměrného těla
http://www.stinlidstva.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Striktně - jako na každý jiný prostor s danými n-rozměry.

Jde o to, že otázka je příliš vágní - druhů prostorů jsou doslova mraky (např. všechny hilbertovské prostory jsou unitární banachovské prostory). Také záleží z jakého hlediska na prostor pohlížíš (např. z topologického atd.).

Nejspíš máš na mysli Minkowského prostor (časoprostor popisující spec. relativitu), který používá 4 souřadnice z nichž jedna je časová. Geometrie Minkowského prostoru je tudíž značně odlišná od standarního Euklidova prostoru. Celkem obstojně je to popsáno zde: https://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Bežným človekom v súčasnej dobe je 4D priestor chápaný veľmi zjednodušene v štýle sci fi:
3D priestor poznáme všetci ako akýsi "plastický" geometrický útvar,
za 4. rozmer považujme čas


Avatar uživatele
Zlatý

Je to složitější záležitost, pojednává se o ní zde: https://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Pokročilý

lajcky bych to vysvětlil na příkladu
2D lidský svět jako placka jsi v zamčené místnosti a nemáš jak se dostat ven, jenže bytost z třetí dimenze tě dokáže vzít třetím prostorem nahoru a přenést tě před zavřenou místnost, takže jsi svobodný
čili teoreticky kdyby existoval třeba zločinec který by se dokázal pohybovat ve čtvrtém prostoru tak by na světě neexistovalo vězení které by ho dokázalo udržet v cele(je to málo známá věc, ale všechna vězení s čtvrtým prostorem nepočítají), takovej zloděj by v jeden den se dokázal nepozorovaně dostat z vězení a ještě ten den tě vykrást(vypadalo by to tak jako kdyby osoby/věci prostě zmizely


Avatar uživatele
Zlatý

Docela podobně jako o kus vedle.


Avatar uživatele
Pokročilý

Mám svou teorii: řídící jednotka, která je schopná chápat rozměry (u nás náš mozek), dokáže pochopit pouze tolik rozměrů, ve kterých sama existuje. Náš mozek existuje ve 3 prostorových dimenzích a v jedné relativní časové, a proto si jen tyto také dokáže představit a pochopit.

Odpověď na otázku - v současné době (a nejspíš se to ani nikdy nezmění), je 4d pouze hypotetická představa, znázorňována pouze graficky (tedy ve skutečnosti pouze ve 2d). Nikdo vám nepředvede názornou ukázku ani ve 3d, natož aby vám ukázal 4d. Nikdy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Annas,
to byl překlad z nějakého translátoru online?
(Ten text je téměř nesrozumitelný.)

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

annas>>>
Vážně nechci být hnusnej [ještě víc než obvykle jsem ;) :D], obvlášť když vidím tolik snahy, ale ta Vaše odpověď... je FAKT DĚSNEJ BLÁBOL! :D :D :D

Osobně jsem ze zvědavosti zaexperimentoval, a hodil to do googletranslatoru - potvrdilo se, že "BEINGS" opravdu přeloží jako BYTOSTI (bez ohledu na kontext), s "THRENGTH" také pohořel (jakápak pevnost, že? ;) :D :D) atd. atd.

Je skutečně dojemné (nikoliv překvapivé), kolik debilů se najde a dá takovému nesmyslu palec, xixixi! Ale teď vážně - opravdu bych tu odpověď POŘÁDNĚ přepracoval - obzvláště, když je hodnocena jako nejlepší/užitečná! ;) :D :D

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Četla jsem vaši reakci, máte pravdu, neměla jsem reagovat, když neznám tak dobře anglicky stejně jako téma.

Zapomněla jsem na to, ale snažila jsem text upravit,srovnáním s překladem do slovenštiny. Zdá se mně, že ten je věrohodnější.

Doplnil jsem ještě shrnutím v češtině.

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

zeeue>>> relativní jsou i VŠECHNY 3 prostorové dimenze, nejen ta časová. (to ne já, to Einstein ;) :D :D)

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

led >>> Technická, předpokládám, že úmysl napsat byl: za 4.ROZMĚR považujme čas. Víš co se říká - zítra bude hezky, když svině ryjí... ;) :)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ďakujem za opravu

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3782
Zlatý Drap 1517
Zlatý quentos 1514
Zlatý Kepler 1487
Zlatý mosoj 1480
Zlatý led 861
Zlatý marci1 808
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.