Avatar uživatele
Zlatý

Jak je v současné době chápán čtyřrozměrný prostor?

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Čtvrtá dimenze je místo, kam můžete cestovat, a to ve směru kolmém na třetí rozměr. Pro netrénované oko nemá toto prohlášení žádný smysl. Jak může existovat směr, který je kolmý na trojrozměrný prostor?

Abychom tento pojem lépe pochopili, musíme pomalu pracovat na všech rozměrech a analyzovat, jaké změny se dělají mezi každým.

1. Nulový rozměr je ten, o čem se často nedomníváme. Body jsou jediné dimenzionální bytosti, které lze správně pochopit v nulové dimenzi. Nemají absolutně žádné rozměry, bez šířky, bez délky, bez výšky. Jsou to ty nejmenší, jaké kdy mohly být, ale také ty největší, které by mohly být ve stejné době.

2. Přechod mezi nulovým rozměrem a prvním rozměrem zahrnuje vytlačování v jakémkoliv směru. V první dimenzi vše existuje jako řádek. Jediná věc, která se liší mezi objekty v první dimenzi, je jejich délka. Všechny čáry mají stejnou šířku a stejnou výšku, ale jejich délka se může měnit.

3. Druhá dimenze
Transformace segmentu čáry ve směru kolmém na 1-rozměrný směr vás přivede do druhého rozměru. Mějte na paměti tuto myšlenku, protože rozšiřujeme naše znalosti o rozměrech a zaznamenáváme, že se tato kolmá akce opakuje, když se pohybujeme přes rozměry.

Ve druhé dimenzi může naše krychle vypadat jako krychle, ale jen stěží

4. Třetí dimenze
Kostka z druhého rozměru se nyní extruduje ve třetím kolmém směru na obě strany 2D čtverce. Kartézským termínům existoval 2D čtverec ve směru X a Y. Pohybem do 3. rozměru vytlačil tento čtverec ve směru Z. Třetí dimenze je, kde se naše krychlička stává v našem tradičním definovaném smyslu kostkou. Objekt má rozměry šířky, délky a výšky.

4. Čtvrtá dimenze
Když vezmeme kostku do čtvrté dimenze, začneme zažít nějakou neintuitující matematiku. Extrudíme kostku ve směru kolmém na všechny první tři. To je nemožné v rámci třetí dimenze, protože existují pouze tři rozměry, ve kterých je kostka již rozšířena. Když přidáme čtvrté rozměry, abychom udrželi vlastnosti krychle všech úhlů o 90 stupňů a všechny strany jsou stejné, musíme v této nové dimenzi vytlačit.

Kostky ve čtvrtém rozměru jsou technicky nazývány tesseracts. Objekty v 4D se liší délkou, šířkou, výškou a pevností. Překryvná síla na libovolném z předchozích dimenzí dává objekt v následujících dimenzích záměr 0 nebo hodnotu, která je nekonečně malá.

Transformace segmentu čáry ve směru kolmém na 1-rozměrný směr vás přivede do druhého rozměru. Mějte na paměti tuto myšlenku, protože rozšiřujeme naše znalosti o rozměrech a zaznamenáváme, že se tato kolmá akce opakuje, když se pohybujeme přes rozměry.

atd.

Více v anglickém zdroji Porozumění čtvrté dimenzi z naší 3D perspektivy
autor Trevor English - 4. května 2017

https://interestingengineering .com/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Striktně - jako na každý jiný prostor s danými n-rozměry.

Jde o to, že otázka je příliš vágní - druhů prostorů jsou doslova mraky (např. všechny hilbertovské prostory jsou unitární banachovské prostory). Také záleží z jakého hlediska na prostor pohlížíš (např. z topologického atd.).

Nejspíš máš na mysli Minkowského prostor (časoprostor popisující spec. relativitu), který používá 4 souřadnice z nichž jedna je časová. Geometrie Minkowského prostoru je tudíž značně odlišná od standarního Euklidova prostoru. Celkem obstojně je to popsáno zde: https://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Bežným človekom v súčasnej dobe je 4D priestor chápaný veľmi zjednodušene v štýle sci fi:
3D priestor poznáme všetci ako akýsi "plastický" geometrický útvar,
za 4. rozmer považujme čas


Avatar uživatele
Zlatý

Je to složitější záležitost, pojednává se o ní zde: https://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Pokročilý

lajcky bych to vysvětlil na příkladu
2D lidský svět jako placka jsi v zamčené místnosti a nemáš jak se dostat ven, jenže bytost z třetí dimenze tě dokáže vzít třetím prostorem nahoru a přenést tě před zavřenou místnost, takže jsi svobodný
čili teoreticky kdyby existoval třeba zločinec který by se dokázal pohybovat ve čtvrtém prostoru tak by na světě neexistovalo vězení které by ho dokázalo udržet v cele(je to málo známá věc, ale všechna vězení s čtvrtým prostorem nepočítají), takovej zloděj by v jeden den se dokázal nepozorovaně dostat z vězení a ještě ten den tě vykrást(vypadalo by to tak jako kdyby osoby/věci prostě zmizely


Avatar uživatele
Stříbrný

Docela podobně jako o kus vedle.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

aliendrone

led >>> Technická, předpokládám, že úmysl napsat byl: za 4.ROZMĚR považujme čas. Víš co se říká - zítra bude hezky, když svině ryjí... ;) :)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ďakujem za opravu

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3287
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1404
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1026
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 683
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.