34Anonym12

Jak je to s přídavnými jmény v množném čísle?

Zdravím, chci se zeptat, jak je to s přídavnými jmény v množném čísle. Je mi jasné, že je to podle vzoru mladý a jarní, ale trochu se do toho zamotávám v množném čísle. Když bych napsala, hloupí lidi nebo hluční sousedé, tak je tam měkké i, protože je to množné číslo. Když si řeknu např.: hrozný dny, tak slyším, že měkké i tam nebude. Je mi jasné, že se spíše používá hrozné dny, ale jak to poznat u přídavných jmen, u kterých si nejsem jistá? Pozná se to podle množného čísla nebo vzoru? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Justin1

Hloupí lidé, hluční sousedé: Měkké i tam je, protože lidé a sousedé jsou rodu mužského životného v množném čísle (vzor: mladý, v množném čísle pro rod mužský životný: mladí).

hrozný dny: To je nespisovné.
správně: hrozné dny (rod mužský neživotný)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

34Anonym12

Justin1 Moc děkuji za stručné vysvětlení. :) Je mi to hned jasné.