Vladislav II

Jak je to s vypovězením nájemného a poplatků na neuhrazené nájemné?

Chtěl bych se zeptat, pokud jsem měl nájem na dobu určitou do r. 2016, avšak byt i nadále užívám, mohu vypovědět nájemné nebo se smlouva automaticky prodlužuje? Musí se zde dodržet zákonná lhůta 3 měsíce, i když není ve smlouvě uvedena doložka o zákonné prolongaci, tudíž by se doba neměla prodlužovat? Jak je to s výší úroků nezapl. nájemného, pokud jsem dluh majitelovi uhradil? Může vyžadovat úroky a sankce?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, nájemné je platba za užívání bytu, nelze je vypovědět.
Vypovědět nelze ani „poplatky za neuhrazené nájemné“.

Vypovědět lze pouze nájemní smlouvu.
Výpověď musí být písemná a musí být doručena druhí straně.
Výpovědní doba činí tři měsíce.

Nájemní smlouva se automaticky neprodlužuje pouze v případě,
že byste si to sjednal v nájemní smlouvě.
Nikoliv naopak. To, co stojí v zákoně, není nutné sjednávat
v nájemní smouvě (to platí i pro další typy smluv).

Pokud byste chtěl nájemní vztah ukončit dříve,
mohl byste se zkusit s majitelem písemně dohodnout.
(I dohoda o ukončení nájmu musí být písemná.)

__

Ke Keplerově odpovědi:

Od ledna 2014 je podle NOZ za určitých podmínek možné
automatické prodloužení nájemní doby na dobu určitou o stejnou
dobu, na jakou byla původní smlouva uzavřena.

_______

Doplňuji (přehlédla jsem úroky):

Na úrok z prodlení má majitel samozřejmě nárok.
Na jiné sankce ne.
Samozřejmě byste ale byl povinen uhradit případnou škodu na vybavení bytu.

Další odpovědi
Kepler

Smlouvu o pronájmu lze prodloužit jen dodatkem, pokud to není uvedeno jinak. Ostatní náležitosti by měly být ošetřeny ve smlouvě.