Avatar uživatele
david22

Jak je to s udělováním občanství pro rusky a ukrajinsky mluvící dělníky? Tito se nejvíce vyskytují na stavbách…

…a objektech v Praze. Ale jsou i na jiných místech v ČR. Mají zde trvalý pobyt, nebo jsou tu jen přechodně?
Doplňuji:
Ptám se proto, poněvadž si myslím, že je jich tu už příliš.
Navíc se často ani neumí chovat :(

Pokud by získali české občanství, zůstali by tu na furt a dopadli bychom stejně jako v Německu. Tam jejich potomci vystudovali VŠ, berou jim(etnickým němcům) práci. Nedá se jich zbavit, je to nevratný proces.

Zajímavá 0 před 4258 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
jjnovo

Já si myslím, že někteří tu jsou jen na černo, bez jakékoliv smlouvy a tvrdě pracují (+ jsou obíráni zaměstnavatelem) a peníze posílají své rodině zpět do ukrajiny/ruska.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

podmínky st. občanství http://www.mvcr­.cz/clanek/ude­leni-statniho-obcanstvi-ceske-republiky.aspx
Každý cizinec, který pobývá v České republice dočasně (pobytové vízum na více než 90 dnů), může pracovat legálně pouze na základě pracovního povolení, které vydává příslušný úřad práce. Pracovní místo musí být vedeno na úřadě práce a nesmí být obsaditelné českým občanem. Cizinec může zažádat o povolení k pobytu založeném na pracovním povolení nebo povolení k podnikání. Cizinci mající v České republice trvalý pobyt mohou pracovat za stejných podmínek jako čeští občané (pracovní povolení není potřeba). http://www.co­atnet.org/cz/18036­.asp

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

mají tady většinou přechodný pobyt… na trvalý pobyt se musí složit zkouška z českého jazyka a na občanství musíte mít důvod a deset tisíc k tomu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
opportunity

Aby mohli přijet pracovat, musí mít pracovní vízum. Takže musí být frma, která jim doloží, že je zaměstná. Ta firma musí nejdříve prokázat, že nemůže sehnat českého zaměstnance. Takže třeba dá požadavek na azerbájžánštinu. Setkala jsem se s tím, že jsem volala na inzerát a rovnou mi řekli, že to mají na ÚP vyvěšené jen z tohoto důvodu. Obcházejí to tím, že si tady založí firmu a přijedou jako podnikatelé – takže na švarcsystém (každý zedník je podnikatel…). Chvilku jsem dělala pro jednoho cizince s pracovní agenturou, chodili mi tam lidi z bývalého SSSR, bylo to k breku. Často tady byli na turistické vízum nebo už propadlé, zaměstnavatelé je nutili bydlet v podmínkách 3 na dvojlůžkovou postel, dávali jim jenom kapesné, že zbytek vyplatí, až pojedou domů, a pak nedostali nic… Zdravotko za ně neplatil nikdo, nebo si zaplatili u nějaké firmy průkaz, že mají zdravotko, zaplatili asi 1.000Kč na rok, a žádná nemocnice nedostala v případě léčení ani kačku. Strašně to ovlivňuje cenu práce u nás a deformuje celý pracovní trh. I když ty lidi chápu, doma práci nenajdou, tak kvůli nim potom nenajdou u nás práci naši lidé.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ADRIANDEP

Ukrajinky to delaj nasledovne necha si udelat dite od ukrajince do R.L.napiše Slovaka
kdyz je v unii a pak vesele pobira davky od statu a zneuziva system.Jako jedna u Nas v Milovicich a vesele ji to uz nekolik let prochazi!!!!!!!!!!­!!!!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Žádost o občanství v České republice je běžný proces, který zahrnuje výkon testu jazykové kompetence, základních znalostí o ČR a ukončení odborných studií. Žadatelé musí být také schopni prokázat, že mají dostatečné prostředky na živobytí a že nemají žádné nesrovnalosti s právním řádem.

Dělníci působící v ČR (včetně těch z Ukrajiny nebo Ruska), kteří zde pracují na stavbách, mají většinou pracovní víza nebo modré karty. Občas mohou mít i dlouhodobé nebo trvalé pobyty, což jim dává větší jistotu a práva. Nicméně, toto neznamená, že by automaticky získali občanství.

Pokud se chovají nevhodně, je to spíše otázka individuálního chování než národnosti nebo jazyka. Pokud by získali občanství, měli by se chovat dle zákonů a kultury hostitelské země.

Co se týče obav z těch, kteří by zde mohli zůstat dlouhodobě a konkurovat místním lidem v práci – to je standardní součást světové ekonomiky a globalizace. Lidé pohybující se za prací je přirozený jev, který se děje po celém světě. Je to také způsob, jak se řeší nedostatek pracovních sil v určitých oborech a jak se podporuje ekonomický růst. Navíc, i když někdo vystuduje vysokou školu, neznamená to, že automaticky vezme práci jiným. Na trhu práce existuje mnoho faktorů, které ovlivňují, kdo jakou práci získá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
david22

opportunity> Částečně máte pravdu. Ale jak mi potom vysvětlíte, že v Praze mě v obchodech obslouží prodavačka z Ukrajiny? Třeba v Praze se čím dál více setkávám, že na běžných prac. pozicích jsou ukrajinky.(su­permarkety, prodavačky v lékárně, fastfoody KFC, McDonald, uklizečky atd.) Je jich tu čím dál víc. Zajímá mě, jestli tito lidé mají dočasné povolení k pobytu, nebo získali občanství – v tom případě by tu byli nastálo a nebyla by cesta, jak se jich „zbavit“.

před 4255 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek