schranka

Jak je to s tím zřízením datových schránek od nového roku?

Od tohoto roku by všechny OSVČ měly mít povinně datovou schránku. Její zřízení by mělo proběhnout automaticky. Čím si nejsem jistý, je kdy. Poštou by snad měly přijít registrační nebo přihlašovací údaje, ale kdy přesně?

Vedlejší dotaz: Pro ty, co se to nějak týká nebo je to zajímá, souhlasíte s povinnou datovou schránkou? Já se ztotožňuji s kverulantem. Eletronická komunikace je možná usnadnitel, ale vnímám to spíš jako další nařízení, zbytečnou povinnost, omezení, další problém a nucení občanů k něčemu, co by ani neměli a hlavně nemuseli mít. Zatížení pro drobné živnostníky, kteří mají vedlejší živnost (přívýdělek) jen jako formalitu, nelehké pro chudší OSVČ ve finanční tísní a nepříjemné pro starší živnostníky IT-negamotné.
https://www.kve­rulant.org/ar­ticle/senat-vcera-prijal-zakon-ktery-jiz-od-1-ledna-zavede-lidem-povinne-datove-schranky/?con­sent=CPYFUsAPY­FUsAD3ACBCSCuC­sAP_AAEPAAATI­IDoBhCokBSFCAG­pYIIMAAAAHxxA­AYCACABAAgAABA­BIAIAQAAAAQAAQ­gBAAAABQAIAIA­AAAACEBAAAAAA­AAAAQAAAAAAAA­AAIQAAAAAAAiBA­AAAAAABAAAAAA­ABAQAAAgAAAAA­IAQAAAAAEAgAA­AAAAAAAAAAAAA­AQgAAAAAAAAAA­AganAmAAWABUAC4AG­QAQAAyABoADmA­IgAigBMACeAFU­AMQAfgBCQCIAI­kARwAnABSgCxAG­WAM0AdwA_QCEA­EWALQAXUAwIBrA­DaAHyATaAtQBe­YDJAGlANTAAAA­.YAAAAAAAAAAA&sznclid=N1­5TCgQEBQMOAAY­EAAQEAgcBAQADAw­RLQwoGAQAHAw4DBw4CGQ4­GBktDUgoGAQAG­BgMDBgMAGQUDA0tUC­gADA3YDc3UOBA5zdnMPDnME­A3YDAQ9ydAJxAw­N2BQFz&utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu#dop_ab_va­riant=0&dop_sou­rce_zone_name=hpfe­ed.sznhp.box&dop_ver­t_ab=0&dop_ver­t_id=leg0&dop_req_id=NSR­GRA6gy8D-202212152242&­dop_id=18862853

Nejlepší odpověď
terry

Souhlasím s tebou.
Jsem OSVČ již mnoho let a v podstatě na úřady jdu jednou ročně na podatelnu s daňovým přiznáním (FÚ, zdr.poj a OSSZ).
Do města stejně chodím, podání trvá pár minut.
Je to odvedená práce IT kamarádovy firmy za hodně peněz. + Udržovací práce zaslušný pením během roku a dalšího roku a dalšího, …
A taky kontrola člověka občana.
Vadí mi, že to je povinné.

Další odpovědi
Filip84

Tož, já si pamatuju, jak to bylo, když přišly údaje k DS na s.r.o. Prostě: přijdou. Tak jako výhledově, ale přijdou.

To Tě nemusí mordovat: pokud DS chceš, jako fysická osoba podnikající podle příslušného zákona, tak si o ni můžeš požádat včera. A pokud ji nechceš, tak to nemusíš řešit – až Ti přijdou, tak, holt, bude.

Já nemám rád povinné věci, pokud to není nezbytně nutné. Jo a ani v nejmenším se mi nelíbí systém našeho ouředního doručování, ale to by bylo na samostatné thema (mám rád Zustellungsurkunde, kdy doručit fikcí může pouze a jen místopřísežná osoba, na druhou stranu se mi velmi zamlouvá britský systém – něco mezi by bylo ideální na naše kverulanty a Schlamperei). Dokud jde poslat ouřední lejstro poštou, nebo soudním posluhou, nebo obecním posluhou, nebo tak něco a podobně, nevidím rozumný důvod, proč by měly mít jiné osoby, než ouřední, povinně datovou schránku. Jo, a když už jsou ty schránky povinné, proč, sakra, když jde doručovat bezúplatně ouředním osobám, nejde doručovat bezúplatně i jiným osobám? To jenom, jako, tak okrajově.

Tohle je jenom k zamyšlení, vezmi, nebo nechej být: v doručování podle procesních řádů je u nás burdel nehorázný. Ne ni tak v tom, že by třeba lejstro pro Pepu Nováka poslal ouřad osobě Smrťák a synové, rychlá a kvalitní penálisace, s.r.o. I to se může stát, ale to se stává i v lepších rodinách. Ne, problém je v tom, že doručuje Česká pošta, s.p., no a ČP, to je kapitola sama pro sebe, v dobrém i ve zlém. Od doby, co se doručování převedlo z místních poštovních úřadů na depa a dodejny, je to, v tomto, děs a hrůza. Pošta ne nějak extra platí, pak je to klasický, gumácký, státní moloch, se všemi výhodami i nevýhodami, které to s sebou nese. Prostě a jednoduše, výsledkem je to, že pologramotné dvacetileté ucho, které normálně doručuje balíky tak, že hází oznamy do schránek, musí „zaskočit“ za listovní doručovatelku. A teď před ním přistane zelená obálka s doručenkou, no a on to doručuje stejně, jako ty balíky – hodí oznam do schránky. A prolomit fikci doručení u ouřední zásilky ještě jde, je to jak rozdojit kozla masáží vemene, ale jde to, protože jde o soukromou listinu. Ale prolomit fikci doručení u soudní (státní zastupitelství, policejní orgán jako OČTŘ, soudní notarius jako soudní komisař, soudní vykonavatel, soudní exekutor) zásilky, kde má doručenka povahu veřejné listiny, je v těchto případech téměř nemožné. Buď klidný, on tam ten čas, jméno a příjmení atp., kdy byl nevykonaný doručovací pokus vykonán, někdo na poštovním ouřadu za toho Trottela dopíše, aby byla veřejná listina kompletní.

S datovou schránkou se tomuto debillariu vyhneš. Zřídíš si email, kam ti mají chodit notifikace o nových datových zprávách a jednou tejdně (minimálně) se v něj podíváš, včetně spamu. To stačí, a když přijde zpráva, tak si ji přečteš. Žádná Trottelparade, žádné doručování fikcí v obálce typ II. + neukládat (s vyloučením vložení do schránky) v trestním řízení, nic – všecko na Tebe bude, hezky, v DS čekat deset dnů. A pokud to pošle jinak, než do DS, ačkoli máš DS aktivní, nemůže nastat fikce doručení.

Takže bych příliš nepřemýšlel nad tím, jestli je povinná DS dobrá, nebo špatná. Je to špatně, ale přemýšlením nad tím vyléváš s vaničkou i dítě. Ale každý svého ne/štěstí strůjcem, samozřejmě! 😃

Hlada

Přihlašovací údaje příjdou během třech měsíců doporučeným dopisem.
Se zavedením datových schránek souhlasím. Je to faktický pokrok. Po několika letech používání jsem nezjistil žádnou nevýhodu a sám se sobě divím, že jsem byl tak zpozdilý a léta chodil pro dopisy na poštu. Proti může být jen kverulant, který plácá blbosti, jen aby byl z principu proti.

Pepa25

K problematice zřizování DS ze zákona pro OSVČ a nepodnikající PO doporučuju toto diskusní fórum: https://forum­.finexpert.e15­.cz/viewtopic­.php?f=316&t=1313311

Filip84

Hlada: Nemusí, proč by musel být kverulant? Já znám fysické osoby podnikající podle živnostenského zákona, které nemají ani placatý přístroj, ani počítač. Dobře, když jsou ještě relativně mladí a v hlavě potentní, tak se s tím nějak poperou. Ale spousta drobných řemeslníků není. Nebo umělci, tvl! 🙃 Těm to nemůžeš nařídit, opravdu ne, to je – ze strany státu – týrání svěřené osoby! 😆

Pokrok šířený methodou norimberských trychtýřů, a la „tady máš pokrok, svině, a opovaž se ho poškodit!“, není pokrok, to je tyranie.