Jak funguje P. O. Box?

Do P. O. BOXu ukládá pošta zásilky, které mají v adrese uvedeno
jméno a příjmení adresáta nebo název firmy,
číslo P. O. BOXu,
PSČ pošty, na které je daný P. O. BOX umístěn

  1. Stačí když je na zásilce uvedené pouze jméno?
  2. Pokud se do P.O. Boxu hodí třeba výpověď nebo cokoli jiného, bere se to hozenim do boxu jako doručení adresátovy a převzetí?
  3. Pokud budu vlastnit box třeba někde na poště v Praze, a zásilka mi příjde na poštu do Brna na nějakou poštu, budou na poště v Brně vědět systémově že vlastním P.O. Box a pošlou to do boxu do Prahy?
  4. Lze P.O. Box udávat jako poštovní adresu třeba při podepisování prac. smlouvy? Většinou v práci chtěji adresu pro případný zasílání, mohu místo trvalého či přechodného bydliště udávat P.O. Box pro dodání zásilek a písemností?

Nejlepší odpověď
ivzez

  1. Ne.
  2. Ne.
  3. Pokud si přeposílání objednáte a zaplatíte.

4)
Pochybuji. Zaměstnavatel chce znát bydliště.
Zaměstnavatel doručuje zaměstnanci přednostně osobně na pracovišti.
Možná byste P. O. Box mohl uvést jako doručovací adresu pro zasílání písemností.
Ovšem výplatu už by tam zaměstnavatel asi neposlal. (–:

Další odpovědi
Mc Merkurion

… výpověď a jiné smlouvy se většinou posílají doporučeně, tím, že adresát podepíše příjem, je zásilka doučena >>> v každém jiném případě se může vymluvit, že se zásilka ztratila (což v případě české pošty není problém) …

… odpověď se týká bodů 2) a 4) otázky …
… ad 1) nevím, co je myšleno „pouze jméno“ ? >>> na zásilku se píše adresa, což teoreticky „jméno adresáta“ být nemusí, jestliže v daném čísle není více bytů (schránek) …
… ad 3) pošta je schopna přeposílat cokoli kamkoli, ale MUSÍ se o to požádat, sama od sebe to dělat nebude, když ani nedoručuje to co má …

autacek

Máš v tom trochu zmatek. Pokud si pronajmeš P.O. BOX, bude to v podstatě virtuální adresa a pošta do něj bude doručovat takovou korespondenci, která je touto adresou označena. Tedy číslem boxu i číslem pošty, (též bývalo vyžadováno i jméno, nebo firma a tato jména chtěla pošta nahlásit – to nevím jestli je ještě nutné).

Pošta která není adresována do boxu se může do boxu dostat pouze tehdy, pokud si například zařídíš její přesměrování na příslušné poště. Jo a poslední věc, všechno to stojí peníze. 😉

Filip84

Ad 1. Logicky: nestačí. Adresa musí být tak dostatečná, aby nebyly důvodné pochybnosti, komu a kde listovní zásilku dodat. Adresa poštovní přihrádky bývá psána (obvykle) takto:

Jan Novák
poštovní přihrádka 21
362 62 BOŽÍ DAR.

2. Zásilky doručované podle občanského zákoníku (hmotné doručení) se považují za doručené okamžikem, kdy se dostanou do disposice adresáta, tj. okamžikem, kdy je vykonán doručovací pokus a adresátovi zanechána výzva, a v případě poštovních přihrádek, v okamžiku, kdy do ní pošta vloží výzvu.

Aby mohl podnik vkládat zapsané zásilky přímo do poštovní přihrádky, musel by mít adresát podniku smlouvu o tom, že je potvrdí dodatečně. Obecně to u fysických osob nepodnikajících není vyloučeno, ale rozhodně to není standardem, protože u takových adresátů se předpokládá, že budou schránku denně vybírat.

Funguje to tak např. u soudů, často mají ČTU přiděleno i vlastní poštovní kód, takže stačí napsat, ku příkladu:

Okresní soud ve Vsetíně
755 39

namísto:

Česká republika – Okresní soud ve Vsetíně, Ič 000 25 291,
ve Vsetíně,
Horní náměstí 5,
okres Vsetín.

CZ-755 01 VSETÍN 1
RÉPUBLIQUE TCHÉQUE.

Tedy, až by Ti ČTU přidělil vlastní poštovní kód, pak můžeš – klidně – psát svou adresu:

Jan Novák
123 45.

Poštovní přihrádka slouží jako placená náhrada domovní schránky, tj. pošta do ní vloží výzvu, a pak je na adresátovi, jak s tím naloží.

Ad 3. Pošta do poštovní přihrádky vloží pouze a jen zásilku, případně výzvu (a poučení etc.) k zapsané zásilce, je-li na ní uvedena adresa poštovní přihrádky, to jediné je v ceně.

Pokud chce adresát, aby mu do poštovní přihrádky chodila i korrespondence na obvyklou adresu, musí si – k placené službě poštovní přihrádky – zřídit rovněž placenou službu dosílka. I když máš, například, trvalé bydliště v obci, ve které máš zřízenu poštovní přihrádku, stejně musíš požádat o dosílku, a zaplatit za ní. Dosílat lze i s více adres.

Ne všecky zásilky lze ale doslat do poštovní přihrádky. Doslat nelze:

  • zapsané zásilky, u kterých odesílatel zvolil doplňkovou službu „ne pas réexpéditer – nedosílat“,
  • úřední psaní standard, úřední psaní. To doslat lze, pokud tedy nezvolil doplňkovou službu nedosílat odesílatel, ale jen na klasickou adresu, disposice adresáta, jako je výhrada odnosu nebo dosílka do poštovní přihrádky, neplatí a podnik musí vždy vykonat řádný doručovací pokus. Jde o tzv. doručenkové obálky se zeleným pruhem.

Ad 4. Ano, lze. Pro hmotné doručení, tj. pro doručení podle občanského zákoníku, je poštovní přihrádka naprosto dostačující, a pro doručení podle zákoníku práce taky.

Pokud někomu cokoli hmotně doručuju, tak já potřebuju mít na doručence vyplněné a podepsané prohlášení doručujícího orgánu, že buďto a) byl vykonán doručovací pokus, kterého dne, v kterou hodinu a minutu, a že byl řádně vykonán a adresátu byla stanoveným postupem zanechána výzva, b) že na výslovnou žádost adresáta nebyl doručovací pokus vykonán, a v obou případech, že zásilka byla uložena – u toho a u toho – poštovního úřadu, a kdy byla připravena k vyzvednutí. Nic víc mne příliš nezajímá, jo, jestli si jí adresát vyzvedl, nebo nevyzvedl, já potřebuju mít zadokladován pokus o doručení s vložením výzvy do schránky, nebo vložení výzvy do schránky na výslovnou žádost adresáta. Já na to mám předtisk doručenky, která spíše než naší doručenku připomíná německý výkaz o doručování (Zustellungsur­kunde), je to drobným písmem popsaná „pohlednice“ formátu A5 z obou stran, a ano, mám tam kolonku „Na výslovnou žádost adresáta nebyl vykonán pokus o doručení a zásilka byla uložena a připravena k vyzvednutí dne .............­.............­...... u poštovního úřadu .............­.............­.............­........“, a nikdy s tím nebyl sebemenší problém. Mívám to vyplněné i u úřadů, soudů atp., jsou-li adresáty.

U zákoníku práce je to podobné, tam je potřeba prokázat doručovací pokus, plus že 15 dnů (kalendářních) byla zásilka, po celou otevírací dobu, uložena na úložní poště a připravena k vyzvednutí (takže pozor na dosílku). Pokud jde o výhradu odnosu, přihrádku, zkrátka o disposici na základě výslovné žádosti adresáta, není s tím problém.

Zaměstnavatelé mohou požadovat klasickou adresu, protože zákoník práce preferuje osobní doručování, a až toto není možné, doručování poštou. No, jejich žádost je redundantní, protože pokud zaměstnanec uvede jako adresu poštovní přihrádku, prima facie z toho vyplývá, že osobní doručování, pokud tedy není přítomen na pracovišti in personam, je nemožné, ergo, doručování poštou právem.

Nikdy nebudou adresu na poštovní přihrádku reflektovat soudy, státní zastupitelství, soudní notarius a soudní exekutor, protože podle o.s.ř., ani podle tr.řádu, nelze vykonat „pořad doručování“ na poštovní přihrádce.

Správní orgány a daňové orgány by měly postupovat prakticky stejně, jako soudy a spol., ale praxe je (k jejich škodě) různá.

Nejkullantnějším řešením se jeví kombinace datové schránky a poštovní přihrádky s dosílkou.