zzzzz

Datová schránka, jak to přesně funguje?

Pokud si ji zřídím, bude muset každý, kdo mi chce poslat úřední dopis, poslat ho do této schránky?
Co když ji mít budu, a přesto mi někdo pošle úřední dopis domů, a ne do datovky. Bude se takový dopis považovat za doručený???

Doplňuji:
Damiano já hledala a i jinde po netu, ale všude je napsáno, že pokud to bude doručeno do datovky, bere se to jako doručená písemnost, ale nikde jsem nenašla to na co se ptám.
Pokud vlastním datovku a někdo mi pošle úřední dopis místo do datovky domů na adresu mého trvalého pobytu, zda se to taky bere jako doručeno? Odpověď na toto jsem vážně nikde nenašla.

Nejlepší odpověď
Damiana

Zkus se mrknout do odkazů, už se to tady dost probíralo. 🙂

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Datov%C3%A1%20­schr%C3%A1nka

Další odpovědi
briketka10

místo datové schránky si raději pořiď P.O BOX tam, když si dopis nevyzvedneš myslím, že je považován za nedoručený..
http://www.ces­kaposta.cz/cz/nas­troje/p--o--box---zamykatelna-postovni-prihradka-id31764/

Michal Kole

Oficiální informace zde http://www.da­toveschranky.in­fo/

Je to takový „vylepšený“ státní email.

Co ta k čtu tak to má ještě „chybičky“, ale spíš selhává člověk než technika i když technické nedostatky jsou také.

Četl jsem, že některé úřady s tím mají větší problémy tak „porušují zákon“ a posílají to papírově.

Komunikace stát → Právnická osoba = Datová schránka
Právnická ososba/Fyzická osoba → Občan = papírový dopis

anonym

Pokud ti nestačí 64 odkazů v odpovědi Damiany, tak už není co dodat.
Ač je to v odkazech jasně řečeno, ještě jednou a zapoj logiku:
Abys měla datovku, musíš si ji zaregistrovat, tím pádem ti vekerá úřední sdělení chodí do datové schránky, čímž jsou průkazně doručena.
Tím se nikterak nemění původní podmínky doručování, tedy i písemné.
Běžná doporučená zásilka se po uplynutí úložné lhůty vrací odesilateli (s uvedením důvodu nedoručení). Soudní obsílky s pruhem jsou považovány za doručené po 10 dnech od vhození oznámení do poštovní schránky.
Tedy shrnuto, pokud máš datovku a přijde to dopis poštou namísto do datovky, jasně je též doručena, jen v poněkud pozdějším termínu, znovu se mrkni do konkrétního odkazu ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-to-kohut57-mysli-a-annas-a-briketka-10-take

Filip84

Zase je tu tuna kydů, ví to tom kulové nic a kydaj.

„Pokud si ji zřídím, bude muset každý, kdo mi chce poslat úřední dopis, poslat ho do této schránky?“

Jednoduchá odpověď: ne.

Rozdělujeme processní doručování podle processního řádu, ergo, podle o.s.ř., tr.řádu, spr.řádu, daňového řádu, zákoníku práce atp., a hmotné doručování podle občanského zákoníku (respektive – pregnantněji – podle zásad občanského práva hmotného, to není pouze občanský zákoník, ale také stare decisis et non quieta movere závazná judikatura, právní usance, mrav, obyčej etc. etc., podle zásady secundum et intra legem).

Processní doručování, vyjma doručování zaměstnavatelem podle zák.práce, se bude muset odbývat prostřednictvím datové schránky, JE-LI TO MOŽNÉ. Nemožné je např. doručit do DS řidičský průkaz, a další písemnosti, u kterých jejich konversi z podoby listinné do podoby elektronické nepřipouští zákon o elektronických komunikacích, třeba rodný list, nebo stejnopis maturitního vysvědčení.

Takže, na 99.99% budou mít všecky orgány státní správy a územní samosprávy povinnost doručovat Ti do DS.

„Co když ji mít budu, a přesto mi někdo pošle úřední dopis domů, a ne do datovky. Bude se takový dopis považovat za doručený???“

Velmi jednoduchá odpověď:

pokud půjde o písemnost, kterou lze doručit do DS, a Ty – osobně nebo oprávněnou osobou (manžel, registrovaný partner, zmocněnec) písemnost převezmeš, je Ti doručena dnem převzetí. Platí, že soudní a úřední písemnosti lze doručit kdekoli, budeš na dovolené v Indočíně, vyskočí na tebe Viet z pytle s rejží „mám tu paní podesat dopís sodů“, ty mu to podepíšeš, je ti doručeno.

Právní fikce doručení však může nastat, jen a pouze, v datové schránce, takže pokud dopis odepřeš převzít, odepřeš součinnost nezbytnou k řádnému doručení, nevyzvedneš v úložní době, nepovažuje se písemnost za doručenou.