mosoj

Jak je to s hliníkem v potravinářství ?

Hliníkové nádobí se přestalo vyrábět ale alobal se používá téměř všude, dokonce se v něm griluje.
Alobal je hliníková folie !!

Nejlepší odpověď
marci1

Citace části článku ČPZP :
"Hliník
Zdraví nebezpečné jsou také hliníkové nádoby (příbory, kastroly, pánve, čajové konvice, tlakové hrnce, alobal). Hliník se snadno uvolňuje do potravin i do vody. Jeho uvolňování značně zvyšuje míchání a organické kyseliny, které jsou obsaženy v potravě. Používaný hliník se v těle postupně hromadí a poškozuje zdraví. " 🙂

Zdroj: http://www.cpzp­.cz/clanek/3435-0-Co-skodi-potravinam.html

Další odpovědi
Kepler

Světová zdravotnická organizace (WHO), uvádí existenci spojení mezi vystavením působení hliníku a Alzheimerovou chorobou. Některé studie naopak uvádějí spojitost jako neprůkaznou. Je pravda, že z chemického hlediska je Al amfoterní kov, tedy přechází do vstřebatelných sloučenin jak v kyselém, tak zásaditém prostředí. Poměrně diskutovaným problémem je riziko používání hliníkového nádobí a příborů při přípravě a konzumaci potravy. V podmínkách, kdy se potraviny běžně tepelně upravují i konzumují, je hliník nejstálejší a prakticky nerozpustný. Přichutíme-li octem, už nikoliv. Myslím si ale, že za běžných podmínek je alobal neškodný. Kovový Al, třeba z otěru nádob, je neškodný.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hlin%C3%ADk

Klaproth

Posledních 25 let se potravinářský hliník masivně leguje manganem, jeho prozatím nedokázaná závadnost se tím drasticky snížila.

Pokud někdo griluje v alobalu, tak se o hodně připravuje. To je jako souložit s gumou, jde to, ale moc dobré to není.

dubraro

Hliník je v nespočetném množství dalších výrobků. Například opalovacích krémech nebo deodorantech. O škodlivosti hliníku se hodně mluví, ale ve skutečnosti je jeho vliv sotva prokazatelný. Nucená výměna nádobí nebo třeba pivních sudů byla jen vyvoláváním strachu a reklamním zneužitím zkreslených vědeckých výsledků.

Cenobita

Jára Cimrman pravil: „Budoucnost patří aluminiu !“

Cenobita: „Miluji hliníkové lžíce, jsou v ústech tak heboučné.“

zjentek

Al se jakoby „maže“, proto ho taky nelze vyleštit, z toho mně vychází, že nejvíce Al se z Al uvolňuje mechanicky. Tzn. třením a podobným šolicháním, např. vařečkou o rendlík, drátěnkou při čištění, atd. Tepelně je celkem stabilní!

mosoj

Po hliníku se „blbne“!