Avatar uživatele
anonym

Jak je to s cenou bez DPH?

Potřeboval jsem převést cenu s DPH na cenu bez DPH(ne konkrétně, v obecném případě) a dozvěděl jsem se, že matematickým přepočtem (cenasDPH*(100/120­)=cenabezDPH) to není správně(ano, při zaokrouhlení a zpětném převedení to nesedí přesně.). Prý je na to stanoven zákonem jakýsi koeficient přímo zákonem. Zajímalo by mě kde ho najít a proč to tak vlastně je, když to není přesné(po přepočtu se to liší víc) a matematicky úplně správně. Našel jsem tu rok starý dotaz, kde to bylo popsáno pro konkrétní příklad s 19%. Předem děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? panenka před 5011 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Typický dotaz kde by sedělo použití vyhledávače !!!

Viz třeba toto : http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-prosim-vypocte-cena-bez-dph-z-castky-187-000-kc
Doplňuji:
Jambalaya : Správné je pouze to, co uzná za správné úředník z finančního úřadu !!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jambalaya

Ano, zákonem o DPH je stanoven výpočet základu daně koeficientem, který uvádíte, tedy celková částka včetně DPH x 100/120.
Tento způsob nám ukládá zákon používat při výpočtu základu daně ze zjednodušených daňových dokladů, tedy např. paragonů. Dále se tento způsob používá u přijatých plateb, resp. záloh, kdy je přesný daňový doklad vystaven až s datem úhrady, neboť předtím jej vystavit nelze. Je tomu tak proto, že v těchto případech přesný daňový základ neznáme. Pokud výpočet obsahuje nějaké zaokrouhlení částky k úhradě, ani výpočet celkem/1,2 vám nikdy nevyjde přesně.
Zákon není matematika, zákon je předpis, který stanoví, jak provést výpočet v určitých případech.
Odchylka, která tímto způsobem vznikne, není pro nikoho zajímavá.
V praxi se ale běžně používá právě známý výpočet celek/1,20 správný zákonný přepočet používají většinou jen účetní programy.
Doplňuji:
Mosoj:
Tak to máte dost zkreslené představy o daňovém právu, existují vyšší instance než nějaký přiblblík z FÚ !!!

Upravil/a: Jambalaya

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
HOMER

Cena bez dph = 100%
cena s dph = 120%
cena s dph :1.2 = cena bez dph
Koeficient pro zpětné vypočítání výše dph ze zaokrouhlené ceny s dph?Nic takového jsem nikdy neslyšel.Jisté je,že jestli přecejen ti naši „hlavouni“ něco takového vymysleli,tak to najdete v zákoně o dani z přidané hodnoty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Homer špatně!!
Ano, existuje koeficient pro vypočítání částky bez DPH v případě, že znáte cenu s DPH.
Jeho výše je opravdu určena.

Výši bohužel nyní nevím zpaměti, kouknu a dopíšu, pokud někdo jiný nesdělí.

= 0,1667

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek