Jak je to s cenou bez DPH?

Potřeboval jsem převést cenu s DPH na cenu bez DPH(ne konkrétně, v obecném případě) a dozvěděl jsem se, že matematickým přepočtem (cenasDPH*(100/120­)=cenabezDPH) to není správně(ano, při zaokrouhlení a zpětném převedení to nesedí přesně.). Prý je na to stanoven zákonem jakýsi koeficient přímo zákonem. Zajímalo by mě kde ho najít a proč to tak vlastně je, když to není přesné(po přepočtu se to liší víc) a matematicky úplně správně. Našel jsem tu rok starý dotaz, kde to bylo popsáno pro konkrétní příklad s 19%. Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Typický dotaz kde by sedělo použití vyhledávače !!!

Viz třeba toto : http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-prosim-vypocte-cena-bez-dph-z-castky-187-000-kc
Doplňuji:
Jambalaya : Správné je pouze to, co uzná za správné úředník z finančního úřadu !!

Další odpovědi
Jambalaya

Ano, zákonem o DPH je stanoven výpočet základu daně koeficientem, který uvádíte, tedy celková částka včetně DPH x 100/120.
Tento způsob nám ukládá zákon používat při výpočtu základu daně ze zjednodušených daňových dokladů, tedy např. paragonů. Dále se tento způsob používá u přijatých plateb, resp. záloh, kdy je přesný daňový doklad vystaven až s datem úhrady, neboť předtím jej vystavit nelze. Je tomu tak proto, že v těchto případech přesný daňový základ neznáme. Pokud výpočet obsahuje nějaké zaokrouhlení částky k úhradě, ani výpočet celkem/1,2 vám nikdy nevyjde přesně.
Zákon není matematika, zákon je předpis, který stanoví, jak provést výpočet v určitých případech.
Odchylka, která tímto způsobem vznikne, není pro nikoho zajímavá.
V praxi se ale běžně používá právě známý výpočet celek/1,20 správný zákonný přepočet používají většinou jen účetní programy.
Doplňuji:
Mosoj:
Tak to máte dost zkreslené představy o daňovém právu, existují vyšší instance než nějaký přiblblík z FÚ !!!

HOMER

Cena bez dph = 100%
cena s dph = 120%
cena s dph :1.2 = cena bez dph
Koeficient pro zpětné vypočítání výše dph ze zaokrouhlené ceny s dph?Nic takového jsem nikdy neslyšel.Jisté je,že jestli přecejen ti naši „hlavouni“ něco takového vymysleli,tak to najdete v zákoně o dani z přidané hodnoty.

Miroslavst

Homer špatně!!
Ano, existuje koeficient pro vypočítání částky bez DPH v případě, že znáte cenu s DPH.
Jeho výše je opravdu určena.

Výši bohužel nyní nevím zpaměti, kouknu a dopíšu, pokud někdo jiný nesdělí.

= 0,1667