Al Bundy

Jak je to s DPH?

zdravím,chci si kupovat nový pc a slyšel jsem,že když se to kupuje na firmu,tak se to nemusí platit s DPH nebo se vám ty dáně další rok odečtou nebo co.....a chtěl jsem se zeptat jestli to opravdu jde a nebo jestli to musí být nějaká větší firma s ročním obratem například 1 milion korun nebo jak to je.....děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
anonym

DPH si na vstupu odečítá plátce DPH (může jít o fyzickou osobu-podnikatele i právnickou osobu – s.r.o., a.s…).
A funguje to tak, že DPH kupující sice zaplatí, ale o jeho výši si sníží daň v přiznání za dané období.
___
Pokud nejsi registrovaný plátce (podnikatel či majitel „firmy“), DPH si ´neodečteš´.

Další odpovědi
Emefej

DPH si může odečíst pouze její registrovaný plátce. Musíš být proto nejméně OSVČ a zaregistrovaný jako plátce DPH. Obnáší to mj. vedení podvojného účetnictví (daňová evidence nestačí) a podávání čtvrtletních přehledů.

mosoj

Není to tak jednoduché.

Přihlásit jako podnikatel plátce DPH se můžeš sám dobrovolně ať máš obrat jaký chceš. Povinně spadneš do plátců DPH od nějaké výše obratu. Přesně to nevím , ale je to v milionech Kč. Pozor na nákup ze zahraničí tam jsou limity jiné.
Pokud se staneš plátce DPH tak máš ale také povinnost prodávat svoje zboží nebo služby také s DPH !!!
Takže jako plátce máš DPH na vstupu které platíš a na výstupu které účtuješ.

Za zúčtovací období DPH odečteš od DPH na výstupu DPH na vstupu.
Pokud je výsledek kladný ( DPH na výstupu je vyšší než na vstupu) odvádíš daň z DPH z té kladné částky. Pokud je výsledek záporný (DPH na vstupu je vyšší než DPH na výstupu) rozdílovou částku o které je DPH na vstupu vyšší než na výstupu ti FÚ vrací !!

Hlada

Nárok na odpočet DPH bys měl jen v tom případě, kdyby ses stal jejím plátcem. Plátcem DPH se může stát podnikatel dobrovolně nebo povinně. Nemá to nic společného se způsobem účtování.
Jestli se stát nebo nestát dobrovolně plátcem DPH je potřeba si rozmyslet podle způsobu podnikání.