Kryšpín

Jak je na tom Slovensko oproti Česku, je-li tam od 1. ledna minimální mzda 580 eur?

Premiér P. Pellegriny oznámil zvýšení min. mzdy což představuje asi 14900

Pravidelná připomínka – chybějící odkaz. .

Nejlepší odpověď
ivzez

Slovenská vláda 2. října 2019 schválila zvýšení minimální mzdy z 520
na 580 € měsíčně (3,333 €/hod).
Volně podle článku Minimálna mzda 2020 ( https://www.pod­nikajte.sk/pra­covne-pravo-bozp/minimalna-mzda-2020 )

Navýšení činí 60 €, což neodpovídá 14.900 Kč, ale 1.541,38 Kč.

U nás (pokud vím) ještě nebylo zvýšení minimální mzdy schváleno,
takže zatím není s čím srovnávat.
_________

Poznámka:
Opět bez odkazu a tentokrát jste navíc takový ignorant, že jste ve jménu slovenského premiéra udělal chybu a neuvedl jste rok. (Nestydíte se?)
_______

Doplňuji:

Kryšpín nereaguje, takže odhaduji, že si to zatím nepropočetl.
Mzda 520 € odpovídá 13.358,62 Kč, zatímco minimální mzda
v roce 2019 činí v ČR 13.350 Kč.

Takže slovenští zaměstnanci odměňovaní minimální mzdou
pobírají měsíčně o závratných 8,62 Kč více než čeští.

Kdybych porovnala výši nájemného a ceny základních potravin,
dospěla bych nejspíš k závěru, že na tom jsou obě země ± stejně.

Další odpovědi
led

Že v rovnako v tom istom období všetky náklady na život sa zvýšia smerom hore proti 100% tohto roku.
Štatistika, ktorú v súčasnosti uvádzajú je klamná. Jednoducho napríklad z 1500 opýtaných vybraných pracovníkov použijú dpovede možno 10
nízkokvalifiko­vaných zamestnancov s najnižšou mzdou pre Bratislavu čím uvádzajú na fiktívnu hodnotu vysoko nadpriemernej mzdy všetkých zamestnancov v Bratislave. Skutočné číslo podpriemerne zarábajúcich je niekoľkonásobne vyššie než uvádzajú ankety. V prípade, ak sa budú musieť dorovnávať platy aspoň na minimálnu mzdu v niektorých prípadoch to skočí až o 200 € hore, čím sa firmám zdvihnú náklady a dvihnú ceny svojich výrobkov.
Rohlík, ktorý ešte nedávno stál 6 centov, dnes stojí 8 centov a od Nového roku počítam 10 centov. a to je len jedna zo základných položiek. Elektrina už má avízované dvihnutie odberateľských cien. ďalšia základná položka, z ktorej sa odvíjajú ceny snáď všetkých výrobkov.

Dodatok:
Dnes v Hlavnom spravodajstve televíznych novín RTVS toto zvýšenie minimálnej mzdy na 580 € pre rok 2020 bolo oficiálne oznámené.

Edison

A proč se ptáš, když si hned sám odpovídáš?

Pepa25

Je na tom tak, že bude mít oproti ČR vyšší mininmální mzdu.

led

Pepa25, okrem toho si treba uvedomiť, že výška minimálnej mzdy sa odvodzuje od nákladov na živobytie. To znamená že na Slovensku aj stúpli ceny a vzhľadom na zvýšenú minimálnu mzdu stúpnu aj podnikateľské náklady a následne ceny výrobkov.

ivzez

Led,
překvapuje mne, že na Slovensku někteří zaměstnavatelé
zaměstnance neodměňují alespoň minimální mzdou, která
v roce 2019 činí 520 €.

(Mně se nějak nezdá to doplácení až o 200 €.)

led

Ale je to tak. Robia sa všelijaké podvody, na papiere jedno a do ruky iné.
A práve najväčší kontrast nie je v „hladových dolinách“ ale práve naopak v tých najbohatších, podľa štatistikov, oblastiach.
Preto som písala práve o Bratislave, pretože tam sa do priemeru započítavajú aj vládne a poslanecké platy, platy bohatých finančných a obchodných spoločností a bánk a R-platy štátom riadených podnikov a spoločností sú na úrovni skôr na úrovni priemerného až podpriemerného celoštátneho platu. Napríklad javiskoví pracovníci majú napriek odbornosti vysokoškolskej, alebo stredoškolskej odbornej v priemere na divadlo 600–650€ + príplatky za sobotu a nedeľu. 1–2× do roka odmenu vo výške max jednomesačného platu (za rok). To nehovorím o začiatočníkoch ale v priemere o ľuďoch s 20–40 ročnou praxou. A to sú organizácie platené štátnymi peniazmi. Upratovačka v banke zarobí viac.

ivzez

To je hrozné.
Myslela jsem, že je to (nejen) v Bratislavě lepší.

ivzez

Kryšpíne,
chcete vyvolávat řevnivost?

anonym

tak jistě 🙂 čtenáři bulvárů a šiřitelé drbu s ničím jiným ani nepracují.

ivzez

To na Kryšpína sedí jak ušité na míru!

anonym

Ale žádný strach, za chvíli bude v jiné diskusi hejtovat třeba přechod na EURO a ty souvislosti mezi tím mu ani nebudou docházet …